Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Podpora černého trhu a ždímání hráčů. Novela hazardu sklízí kritiku

  • 26
Protihazardní organizace kritizují vládu za to, že neřeší skutečnou regulaci hazardu, ale snaží se z patologických hráčů vytáhnout co nejvíc peněz. Proti novele zákona o zdanění hazardu, kterou vláda schválila v pondělí, se staví i provozovatelé. Ti tvrdí, že podpoří černý trh a povede k propouštění zaměstnanců.

Podle organizací je novela zbytečná, když není hotová celková legislativa. Ministra financí Andreje Babiše (ANO) viní ze zlehčování dopadů. Na úterní tiskové konferenci to prohlásili zástupci sdružení Občané proti hazardu a Transparency International.

„Současný stav Valentovi (majitel hazardní skupiny Synot a senátor Ivo Valenta - pozn. ČTK) a dalším bossům hazardního průmyslu velmi vyhovuje. Neřeší se totiž skutečná regulace hazardu, ochrana hráčů a tím potenciálně razantně nižší zisky pro hazardní firmy i stát, ale v centru pozornosti je pouze, jak z patologických hráčů vytáhnout co nejvíc,“ uvedl předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda.

Náměstek brněnského primátora a dlouholetý odpůrce hazardu Matěj Hollan kritizuje hlavně přístup vicepremiéra Babiše. „Ze strany pana Babiše vnímáme snahu bagatelizovat dopady hazardu. Ze zákona mizí opatření na ochranu patologických hráčů. Jde (ministr Babiš - pozn. ČTK) pouze za cílem vybrat z toho co nejvíce peněz,“ podotkl Hollan.

Svoboda dodal, že se obává ochabnutí snahy koaličních stran zredukovat hazard v zemi. „Obáváme se, že pokud bude ve Sněmovně přijata vládní novela (dříve Volného novela), budou tím dočasně ́vyřešeny ́ daně a ochabne snaha o co nejrychlejší přijetí komplexního zákona o hazardních hrách,“ upozornil na možný vývoj Svoboda.

Ředitel Transparency International v ČR David Ondráčka označil současné dění kolem projednávání hazardní legislativy za absurdní. „Obviňovat se, kdo je více koupený hazardem, nebo vést sněmovní obstrukce, nedává smysl. Jde o to, jak se vláda a sněmovna postaví k celému zákonu,“ řekl Ondráčka, podle nějž nyní hazardní lobby „pracuje na plný výkon“.

Černí hráči už se těší, spílají novele provozovatelé heren

Nejvíc vyšší zdanění pocítí herny a kasina, kterým vzroste daň ze současných 20 na 28 procent. O 45 procent se zvýší také denní poplatek za herní zařízení z aktuálních 55 korun na 80 korun. „Úhrnem vzroste daňová zátěž na 39 procent z obratu, tedy bez uplatnění daňově účinných výdajů. Spolu s nemožností odpočtu DPH a zdanění korporátní to pro mnoho subjektů představuje neúnosné zdanění. Pokud návrh vstoupí v účinnost, mnoho českých firem ukončí toto podnikání, dojde k propuštění desítek tisíc lidí, a trh převezmou nelegální provozovatelé, kteří se již těší na uprázdněná místa,“ varuje prezident Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů a dalších her (SPELOS) Petr Vrzáň.

Zvýšení daňové zátěže pro kasina či herny o desítky procent kritizuje i sekretář a mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek. „Vzhledem k fixní části zdanění tato sazba dopadne na každého jinak. Provozovatelů s lukrativnějšími kasiny či hernami se dotkne méně. Tam, kde byla zisková marže už nyní nízká, podnikatelé automaty zruší.“ tvrdí Čírtek, který si nemyslí, že podstatně vzroste výnos zdanění. „Určitě dojde ke zmenšení legálního trhu, protože to je impuls pro rozvoj černého hazardu, který daně neplatí,“ myslí si Čírtek.

Novela se nelíbí ani provozovatelům kurzových sázek, které mají spadat do nižší sazby daně. Poukazují hlavně na zahraniční sázkové kanceláře, které na českém trhu působí v rozporu s českou legislativou. „Nelegální firmy, které působí v Česku, neplatí dnes vůbec žádné daně. A v roce 2016 se pro ně nic nezmění. Českým legálním firmám, které jsou už nyní zdaněny dvacetiprocentní sazbou, se daně naopak zvyšují na 23 procent. Zpráva vlády je tedy jasná: tomu, kdo poctivě platí daně, je ještě zvýšíme. Ten, kdo neplatí vůbec, bude tolerován,“ reagoval výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) Marek Herman a dodal, že průměrná sazba zdanění pro toto odvětví napříč Evropou je 18 procent.

Nevíme, co s námi bude, bojí se návrhu zaměstnanci v hazardu

Dopadů této legislativy se obávají i zaměstnanci hazardních firem, za které vystupuje iniciativa Loterie bez hazardu. Ta před časem předala poslancům petici s deseti tisíci podpisy varující před přehnanou regulací loterijního průmyslu v ČR, kterou se bude zabývat petiční výbor Sněmovny.

„Nejsme schopni akceptovat fakt, že stále nevíme, co s námi bude. Návrhy novel se střídají jako na běžícím pásu, každý politik si chce připsat politické body za to, jak s hazardem zatočil. Nikdo už si ale neuvědomuje, že nás - těch, kteří jsme na loterijním průmyslu existenčně závislí, je celkem 60 tisíc. Také my máme děti, živíme rodiny, platíme složenky a půjčky. Nechceme přijít o práci a skončit na dlažbě,“ prohlásila dnes předsedkyně iniciativy a iniciátorka petice Jarmila Novotná, .

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu, která by měla od příštího roku zavést dvě daňové sazby 23 procent a 28 procent podle typu hazardu. Ministři se shodli také na zvýšení poplatku za jeden hrací automat ze současných 55 korun na 80 korun za den. Novelu ještě musí schválit poslanci i senátoři a podepsat prezident.

Předloha v podstatě kopíruje jednu z navrhovaných úprav poslanecké předlohy Jana Volného (ANO), jejíž projednání zablokoval ve Sněmovně obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Koalice se dohodla, že v souladu s Kalouskovým požadavkem předloží vládní normu.

Ve Sněmovně už leží soubor zcela nových vládních návrhů o regulaci a zdanění hazardu, které mají být účinné od roku 2017. Předpokládají tři daňové sazby 25, 30 a 35 procent.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue