Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Noví úředníci obsadí daleko víc budov

  10:47aktualizováno  10:47
Olomoucký kraj - Přípravy na příliv nových úředníků se na většině radnic, které od roku 2003 převezmou od zanikajících okresních úřadů některé kompetence, naplno rozjíždějí. Představitelé státní správy už netají fakt, že reforma přinese více úřednických míst, než se plánovalo. Města teď proto musí najít kanceláře, do kterých nové úředníky posadí. Lidé tak budou pracovat v budovách státu, firem, historických palácích nebo i na zámcích.

Přerovská radnice odhaduje, že se rozšíří o sto čtyřicet až sto padesát lidí. "Pro nové pracovníky využijeme budovy okresního úřadu. K této práci jsou ideální," plánuje tajemník Přerova Jiří Bakalík.

Také tajemník šumperské radnice Petr Holub považuje za logické, aby budovy okresních úřadů přešly na města. O kanceláře pro odhadovaných 122 nových úředníků již požádal ministerstvo vnitra. S budovou okresu počítá i Jeseník, i když má připravenou i variantu umístit 144 nových úředníků do některé ze zrušených škol.

Zda však budou v sídlech okresních úřadů i po jejich zrušení řešit městští úředníci stejné záležitosti jako dosud, není vůbec jisté. "Rozhodnutí o tom, kdo využije naši budovu, si vyhradila vláda. Ve frontě stojí patnáct institucí, které o ni mají zájem. Například policie by ji dokázala využít úplně celou," řekl přednosta olomouckého okresu Roman Váňa, který veřejně přiznal, že reforma veřejné správy znamená nárůst počtu úředníků a zvýšení nákladů na činnosti okresních úřadů.

Variantě, že by se do budovy okresu nastěhovala olomoucká radnice, není příliš nakloněn. "Jak k tomu přijdou ostatní města, která také budou vykonávat státní správu v přenesené působnosti a okres tam žádnou budovu nemá, a tedy jim nemá co nabídnout? Startovací čára by měla být pro všechny stejná," míní Váňa.

Zastupitelé Olomouce budou právě dnes rozhodovat o tom, zda město bude usilovat o koupi kancelářské budovy v Hynaisově ulici 34/10, kterou vlastní dvě likvidované společnosti.

"Koupi této budovy nespojujeme zcela s reformou veřejné správy. Plánujeme, že do ní přestěhujeme úředníky ze Salmova paláce, který je ve špatném stavu, ovšem jen za podmínky, že stát přispěje na jeho rekonstrukci. Pokud to tak bude, do opravených kanceláří v paláci bychom pak umístili asi dvě stě nových úředníků," řekl tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř.

Zábřeh pro nové úředníky přestavuje svůj objekt na náměstí Osvobození a část prostor zámku. Se zámkem počítají i v Lipníku nad Bečvou, pokud jim sněmovna přiklepne statut tak zvaného malého okresu. Mohelnice usadí tři desítky nových úředníků do své přestavěné budovy v sousedství radnice, v Hranicích počítají s budovou zruše- né základní umělecké školy a knihovny.

Co bude, zatím neví v Prostějově. "Neznáme ještě rozsah kompetencí, takže je předčasné mluvit o budoucím počtu úředníků i o jejich kancelářích," sdělila mluvčí prostějovské radnice Jaroslava Tatarkovičová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz