Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové sondy připraví výpravu na Mars

  9:56aktualizováno  9:56
Průzkum Marsu nabere v dalších letech na intenzitě. Sondy, které se k rudé planetě vydají, už mají i zcela konkrétní úkoly. Ty se týkají budoucího letu lidské posádky k Marsu. V sobotu sedmého dubna vypustí americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA sondu Mars Odyssey, pojmenovanou na počest slavného románu Arthura Clarka 2001: Vesmírná Odysea. Sonda se k naší nejbližší planetě dostane letos 24. října. Povrch planety bude zkoumat jeden marsovský rok. To odpovídá 29 pozemským měsícům.

Poprvé se život na Marsu pokoušely hledat dvě americké sondy Viking v roce 1975. Na ně navázal v létě roku 1997 automat Pathfinder s ze země řízeným vozítkem Sojourner. Američané chystají sondy asi do roku 2015. Bude-li tento program probíhat uspokojivě, mohli by se v roce 2018 vydat k Marsu první lidé.

Přístroje mají zkoumat, zda je na Marsu život
Sonda je vybavena třemi složitými měřicími systémy, které budou analyzovat údaje naznačující existenci života na planetě. Naději na nalezení jeho primitivních forem vzbudily nedávné objevy koryt a dalších útvarů, které mohla podle vědců vytvořit jen proudící voda.

Na palubě sondy je gama spektrometr pro měření množství vodíku. Jeho přítomnost by dokazovala výskyt vody. Sonda nese i obrazový skener pro zjišťování teplotních poměrů na povrchu planety. Třetí systém bude zjišťovat povrchovou hladinu radiace. Příští kosmonauti se tak budou moci vyhnout nebezpečným místům.

K nejbližší planetě brzy poletí několik dalších sond
Další průzkumná mise vyrazí k planetě Mars v roce 2005. Po roce 2010 se očekává další výprava, která má dopravit na Zemi vzorky marsovských hornin.

Za šest let chce poslat k Marsu sondu NetLander i Francie. Tu využije ji i americká Planetární společnost, která chce mezi přístroje umístit mikrofon. Ten by mohl poskytnout obraz o zvukových efektech v poměrně řídké atmosféře Marsu. NetLander také na planetu vysadí čtyři malá, dálkově ovládaná vozítka.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Najdete na iDNES.cz