Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Nové regule Evropanům usnadní cestování za zdravotní péčí

  • 4
Pacienti ze zemí Evropské unie si budou moci snadněji vybrat, kde chtějí čerpat zdravotní péči. Europoslanci ve Štrasburku totiž schválili nová přehlednější pravidla pro poskytování a financování přeshraniční zdravotní péče.

Život by se tak měl zjednodušit třeba těm, kteří na daný zákrok musejí ve své zemi dlouho čekat nebo potřebují nějakého zvláštního specialistu. Také lidé, jejichž příbuzní žijí v zahraničí, by mohli přivítat nová pravidla.

Přehlednější regule se netýkají akutních případů. Tam je problém v rámci EU vyřešen - všichni občané musejí být na základě dohod ošetřeni v jiné zemi evropské "sedmadvacítky".

Podle čerstvě přijatých norem si ale kupříkladu Čech, který se rozhodne pro zákrok ve Francii, bude moci vybrat nejen zemi, ale i konkrétní pracoviště a lékaře.

Schvalování pravidel v minulosti provázely čerstvé spory. Klíčovou otázkou byly samozřejmě finance. Obecně by to mělo být tak, že pojišťovna uhradí pacientovi zákrok do výše, jakou by operace stála u něj doma. Zbytek by si měl doplatit sám.

Je to příležitost pro naše zdravotnictví, tvrdí Cabrnoch

Podle europoslance ODS Milana Cabrnocha nejde o převratné změny, protože lidé se v zahraničí už teď léčí. Často se tak děje až po složitých administrativních procedurách. "To již nebude třeba, pravidla úhrady jsou dána směrnicí," uvedl Cabrnoch.

přeshraniční služba v Evropě

EU na přeshraniční službu průměrně vynakládá okolo jednoho procenta výdajů na zdravotní péči, tedy asi deset miliard eur ročně.

Podle průzkumu Eurobarometru čerpaly v jiné zemi EU lékařskou péči čtyři procenta Evropanů (v letech 2006-2007).

Přeshraniční zdravotní péče se nejčastěji vyskytuje v příhraničních regionech, u neobvyklých nemocí, které se jinde léčí více, nebo v oblastech, kde se vyskytuje hodně turistů.

"Směrnice přináší jednoznačně prospěch těm, kteří se z vážných důvodů musejí léčit v jiné evropské zemi," dodal s tím, že dává i příležitost pacientům z jiných evropských zemí, aby se mohli léčit u nás.

"Je to velká příležitost, protože naše zdravotnictví je kvalitní, relativně levné a má kapacity, které může nabídnout. Směrnice, kterou jsme dnes schválili, ale v žádném případě nemůže způsobit nějakou velkou vlnu ´zdravotní turistiky´. Rozhodně se nikdo nemusí bát, že by v českých nemocnicích dostávali přednost pacienti z bohatších zemí," zdůraznil europoslanec.

Pravidla ještě bude muset schválit Rada EU zastupující členské země. To by ale měla být už jen formalita, protože jde o předjednaný kompromis. Až se tak stane, pak budou mít země EU 30 měsíců na to, aby změnily své právní předpisy tak, aby byly v souladu s touto směrnicí.

Lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová, která bývala ředitelkou nemocnice i ministryní zdravotnictví, podotkla, že nová pravidla ocení chroničtí pacienti, kteří často pobývají v zahraničí nebo příliš dlouho čekají na operace doma.

"Zásadně chci vyvrátit liché obavy, že to zhorší přístup našich pacientů k péči doma," dodala. Norma totiž obsahuje pojistky, kterými by země mohla "zdravotní turistice", která by mohla nabourat její systém, zabránit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video