"Šedé duše" pomáhají politikům zajistit pozici ve straně.

"Šedé duše" pomáhají politikům zajistit pozici ve straně. | foto: Profimedia.cz

Noví členové ODS o vedení: Kdo jsou ti vylízanci z Prahy?

  • 848
Ta otázka sice působí na staveništi uprostřed dálničního mostu nepatřičně, ale má ohlas. "Pánové, jste členové ODS?" Dva ze tří bagristů firmy Zempra přikyvují. Jsme v Děčíně, kde před půl rokem do místního sdružení ODS vstoupilo přes tři sta nových členů, z valné části zaměstnanci stavebních firem a jejich příbuzenstvo.

Díky tomu se skupině kolem primátora Vladislava Rašky podařilo původně stočlenné místní sdružení ovládnout.

MF DNES se pokusila zmapovat, jakým způsobem tyto "šedé duše" určují ráz místní politiky. Protože podobně to chodí i v jiných městech.

Zájem dělníků mi nevadí

Účelový nábor do ODS ale odmítám, říká Gandalovič

Hlasy nových členů pomáhají primátorovi politicky likvidovat stranické nepřátele. A systém je výhodný i pro firmy, ze kterých se noví členové rekrutují. Stavební společnosti se tak dostanou k cenným informacím z komunální politiky a mají možnost ji ovlivňovat.

Někteří dlouholetí členové děčínské ODS však pochybují, že tito noví členové stranu někdy volili. Pravda je, že dva angažovaní bagristé, kteří rekonstruují most, se v politice příliš nevyznají.

Jeden z nich tvrdí, že je ODS lepší než "KDU-ČSSD", druhý si láme hlavu se jmény místopředsedů. "Jak se jmenujou ty vylízanci z Prahy?" loví v paměti. "Takový ten s těma brejličkama," vzpomíná. Jenže jméno Petr Nečas zná až ten třetí, který není členem žádné strany. 

Jak se zbavit oponentů

Primátor Děčína Vladislav RaškaJeště před půl rokem se musel děčínský primátor a zároveň předseda místní ODS Vladislav Raška dohadovat se svými politickými oponenty a stranickými buňkami v menších městech.

Teď je ve svém "okresu na severu" skoro neomezeným vládcem. Oblastní sněm zrovna minulý týden odvolal funkcionáře, kteří Raškovi už delší dobu lezli na nervy, a zvolil šest nových "věrných" do oblastní rady.

Tajemství Raškova vzestupu je přitom jednoduché a dávno vyzkoušené: loni na podzim vyletěl vzhůru počet členů místní organizace.

Sdružení, které do té doby čítalo 103 členů, najednou posílilo o 330 dalších a ti teď Raškovi pomáhají uskutečňovat jeho politické sny.

Jsou to vůbec voliči ODS?

Tohle mocenské posílení má však i svou odvrácenou tvář. Velká část nových členů se rekrutuje ze zaměstnanců místních stavebních firem a jejich příbuzných. Tyto firmy žijí do velké míry z obecních zakázek a rády by jejich rozdělování měly co nejvíc pod kontrolou. Navíc se tak dostanou k cenným informacím, co se chystá ve městě.

Bráno čistě hypoteticky: až jednou Raška nedá firmě zakázku na opravu chodníku, může mu šéf firmy pohrozit, že už příště nemusí být primátorem.

Raška se však nebojí: "Můžu mít strach, že bych třeba příště nemusel být předsedou. Nejhorší je ale umřít strachy, ne? Přece nebudu jenom kvůli tomu bránit rozšiřování ODS," odmítá primátor podobné obavy.

Přihláška do ODSKdyž se počátkem listopadu na oblastní radě v Děčíně probíraly tři stovky stranických přihlášek, byli někteří dlouholetí členové v rozpacích. Například společnost Zempra, která ODS dlouhodobě sponzoruje a zároveň žije z obecních zakázek, "dodala" 32 členů. Někteří se do strany hlásili i s celým příbuzenstvem.

Podivné bylo i to, že do ODS chtěli vstoupit třeba i členové jiných politických stran, nebo že řada zájemců nebydlela v Děčíně, ale v nedalekých městech, kde má ODS také svá místní sdružení.

"Přišlo mi to opravdu divné, takhle hromadný nábor," říká opatrně předsedkyně oblastního sdružení Ivana Stárková, kterou minulý týden sněm kontrolovaný novou garniturou odvolal.

A stejně dopadl i dosavadní člen oblastní rady Milan Franc, který se nad novým náborem podivoval. "Ti lidé stoprocentně neznají náš program a stanovy. Pochybuji o tom, že ODS vůbec volí," řekl Franc, který je dnes už jen řadovým členem.

Primátor Raška s oponenty přirozeně nesouhlasí. "Poslouchám lidi kolem sebe, kteří se ptají, proč do ODS nevstupují lidi s titulama. Někdo říká "bagristi". A já říkám: Kam se to ubíráte? Proč lustrujete lidi? Proč zkoumáte, jestli je někdo učitel a někdo pracuje dejme tomu na nějakém zařízení!" rozčiluje se Raška.

A totéž si myslí i šéf Zempry Martin Černý: "Moji lidé se prostě chtějí politicky angažovat."

Severočeská horečka

Nenadálá touha po politickém angažmá se neobjevuje jen mezi příznivci ODS. S podivnými nábory nových členů měla v minulosti problémy také sociální demokracie. Jeden takový loni řešila v Teplicích.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

A v severních Čechách se na konci loňského roku objevili i noví příznivci ODS, kteří najednou zatoužili po vstupu do strany. V té době se chystal kongres ODS a v Ústeckém kraji proti sobě bojovali o pozici místopředsedy tehdejší ministři Aleš Řebíček a Petr Gandalovič. Potřebovali podporu.

Jednorázové nábory se kromě Děčína konaly v Teplicích a v Ústí nad Labem. Brzy se ukázalo, že takoví "jednorázoví členové" působí do budoucna problémy. Jednou se chytí na řízky a pivo, podruhé už nepřijdou a sněm není usnášeníschopný.

V Děčíně to vyřešili. Podařilo se prosadit, že stačí, když jich přijde 55 ze 434 a může se rozhodovat.

Hrozí však něco horšího: válka v dosud klidné stranické buňce. Ta se rozdělila na příznivce a odpůrce primátora Rašky, kteří se spojili s menšími městy, která se politicky ocitla na druhé koleji. Spor se vyhrotil minulý týden.

Raška chtěl svolat sněm, na kterém by se definitivně změnil poměr sil v oblastní radě v jeho prospěch. Stará oblastní rada rozhodla, že sněm odloží. Noví členové se přesto sešli a "rebely" odvolali. Teď se do Děčína chystá smírčí výbor ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video