Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Novelu jsem vrátit musel, tvrdí Klaus

  13:32aktualizováno  13:32
Poslanci smluvněopozičních stran a Čtyřkoalice se přou o podobu novely obchodního zákoníku. Sněmovna před třemi týdny schválila podobu zákona se změnami, které navrhl poslanec Ivan Pilip (US). Předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus (ODS) ale normu minulý čtvrtek vrátil poslancům k dalšímu projednání. Zákonodárci ODS a ČSSD poté Pilipovu úpravu vyřadili. Klaus se brání tím, že normu vrátil, protože mu to nařizuje zákon.

"Předseda poslanecké sněmovny je povinen podle jednacího řádu, který je zákonem, svolat do deseti dnů schůzi, je-li o to požádán minimálně jednačtyřiceti poslanci," řekl Klaus na mimořádné tiskové konferenci.

Právě na Klausův postup při vrácení novely do sněmovny si stěžují poslanci Čtyřkoalice. "Takto by předseda mohl na zákonu sedět čtyři roky a nikdy ho senátorům neposlat," řekl MF DNES lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl.

Jeho straně po čtvrteční rozpravě ze zákona vypadl klíčový paragraf navrhovaný poslancem Pilipem. Pilipův návrh by podle poslanců ČSSD a ODS mohl ohrozit privatizaci státních podílů ve firmách, a proto ho po novém projednání ze zákona vyřadili.

Klaus navrácení novely do sněmovny obhajuje tím, že Pilip záměrně poslance mystifikoval. "Problém vznikl tak, že poslanec Pilip - chybou při přepisu či záměrně - zpravodaje ohledně svého pozměňovacího návrhu oklamal," říká Klaus.

Kühnl: Budeme se bránit u soudu
Čtyřkoalice považuje jednání poslanců za protiústavní a odporující zákonu o jednacím řádu sněmovny. Proto hodlá sjednat nápravu u soudu. "Jestliže ČSSD a ODS zneužijí své hlasovací většiny a ohnou a poruší zákon takovýmto způsobem, pak je jediná možnost obrátit se na soud," uvedl Kühnl.

Podle jeho stranického kolegy Ivana Pilipa, který vymazaný paragraf navrhoval, půjde zřejmě o žalobu na neplatnost úkonu.

Pilipova úparva by znevýhodnila nové majitele privatizovaných podniků
Sporné ustanovení mělo zavést nový režim při privatizaci státních podniků, jejichž noví majitelé by museli vykupovat akcie nejen od státu, ale za stejných cenových podmínek také od drobných podílníků, kteří by o to projevili zájem.

To by v praxi snížilo výnosy státu z právě probíhajících prodejů a naopak zvýšilo zisky drobných akcionářů. Vláda chce ještě do voleb stihnout prodat elektroenergetiku, plynárenství a telekomunikace. Jedná se o největší privatizační případy v historii, které mají státní pokladně přinést podle představ místopředsedy vlády pro ekonomiku Miroslava Grégra přinést částku 500 miliard korun.

Povinnost vykupovat akcie nejen od státu, ale i od ostatních podílníků, by navíc mohla některé potenciální zájemce o privatizaci odradit. "Výnos státu z privatizace by se mohl snížit až o sto miliard korun," tvrdil během vypjaté parlamentní debaty premiér Miloš Zeman.

Premiér přitom připustil, že při prvním projednávání normy poslanci nevěnovali Pilipovu návrhu dostatečnou pozornost. To ale podle opozičních stran nemůže být důvodem pro to, aby se kvůli tomu měnila zavedená praxe.

Za čí zájmy bojují poslanci Pilip a Klaus
O co jde ve hře o jeden jediný paragraf obchodního zákoníku, kvůli kterému si spílají poslanci smluvněopozičních stran ČSSD a ODS se zástupci Čtyřkoalice? V oficiální verzi proti sobě stojí výnos státní pokladny z prodeje strategických firem a zájmy drobných akcionářů.

Když totiž Ivan Pilip (US) propašoval před čtrnácti dny do novely zákoníku větu, podle které bude muset na rozdíl od nynější praxe každý nově příchozí kupec státního podniku koupit za stejnou cenu i akcie drobných podílníků, ihned klesly šance státu na vysoké privatizační příjmy. Kdyby totiž novela začala platit, každý kupec by ihned částku určenou pro stát snížil, protože by z koláče peněz musel ukrojit i pro další spolumajitele firem.

Předpoklady ministra průmyslu Miroslava Grégra, že například z prodeje elektroenergetiky získá až 300 miliard korun, by tak vzaly za své. To by ohrozilo plány výdajů sociálnědemokratické vlády v předvolebním období.

Sám Pilip argumentuje, že stojí na straně drobných akcionářů, kteří mají mít právo získat stejné peníze jako stát. Povinný odkup je totiž ochranou drobných akcionářů pro případ, že se jim při převzetí firmy nelíbí nový vlastník. Až dosud platilo, že kupec státních podílů nemusel odkup nabízet. Smluvní opozice říká, že nemá cenu měnit pravidla uprostřed hry.

Právníci a ekonomové jsou spíše na straně drobných akcionářů. "Na jednu stranu chápu snahu státu vydělat peníze. Ale ochrana drobných akcionářů je zásadní otázka a s napětím bych sledoval, jak by se při případném projednávání této věci zachoval Ústavní soud," říká právník Radek Pokorný.

Motivace Ivana Pilipa a naproti němu Václava Klause, který z pozice šéfa sněmovny vyhověl žádosti o zrušení celé čtrnáct dní staré novely obchodního zákoníku, ale může být i zcela jiná. V případě Pilipa se nabízí dvě vysvětlení: chce zabrzdit celou privatizaci a docílit, aby firmy prodávala až příští vláda.

Další možností je, že může bojovat za zájmy nikoli drobných akcionářů, ale současných investorů v privatizovaných firmách, kteří mají několikaprocentní podíly a chtějí vydělat na ceně, kterou v povinném odkupu nabídnou kupci státních podílů. Ta bude totiž mnohem vyšší než nynější burzovní tržní cena akcií.

V případě Václava Klause připomínají jeho oponenti, že je přítelem podnikatele Vladimíra Motlíka, jehož firma EPIC je poradcem favorita na koupi firmy z odvětví elektroenergetiky francouzské EdF. Pokud odkupy nebudou, pak EPIC díky vyšší ceně pro stát bude inkasovat větší odměnu od Francouzů.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...Další z rubriky

Zemanovci chřadnou, spříznění sponzoři jim ale dál posílají statisíce

Vztahy Miloše Zemana a Lubomíra Nečase jsou dlouhodobě velmi dobré. Nečas mu...

Stovky tisíc přišly během posledních několika měsíců na účet Strany práv občanů zemanovci. Vysoké částky jim poslaly...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...Najdete na iDNES.cz