Jiří Dienstbier během vnitrostranického puče stál za předsedou Bohuslavem Sobotkou. | foto: Petr Topič, MAFRA

Dienstbier či Štěch ve vedení ČSSD? Po puči dostanou šanci „nové tváře“

  • 267
Páteční rezignace Michala Haška a Jeronýma Tejce přepsala politickou mapu sociální demokracie. Funkce ve vedení se uvolnily. Pomýšlet na ně mohou i lidé, kteří by ještě před volbami jen těžko hledali většinu pro své zvolení.

Třeba Jiří Dienstbier aktivně pomáhal předsedovi a v anketě mezi členy ústředního výboru několik lidí uvedlo, že by si jeho comeback do pozice místopředsedy přálo.

V neděli zasedne v Praze ústřední výbor sociální demokracie, který má 180 členů, a dokonce má i mimořádnou pravomoc místopředsedy volit. Spíš však jeho členové svolají na jaro mimořádný sjezd.

"Já myslím, že otázka na mou kandidaturu je předčasná. Ještě není ani jasné, jestli ústřední výbor v neděli svolá sjezd, i když já věřím, že ano. Pak bych o kandidatuře uvažoval. Rozhodně nic nevylučuji," řekl Dienstbier.

Podobně jako Dienstbier v posledních dnech stál za Sobotkou i předseda Senátu Milan Štěch. Ten se do vedení ČSSD nehrne, ale přemluvit by se nechal. "Příští rok chci opět kandidovat na předsedu Senátu. Pokud by si to ale předseda přál, byl bych ochoten pomoci straně," sdělil MF DNES Štěch.

Být, či nebýt hejtmanem?

Hašek, ale třeba také jihočeský hejtman Jiří Zimola teď řeší úplně jinou otázku. Podle stanov sociální demokracie se musí do půl roku rozhodnout, zda budou dělat hejtmany, nebo poslance, protože kumulace funkcí je v ČSSD zakázána. "Nebudu se rozhodovat pod tlakem. Zákon neporušuji, aktivně jsem ještě nezačal mandát poslance vykonávat," uvedl Zimola. Hašek se podle svého vyjádření rozhodne až po ustavení Sněmovny a vlády.

Snadné to nebude. Hejtman je mocnější a bere víc peněz, ale krajské volby budou zase dřív než příští řádné parlamentní.

Ve skutečnosti je možné, že oba politici taktizují a čekají, jestli přece jen nedostanou nějakou nabídku do vlády. Pak by si ponechali povolenou dvojici funkcí poslanec plus ministr.

Hašek a předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc v pátek rezignovali v devět hodin ráno (o rezignaci čtěte zde). "Je to náš krok k reflexi volebního výsledku. Věříme, že tím přispějeme ke zklidnění situace," prohlásil Hašek. Dle vlastních slov tedy neodchází kvůli schůzce v Lánech. Zdeněk Škromach odstoupil už ve čtvrtek (více čtěte zde).

Podívejte se, jak Michal Hašek oznamoval rezignaci:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video