Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rektoři vysokých škol budou plagiátorům odebírat tituly, stanoví novela

  15:30
Rektoři veřejných vysokých škol by měli mít pravomoc rozhodnout o neplatnosti vykonání státnice nebo obhajoby disertační práce, což by vedlo k odebrání titulu. Počítá s tím návrh novely vysokoškolského zákona, který nyní prochází připomínkovým řízením. Pravomoc jmenovat profesory ponechává v rukou prezidenta republiky.
(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) novelu ve čtvrtek představil na zasedání České konference rektorů v Přerově. Platit by měla začít od 1. ledna 2015.

„Jsem rád, že Česká konference rektorů k tomuto návrhu nemá zásadní námitky. Návrh vznikal velmi dlouho,“ řekl po jednání ministr školství Marcel Chládek.

Vysoké školy

V Česku funguje 26 veřejných, dvě státní a 44 soukromých vysokých škol. Celkem je v akademickém roce 2013/2014 navštěvovalo 368 tisíc studentů.

Rektoři budou moci odebírat tituly pouze při úmyslném pochybení jednotlivců, nikoliv v případě nedostatků na straně vysoké školy jako celku. Návrh zákona počítá s tím, že by se tak postupovalo v případě trestného činu nebo v případě úmyslného jednání proti dobrým mravům. Muselo by to navíc vést k nesplnění, nebo jen zdánlivému splnění podmínek pro udělení titulu.

Přezkumné řízení může být zahájeno do tří let od vykonání dané části zkoušky, případně do tří let od pravomocného rozsudku. Součástí podkladů pro rektorovo rozhodování by mělo být stanovisko sedmičlenné přezkumné komise. Proti verdiktu se podle návrhu nelze odvolat, ale je možné podat správní žalobu, která má odkladný účinek.

„Já osobně a Česká konference rektorů vítá novelu, která je kompromisem všech stran a některé připomínky nikoli zásadního charakteru uplatníme v rámci připomínkového řízení a věříme, že konečně novela má šanci na schválení,“ řekl pro iDNES.cz předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Prezident bude dál jmenovat profesory

Dlouho očekávaná byla podoba procedury jmenování profesorů. Ta se stala diskutovaným tématem loni na jaře, kdy prezident Miloš Zeman dlouho odmítal jmenovat literárního historika Martina C. Putnu kvůli jeho údajně nevhodnému vystupování na veřejnosti. Nakonec ho jmenoval, ale požadoval změnu způsobu jmenování.

Jak novela vznikala

Reformu vysokých škol začal připravovat už exministr Josef Dobeš (VV). Proti jeho návrhům však před dvěma lety protestovali studenti i pedagogové, proto je jeho nástupce Fiala v létě 2012 stáhl. Fialův materiál prošel připomínkovým řízením, ale kvůli pádu vlády Petra Nečase se jej nepodařilo uzákonit. Tehdejší kabinet také plánoval zavést zápisné, to ale - stejně jako školné - současná vláda Bohuslava Sobotky vylučuje.

Letos na jaře po dohodě s ministrem Chládkem Zeman jmenovací dekrety pro profesory podepsal, ale předával je ministr.

Uvažovalo se, že by jmenování mohlo přejít na předsedu senátu, ministra školství nebo samotné rektory, ale nakonec tato pravomoc zůstala v rukou prezidenta republiky. Návrhy vědeckých nebo uměleckých rad jednotlivých vysokých škol hlavě státu předkládá ministr školství. Ten je může v závažných případech odmítnout, ale musí své rozhodnutí zdůvodnit. Pro prezidenta se v návrhu novely s takovou pravomocí nepočítá.

Novela počítá také se zvýšením sociálního stipendia z 1 620 na 2 100 korun, což by podle důvodové zprávy znamenalo náklady ve výši 12,5 milionu korun ročně. Další osud příslušných paragrafů však závisí na výsledku projednávání obdobného návrhu komunistických poslanců, kterým se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní školský výbor.

Akreditace budou udělovány školám. Ty pak vytvoří programy

Novou podobu by měly získat také akreditace pro vysoké školy, které by se již neměly vztahovat ke konkrétním studijním programům. Návrh novely počítá s takzvanou institucionální akreditací pro určitou oblast vzdělávání a typ studijních programů. V jejím rámci budou moci vysoké školy samy vytvářet studijní programy bez jejich samostatné akreditace. Institucionální akreditace by měla být vydávána na 10 let, v případě prvního vydání by byla platná pět let.

Stávající Akreditační komisi, která má pravomoc pouze vydávat doporučení pro konečné rozhodnutí ministerstva, by měl nahradit Národní akreditační úřad pro vysoké školství. Ten by měl fungovat jako samostatný správní úřad, takže by přímo vydával rozhodnutí o akreditacích.

Novela také řeší nový způsob hodnocení kvality vysokých škol a upravuje působení zahraničních vysokoškolských institucí na českém území, které dosud nebylo zákonem ošetřeno.

Rada VŠ: Návrh neodpovídá dohodnutému kompromisu

Návrh novely vysokoškolského zákona, který nyní poslalo Ministerstvo školství do připomínkového řízení, neodpovídá dohodnuté kompromisní verzi, uvedl předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer. Konečné stanovisko k návrhu novely rada zaujme 18. září po jednání svého předsednictva.

Řada představitelů vysokých škol byla podle Fischera aktuální podobou návrhu nepříjemně překvapena. „V Radě vysokých škol panují rozpaky nad tím, že se verze v připomínkovém řízení liší od kompromisní verze diskutované na začátku července,“ řekl.

Fischer kritizuje především paragrafy o Národním akreditačním úřadu pro vysoké školství, které podle Fischera v původní verzi zajišťovaly jeho větší nezávislost. Zatímco podle dohodnutého kompromisu se měly na výběru předsedy Akreditačního úřadu podílet reprezentace vysokých škol, nyní by měli být akademici z této procedury vyloučeni.

Předsedu by měla jmenovat vláda na návrh ministra školství. „To je rizikové v kombinaci s jeho poměrně velkými pravomocemi, především v rozhodování o složení hodnotící komise,“ poznamenal Fischer. Předseda by měl vybírat členy hodnotící komise Akreditačního úřadu, doplnil.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Jen jsem se opřel, popsal muž shození družky do kolejiště metra. Dostal 11 let

19. dubna 2024  15:02

Soud poslal Tomáše Urbana na 11 let do vězení se zvýšenou ostrahou za to, že strčil svou družku do...

KOMENTÁŘ: Jak Scholz jednal v Číně. Mohli jsme se od něj něčemu přiučit

19. dubna 2024

Premium Německo se spálilo s Ruskem, teď to zkouší s Čínou. Co ukázala cesta německého kancléře v čase, kdy...

První sankce na radikální osadníky. EU je uvalila kvůli útokům na Palestince

19. dubna 2024  13:35,  aktualizováno  14:45

Evropská unie v pátek poprvé uvalila sankce na radikální izraelské osadníky kvůli jejich útokům na...

Ženě se rozjelo nezabrzděné auto. Snažila se do něj naskočit, skončila v nemocnici

19. dubna 2024  14:42

V Plané na Tachovsku se zranila žena, když se snažila naskočit do rozjeté dodávky, kterou zapomněla...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...