Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové testy dají víc šancí dětem Romů

aktualizováno 
- Romské děti budou mít od příštího školního roku větší šanci dostat se do běžných základních škol. O tom, zda se budou učit v nich, nebo ve zvláštních školách, totiž rozhodne nový typ pedagogicko-psychologických testů. Ministerstvo školství uvolnilo na jejich zpracování milion a půl korun poté, co aktivisté z Evropského centra pro práva Romů podali k Ústavnímu soudu žalobu na český stát. Aktivisté jsou přesvědčeni, že Romům je upíráno právo na vzdělání, protože jsou automaticky zařazováni do zvláštních škol.
Žalobci vycházeli z toho, že zvláštní školy navštěvuje sedmdesát pět procent romských dětí.

Odborníci se shodují, že Romové končí ve zvláštních školách především kvůli tomu, že je rodiče neučí od dětství mluvit česky.
Děti tudíž nejsou schopny projít při testech, podle kterých se rozhoduje, zda dítě patří do školy základní, či zvláštní. Nové testy mají respektovat odlišnost Romů.
"Začali jsme doučovat romské žáky zvláštních škol, abychom dokázali, že jsou schopni zvládnout základní školu. Z dvanácti zájemců, kteří chodili na doučování, šest udělalo zkoušky a přešlo na základní školy," říká Petr Horváth z ostravského Společenství Romů na Moravě.

Horváth, který je zároveň vedoucím projektu na doučování dětí, jejž financovalo Evropské centrum pro práva Romů, včera předložil ministerstvu školství projekt, kde spolu s dalšími aktivisty navrhuje, jak by se mělo při doučování dětí postupovat.
"Iniciativa z Ostravy je velmi důležitá. Ukazuje, že Romové si uvědomují, jak nutné je vzdělání.

Je to signál pro jiná města," míní představitel Grémia romských představitelů Ondřej Giňa z Rokycan.
Romští aktivisté jsou přesvědčeni, že vývoj situace - to znamená zadání vypracování nových testů pro pedagogicko-psychologické poradny a částečný úspěch při doučování dětí - jim dává za pravdu, když tvrdí, že stát romské děti zařazováním do zvláštních škol diskriminuje.

Jejich žalobu původně Ústavní soud zamítl. Oni ji však předali Soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Nyní čekají na jeho verdikt.
V žalobě je mimo jiné uvedeno, že v České republice dochází k rasové segregaci a že romské děti jsou zařazovány do zvláštních škol pro mentálně zaostalé jen proto, že jsou Romové.

To rázně odmítají ředitelky ostravských škol, tamní školský úřad i magistrát. Žalobu totiž aktivisté podali poté, co dělali průzkum právě v ostravských zvláštních školách. Ty považují za vzorek situace v celé zemi.

"Musím se tvrdě bránit proti tvrzení, že v Ostravě dochází k rasové segregaci," uvedl vedoucí kanceláře ostravského primátora Petr Vaněk. "Jsem rád, že Romové pochopili, že je nutno učit se česky. Celý problém je o nedostatku komunikace. Zajímalo by mě ale, proč nezačali s doučováním dětí dřív a rovnou podávali žalobu," řekl.
Petr Horváth tvrdí, že předtím možnost přeřadit děti ze škol zvláštních na základní neexistovala.

"Ta možnost existovala vždycky. Neznám jeden případ, že by někdo z romských rodičů dříve požádal, aby jeho dítě bylo přeřazeno na základní školu. Neznám ani jeden případ, kdy by někdo byl odmítnut a nepřijali ho na základní či střední školu proto, že je Rom," uvedla Jarmila Krejčířová ze Školského úřadu v Ostravě. Romové tvrdí, že o této možnosti nevěděli dříve, než je na ni aktivisté upozornili. "Je to problém nízkého právního vědomí," míní Petr Vaněk.

"Žalobu jsme podali právě proto, abychom rozpoutali diskusi a ukázali na tento problém.
Někteří romští rodiče chtějí, aby bylo jejich dítě rovnou zařazeno do zvláštní školy, protože to berou jako automatickou věc.

Vědí, že je tam hodně Romů, nebude tam mít problémy, nikdo ho nebude napadat a urážet, jako to bývá ve školách základních.
To chceme změnit," vysvětlil konzultant Evropského střediska pro práva Romů Markus Pape.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz