Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové stroje na (méně než) smrt

  10:26aktualizováno  10:26
Do válek 20. století přicválal člověk na hřbetě koně a opustil jej v sedadle stíhačky s rychlostí dvakrát vyšší než zvuk. Toto století ho vrátí nejspíš na zem. Bojovat budou roboti, viry a paprskové zbraně.

Jak by vypadala válka v roce 2020?
Hypotetický konflikt v roce 2020: Severní Korea se rozhodla překonat totální krizi útokem na jih, z její strany hrozí i jaderný raketový úder.

Válka však končí dříve, než začala. Na dálku pilotované neviditelné bombardéry rozpráší nad severokorejskými vojenskými cíli geneticky upravené bakterie, které začnou konzumovat všechny pryžové a umělohmotné součástky v severokorejských letadlech, tancích a obrněných vozidlech.

Softwarové viry nebo silné elektromagnetické impulsy se postarají o komunikační systém a elektroniku. Speciálně upravené vysílače zaplavují severní hranici zářením, které vyvolává u vojáků bolest, takže nemohou bojovat.

Nad jednotkami soustředěnými dále od hranice vypustí robotické stealthy "podivné" sudy, které začnou emitovat oslepující laserové paprsky. Odpálené severokorejské rakety likvidují s jistotou silná laserová děla, umístěná buď na pozemních mobilních základnách na zemi, nebo ve vzduchu na speciálně upravených letadlech Boeing.

Na obou stranách žádné ztráty
Severní Korea nemá během 24 hodin s čím bojovat. Ztráty na obou stranách: 0. Podobný scénář se zdá příliš ideální. Jde však o mozaiku sestavenou na základě zbraní, které se buď vyvíjejí, nebo dokonce již existují v prvních zkušebních prototypech. 

Například letos v březnu Pentagon oznámil, že odzkoušel mikrovlnnou zbraň, která dokáže vyvolat u lidí v zasaženém davu intenzivní pocit bolesti v pokožce.

Expert massachusettského technologického institutu Alan Epstein pak na přelomu roku publikoval v časopise Aerospace America vizi války vedené s pomocí mikrorobotů hmyzí velikosti, kteří, navigovaní na dálku přes satelitní globální poziční systém (GPS), napadají v rojích nepřátelské cíle a synchronizovaně je ničí řízenými explozemi plastické trhaviny.

Podobní mikroroboti již létají také v laboratořích na univerzitě v Berkley. A jedinou překážkou, aby naplnili popsaný scénář, je dostatečně výkonný pohon, který by malé zařízení poháněl i na větší vzdálenosti.

Pokud jde o "mozek", naváděcí zařízení s GPS se prý dá již dnes vměstnat do šesti gramů. Přes tyto vynálezy se pro nejbližší desetiletí nadále počítá s tanky, letectvem nebo letadlovými loděmi.

Stroje budou bez lidské posádky
Tyto druhy zbraní mají dostat v první fázi plášť podobný tomu, který mají "neviditelné" bombardéry Stealth. Postupně však bude omezována přítomnost lidských posádek.

To, jak se posunula válečná technika za padesát let a kam se bude ubírat, ukazuje i příklad účinnosti tanků. Během 2. světové války připadalo na zničení jednoho německého tanku 14 výstřelů na vzdálenost 700 metrů. V Perském zálivu připadala na jeden zničený irácký tank 1,2 rány. Přitom průměrná vzdálenost, která dělila Američany od cíle, byla téměř 2,5 kilometru.

Do budoucna se počítá s tím, že tanky, nebo spíš lehká obrněná vozidla, která je nahradí, doplní robotci, kteří ještě prodlouží nejen oči a uši, ale i údernost. Obrněné vozidlo bude sloužit spíše jako velitelské stanoviště pro "armádu hraček". S tím se dále vylidní bojiště.

Zatímco za Napoleona se na přibližně pěti kilometrech čtverečních mačkalo patnáct až dvacet tisíc vojáků, dnes se považuje za postačující hustota 25 vojáků na přibližně sedmkrát větším území.

Američtí analytici přitom upozorňují, že i chudší země mohou využít k navádění systém GPS a okopírovat technologii Stealth (například separatističtí tamilští Tygři mají takto vybavené útočné lodě ze Severní Koreje), ale plné využití jim zůstává i nadále technologicky nedostupné.

Nemají dost prostředků na jeho vývoj nebo výrobu. Přitom paradoxněmnohé supermoderní zbraně mohou vytvořit prostor pro značné úspory. Například budoucí odpovídající náhrada za současnou letadlovou loď by měla místo 5000 příslušníků posádky jen 50, ale současně by stála jen 500 milionů dolarů místo astronomická suma - 3,5 miliardy dolarů.
 
TYPY ZBRANÍ:

UCAV

Bezpilotní bojová letadla se zkráceně označují jako UCAV. Již dnes existuje celá řada nebojových průzkumných letounů. Vývoj stíhaček však pokračuje nejen na papíře. Bez pilota na palubě budou menší, levnější i nebezpečnější, protože si budou moci dovolit manévry, které by člověk nepřežil.

THEL

Taktický, vysoce energický laser, který vyvinuli Američané s Izraelci, byl už úspěšně vyzkoušen proti pokusně odpálené raketě Scud. Celé zařízení je přitom mobilní. Podobný systém se zkouší pro palbu z paluby upraveného Boeingu 747.

Sea Shadow

Stín moře je nejutajovanější lodí amerického námořnictva. Stín je námořní obdobou neviditelného bombardéru Stealth a jde vlastně o katamarán.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz