Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové řády přináší dobré změny

  21:24aktualizováno  21:24
Vysočina - Zalistujete-li novými jízdními řády, které platí od desátého dne tohoto měsíce, dozvíte se jen samé dobré zprávy. Žádný autobusový spoj nebyl zrušen, naopak spoje a zastávky přibyly. V některých okresech vznikly i nové trasy linkových autobusů. Dopravci společně s obcemi a s okresními úřady se snažili najít nejoptimálnější řešení, jak vyjít obyvatelům vstříc i v souvislosti se vznikem kraje. Proto byly posíleny především linky směřující z ostatních okresů do krajského města Jihlavy.

"Žádné spoje jsme nerušili, doprava je v podstatě stejná jako při platnosti minulých jízdních řádů," řekl Petr Němec, vedoucí referátu dopravy a silničního hospodářství Okresního úřadu Žďár nad Sázavou s tím, že v rámci základní dopravní obslužnosti hradí žďárský okresní úřad více než šedesát autobusových linek.

Snad největší změnou je podle Němce prodloužení dvou spojů z Měřínska směrem na Velké Meziříčí. Kromě toho u některých spojů došlo k drobným časovým úpravám, především z popudu obcí. "Důvodem bylo dosažení lepší návaznosti buď na jiné linky, nebo vlakové spoje," vysvětlil Němec.

"Jediným novým spojem je noční víkendový, na lince Žďár - Nové Město na Moravě s odjezdem ze Žďáru ve 22.00 hodin, který jsme zavedli na žádost novoměstské radnice," doplnila Františka Šebelová, dopravní referentka největšího žďárského dopravce. Na lepší spojení s krajským městem Jihlavou se snad od podzimu mohou těšit obyvatelé Bystřicka, odkud tímto směrem jede v současné době jen přímá ranní linka s cílovou stanicí v Ostravě a večerní směrem zpět.

Ani na Havlíčkobrodsku k zásadním změnám nedošlo. "Drobné úpravy byly v souvislosti se změnami v zákoníku práce ohledně pracovních přestávek, díky nimž odjíždí odpolední spoj z Chotěboře, který vozí zaměstnance z první směny, o čtvrt hodiny později," informoval vedoucí okresního referátu dopravy Pavel Doležal. Od začátku roku již podle něj platí úpravy na lince do Světlé nad Sázavou, kde se doprava přizpůsobila potřebám zaměstnanců tamních skláren.

Časové posuny nastaly také na linkách v pelhřimovském okrese. Ke změnám tras ani linek v rámci základní dopravní obslužnosti však podle vedoucího referátu dopravy a silničního hospodářství Miloslava Davida nedošlo. "Některé posilové spoje na dálkových linkách do Prahy byly zrušeny, to se ale týká soukromého dopravce," dodal David.

Ke změnám v linkové autobusové dopravě na Třebíčsku patří zřízení nových zastávek v Zašovicích a Nové Brtnici na lince Moravské Budějovice - Třebíč - Jihlava - Praha. "Linka z Třebíče ve směru na Jihlavu již byla před časem posílena o několik nových ranních a odpoledních spojů a spoj s odjezdem z Jihlavy v 16.15 byl prodloužen z Brtnice až do Třebíče. Od května pak byly některé spoje do Jihlavy prodlouženy až k podniku Bosch Diesel a jezdí i o víkendech a svátcích," informoval vedoucí dopravního referátu Okresního úřadu Třebíč Jan Zahrádka. Tím podle něj byly zlepšeny podmínky jak dopravy do Jihlavy na úřady, tak i pro cestování lidí do zaměstnání.

"Nerušili jsme nic, spíše naopak," uvedl vedoucí autobusové dopravy jihlavského dopravce Zdeněk Sobotka. "K žádným redukcím v podstatě nedošlo, jen někde k časovým posunům," doplnil vedoucí jihlavského okresního referátu dopravy Vladimír Findejs. Na některých spojích přibyly zastávky, což se týká například Pavlova, tři spoje byly prodlouženy z autobusového nádraží až k podniku Bosch Diesel či nově zavedeny. Nově jezdí také dálkový odpolední spoj z Telče přes Jihlavu do Prahy a večerní zpět.

Co se týká cen, v některých okresech, například v Pelhřimově, drží loňské tarify. Jinde se ceny zvýšily začátkem letošního roku - na Třebíčsku přibližně o osm a půl procenta a na Havlíčkobrodsku zhruba o deset procent. S dalším zvyšováním jízdného v linkových autobusech však v žádném z okresů, alespoň přes léto, nepočítají.

"Před prázdninami by to také bylo pro dopravce neekonomické, protože se v tomto období vždy počet cestujících výrazně sníží," řekl Petr Němec ze žďárského okresního úřadu. "Uvidíme až podle vývoje ztráty. Dotace, které dostáváme, jsou už tři roky stejné a hledat vlastní rezervy nejde donekonečna," nevyloučila možnost zdražení jízdného v závěru roku dopravní referentka žďárského dopravce Františka Šebelová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz