Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Hanobení se má týkat i třídy či sexuální orientace. Přání EU, tvrdí resort

  • 824
Ministerstvo spravedlnosti zvažuje, že by rozšířilo působnost trestných činů hanobení či podněcování k nenávisti. Ty se dosud týkaly národa, rasy, etnické či jiné skupiny. Nově by zahrnovaly i sexuální orientaci, pohlavní identitu či třídu. Ministerstvo argumentuje rozhodnutím Evropské unie.

Například první odstavec paragrafu 356 týkajícího se podněcování k nenávisti má nově znít: Kdo veřejně podněcuje k nenávisti nebo násilí vůči skupině osob nebo jednotlivci pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině nebo třídě, národnost, politické přesvědčení, sexuální orientaci, pohlavní identitu, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání nebo k omezování jejich práv a svobod, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Podle serveru Česká justice, která na návrh upozornila, plní Česká republika požadavky Evropské unie. Ministerstvo však upozorňuje, že se návrh ještě může změnit. „Připomínám, že návrh je teprve v meziresortním připomínkovém řízení, tudíž na počátku legislativního procesu. Výsledek může vypadat jinak,“ řekl Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva.

Trestní zákoník, §356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

Současný stav: (1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Navrhovaná verze:(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti nebo násilí vůči skupině osob nebo jednotlivci pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině nebo třídě, národnost, politické přesvědčení, sexuální orientaci, pohlavní identitu, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání nebo k omezování jejich práv a svobod, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Nově se objevuje především pojem třída. Tu lze podle důvodové zprávy chápat jako „sociálně vymezenou skupinu lidí, kteří mají obdobné sociální pozice a status, například životní styl, prestiž, práva, autoritu, ale i majetek, příjmy, vzdělání a podobně“.

„Já si nedovedu moc vysvětlit, co přesně tím pojmem zákonodárce myslí. Třídou zřejmě mohou být třeba bezdomovci nebo naopak miliardáři, mohou to být studenti, dělníci. Je to velmi obecné. Až případná praxe a judikatura by ukázala, jak to vnímat. Takhle mi to přijde nesmírně obecné, schová se pod to všechno,“ řekl iDNES.cz advokát Josef Lžičař.

Pod sexuální orientací důvodová zpráva ministerstva zahrnuje homosexualitu, bisexualitu či asexualitu. „Rovněž nelze teoreticky vyloučit heterosexualitu, byť v praxi k takovým případům zřejmě nebude docházet,“ uvádí zpráva. Mluví také o „transgender lidech“ nebo o „transsexuálních osobách“, kteří by měli být také v novele zmíněni. Nově pak tyto paragrafy budou chránit nejen věřící, ale i lidi bez vyznání.

Ministerstvo v důvodové zprávě uvádí, že se opírá o rozhodnutí Rady EU z listopadu 2008, které plánuje prostřednictvím trestního práva bojovat proti rasismu a xenofobii. Bývalý ministr spravedlnosti a současný europoslanec Jiří Pospíšil však iDNES.cz řekl, že rozhodnutí rady už v zásadě splňuje současná česká právní úprava.

„To, co je tam nově, to vychází z doporučení Evropské komise. To však není naše povinnost přijmout, není to pro nás závazek. Je na rozhodnutí ministerstva, vlády a jejich politické odpovědnosti, zda to doporučení do novely zapracují,“ řekl Pospíšil. Dodal, že je to další příklad, kdy je nějaká novela rozsáhlejší, než je naše povinnost přijmout úpravy na základě rozhodnutí orgánů Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video