Nové parkoviště v Křížové ulici v Jihlavě zeje prázdnotou.

Nové parkoviště v Křížové ulici v Jihlavě zeje prázdnotou. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Zdarma bylo blátivé parkoviště plné. Na nové za peníze řidiči nechtějí

Ještě na jaře v proluce jihlavské Křížové ulice parkovaly desítky aut. Sice ve výmolech na blátivém terénu, ale zdarma. Bylo plno. Na stejném místě teď vzniklo zpoplatněné parkoviště. A zeje prázdnotou.
Reklama

Rozblácený plácek nahradila žulová dlažba, u vjezdu vyrostly i turnikety a závory. Na místě vzniklo nové parkoviště, a přestože je od 4. července v provozu, nezahlédnete na něm jediné auto. Najít v pracovní den v centru Jihlavy volné místo k zaparkování přitom nebývá nic jednoduchého.

Plocha parkoviště v Křížové ulici

Plocha nového parkoviště dříve patřila městu, ale to ji před lety prodalo španělskému investorovi, společnosti Grupo Picasso, která měla v úmyslu postavit v proluce nový dům.

Společnost však zkrachovala a pozemek získal Coufal se záměrem vybudovat na osvědčené ploše provizorního parkoviště placená stání. Parkoviště nabízí 60 míst, jeho vybudování stálo do pěti milionů korun.

"Většina lidí je na dovolených a parkovací plochy jsou poloprázdné," hledá důvody nezájmu lidí provozovatel nového parkoviště Petr Coufal.

O pár metrů dál ve stejné ulici si jiné zpoplatněné stání ve dvoře bývalých kasáren nemůže na nezájem šoférů stěžovat. "Do jisté míry je síla zvyku, že parkuji právě zde. Svou roli hraje možná i to, že je to o kousek blíž k náměstí," řekl šestatřicetiletý Vít z Telče.

Podobné důvody zmínili i další oslovení řidiči. "U mě to bude stereotypním chováním, mám naučenou trasu, navíc je pro mě nové parkoviště moc daleko, když potřebuju s malými dětmi něco rychle vyřídit v centru," vysvětlila dvaatřicetiletá Jaroslava Zimolová z Bransouz.

Provozovatel nové parkovací plochy je ale přesvědčen, že zájem o parkoviště teprve přijde. "Během prázdnin to bude spíše takový nájezd do provozu," řekl Coufal s tím, že náběh do plného zatížení očekává až začátkem školního roku.

Majitel poskytne letní slevu

Reklama

Parkovné na novém parkovišti v Křížové ulici je stanoveno na 20 korun za hodinu. První půlhodina je za deset korun a každá následující čtvrthodina je za pět korun.

Že by nové parkoviště v Křížové ulici, které vybudoval soukromý investor, nebylo do budoucna využívané, se neobává ani náměstek primátora pro dopravu Josef Kodet.

"Myslím, že po dvou týdnech provozu, navíc v době dovolené, to ničemu nenasvědčuje. Je jen otázka času, kdy se parkoviště začne plnit," je přesvědčený.

Přilákání řidičů chce Coufal napomoci i dočasným prázdninovým zlevněním. "Abychom parkování podpořili, snížíme ceny na 15 korun za hodinu, což je poloviční cena oproti parkování na nedalekém náměstí," řekl Coufal.

Na Masarykově náměstí provozují zpoplatněné parkování Služby města Jihlavy. Ty se ale neobávají, že by je v budoucnu konkurence přinutila stlačit ceny za parkovné.

"Parkovacích míst je v centru města nedostatek," zdůvodnil to mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek, který je současně i městským radním.

"Je škoda, že tento prostor není města a to tam neprovozuje parkovací plochy samo," dodal na adresu nové konkurence Málek.

Parkoviště v Křížové ulici v centru Jihlavy

Parkoviště v Křížové ulici v centru Jihlavy

Reklama
Reklama
Reklama