Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Noví radní vymýšlejí funkce pro své lidi, třeba místostarostu přes oslavy

  5:36aktualizováno  5:36
Zatímco celé Česko šetří, na radnicích vznikají místa pro nové náměstky a místostarosty. I taková, která dříve neexistovala, například ústecký místostarosta pro městskou zeleň. Důvod je jednoduchý, v koalici musí být dost pohodlných míst pro všechny.
Na pražské radnici vznikla tři až čtyři místa šéfů výborů.

Na pražské radnici vznikla tři až čtyři místa šéfů výborů. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Šetření je hezké, ale politické obchody mají přednost. Týdny po letošních komunálních volbách zaměstnávalo městské politiky vymýšlení nových placených míst náměstků, místostarostů, radních nebo šéfů výborů.

MF DNES spočítala, že v osmi ze třinácti krajských měst (včetně Prahy) vznikly po říjnových volbách placené funkce, které v minulém volebním období neexistovaly. Ostrava, České Budějovice a Liberec mají o jednoho náměstka primátora víc, Praha zase zvýšila počet šéfů výborů.

"Všichni náměstci budou plně vytížení. Už jsem pod sebou jako primátor nechtěl mít správu městského majetku," vysvětluje českobudějovický primátor Juraj Thoma (Občané pro Budějovice), proč chce místo tří náměstků čtyři. "Máme o jednoho placeného předsedu výboru méně," argumentuje zrušením jiné, "levnější" funkce.

"Vymyšlené" úřady

Které nové placené funkce zavedli vládcové velkých měst

Praha
Tři až čtyři šéfové výborů

Brno-střed
Dva placení zastupitelé navíc

Ostrava, Č. Budějovice, Liberec
Náměstek primátora navíc

Plzeň
Placený zastupitel navíc v Lochotíně

Ústí nad Labem
Nový místostarosta městské části Ústí nad Labem-město

Zlín
Jeden placený radní navíc

Nový liberecký primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec), který pro svého stranického kolegu Jaromíra Baxu zřídil pozici pátého náměstka, říká, že jedině tak se město zbaví dluhů. "Dříve mělo náměstky jen čtyři a výsledkem jsou dvě miliardy dluhů," vysvětluje Korytář poněkud nejasnou souvislostí.

Kolik takový náměstek primátora stojí? Částka není všude stejná, záleží i na tom, kolik výhod náměstek čerpá ke svému základnímu platu. Třeba v Ostravě se to může vyšplhat až ke dvěma milionům korun ročně.

Hlavně klid v koalici

To starosta západočeského Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD) popisuje důvod, proč město najednou potřebuje jednoho placeného místostarostu navíc, velmi jednoduše.

"Nebudu zastírat, že jedním z důvodů bylo, aby koalice byla personálně stabilní," popisuje úlitbu pro ODS, jejíž politik Michal Pospíšil nové křeslo obsadí. V popisu práce bude mít kromě městské policie i tak důležitou věc, jako je příprava oslav 950. výročí od první písemné zmínky o městě.

To ve čtvrti Ústí nad Labem-město teď kladou tak velký důraz na městskou zeleň, že kvůli ní zavedli novou funkci místostarosty. "Magistrát chce vrátit péči o čistotu a městskou zeleň obvodům a o to by se měl starat zvláštní člověk," říká starosta Jan Tvrdík (ODS) v téže době, kdy se ústecký magistrát chystá ve velkém propouštět přebytečné úředníky, aby ušetřil.

Chceme dohnat magistrát, který má několik úředníků

Zajímavý "kousek" se povedl také čtvrti Brno-střed (stejně jako na magistrátu v ní vládne velká koalice ODS a ČSSD). Budou tu mít více placených, takzvaných uvolněných zastupitelů, než je na celém brněnském magistrátu.

Po volbách místní politici zjistili, že místo dosavadních sedmi placených míst jich potřebují devět. "Nejsou to samoúčelné trafiky. Chceme zlepšit třeba územní plánování nebo zadávání veřejných zakázek. Magistrát na to má spoustu úředníků, takhle se to snažíme trochu dorovnat," vysvětluje starosta Libor Šťástka (ODS).

Opozice to vidí jinak: "Je to naprosté ignorování dnešní špatné ekonomické situace a potřeby šetřit ve veřejných rozpočtech," říká Jasna Flamiková ze Strany zelených. Nové politické "trafiky" podle ní městskou část vyjdou na 1,5 milionu korun ročně.

Bobtnání funkcí se nevyhnula ani Praha, kde se o moc nad obřím padesátimiliardovým rozpočtem podělí ODS a ČSSD.

Předsedy jednotlivých výborů bude pražské zastupitelstvo volit až příští úterý, podle informací MF DNES má však být ze tří placených funkcí až šest nebo sedm. Plat šéfa výboru je 85 tisíc korun měsíčně.

Fakt, že teplé místo může být pro někoho více než plamenné řeči o úsporách, by mohl potvrdit nový děčínský radní Vlastimil Pažourek (Volba pro město).

I on rozšířil počet nově placených radních, jejichž posty před volbami neexistovaly. Byl to právě Pažourek, kdo uplynulé čtyři roky kritizoval rozhazovačné hospodaření magistrátu.

"Mám na starosti zaměstnanost a cestovní ruch, což jsou oblasti, kterým se město dříve věnovalo jen málo... Až tu agendu nastolím, moje funkce teoreticky přestane mít smysl," pochvaluje si dnes Pažourek.

Vymýšlení funkcí není v regionální politice nic nového. K vrcholu to dovedla koalice ODS a ČSSD v Ústeckém kraji na podzim 2008. Tady po krajských volbách "přes noc" stoupl počet plně placených funkcionářů kraje z deseti na sedmnáct.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz