Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každou novou drogu zakáže vláda, ne poslanci. Bude to mnohem rychlejší

  10:59aktualizováno  19:59
Kabinet ve středu posvětil návrh ministerstva zdravotnictví, jenž umožní, aby se seznam návykových látek rozšiřoval nařízením vlády, nikoliv novelou schvalovanou parlamentem. Nové návykové chemikálie se tak rychleji stanou drogami a policisté proti nim budou moci zakročit.

I kvůli pomalému procesu doplňování seznamu zakázaných látek v Česku v minulých letech přibývaly obchody, které prodávaly syntetické drogy. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Návrh zákona jsme schválili," informoval po jednání kabinetu premiér Petr Nečas.

"Novela umožní reagovat rychleji na vývoj drogové problematiky. Drogová scéna dokáže pružně reagovat, přizpůsobovat se situaci," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Podle něj pod vládu spadají úřady, které mají drogovou prevenci v kompetenci, takže případná nařízení je možné konzultovat s odborníky. "Jde o výsostně odbornou záležitost, při které není nutné pokaždé sahat do zákona," míní o změnách seznamu návykových látek náměstek Plíšek.

Novelu zákona o návykových látkách předkládá do vlády ministerstvo zdravotnictví. Podle něj současné právo nedokáže dostatečně pružně reagovat na prudce se rozvíjející obchod s novými syntetickými drogami.

Česko nedávno například zaplavovaly takzvané amsterdam shopy, v nichž si lidé mohli legálně drogy koupit. Prodejci je vydávali za sběratelské předměty. Poslanci tak narychlo museli řešit změnu zákona, aby se jim podařilo zabránit dalšímu šíření těchto obchodů. Už tehdy ale odborníci upozorňovali, že proti boji s nebezpečnými látkami to stačit nebude (více o problematice čtěte zde).

Zdlouhavý proces doplňování seznamu návykových látek brzdí policejní vyšetřovatele. Česko jím navíc porušuje lhůty dané Organizací spojených národů. Ty říkají, že nová návyková látka musí být na seznam těch zakázaných doplněna do 180 dnů.

"Záměrem navrhované právní úpravy je proto zakotvení legislativního zmocnění vlády doplnit svým nařízením seznamy návykových látek, což celý proces v případě potřeby takového řešení významně urychlí," konstatuje ministerstvo zdravotnictví v důvodové zprávě k novele zákona o návykových látkách.

Pokud by novela neprošla, policisté by neměli šanci postihovat včas obchodníky s novými syntetickými drogami, varuje resort. Novelou jim ale dává možnost, aby drogu získanou při vyšetřování zlikvidovali prakticky ihned, jak to bude možné.

Návrh na omezení pro pěstitele máku

Novela ale přináší ještě jednu novinku. Navrhuje, aby se v Česku mohl pěstovat jen mák s obsahem morfinových alkaloidů do 0,8 procenta. Tedy prakticky jen pro potravinářské, nikoliv lékařské účely.

"Zákon tak zabrání míchat nekvalitní technický mák s tradičně kvalitním českým mákem pro potravinářské účely," uvedl Jan Žáček, mluvčí ministerstva zemědělství, jež návrh novely připomínkovalo.

Co novela zakazuje

V návrhu novely zákona bylo do § 24 zařazeno:
Zakazuje se
„c) pěstovat odrůdy máku setého (Papaver somniferum L.), které mohou ve slámě ze suchých tobolek obsahovat více než 0,8 % morfinu; tento zákaz se nevztahuje na pěstování odrůd máku setého (Papaver somniferum L.) pro výzkumné a pokusné účely, pro šlechtění nových odrůd rostlin a pro uchování genetické rozmanitosti rostlin vědeckými a výzkumnými pracovišti.“.

Zdroj: MZE ČR

"Omezí se zpochybňování bezpečnosti pěstování máku setého v České republice. Zamezí se snaze zahraničních firem pěstovat zde mák setý s vysokým obsahem morfinu v makovině. Zůstane tak zachována kvalita makového semene pro potravinářské účely a dobré možnosti jeho odbytu na zahraničních trzích, včetně ekonomického přínosu podnikatelské sféře a státu. Současně zůstává zachována možnost vývozu makoviny bez akutní nutnosti zavedení licenčního systému," prosazuje změnu ministerstvo zdravotnictví.

Česko patří k makovým velmocem. Ročně se od nás vyváží makové semeno za 1,48 miliardy korun a makoviny za 23,15 milionů korun (více o vývozu produktů z máku čtěte zde).

Země ale čelí už delší dobu stále častějším snahám zahraničních firem pěstovat tady odrůdy s vysokým obsahem morfinu v makovině pro farmaceutické užití. Pokud by k tomu došlo, podle ministerstva zdravotnictví by mák pěstovaný v Česku mohl být jen obtížně deklarovatelný jako pro potravinářské využití.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz