Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové paneláky nechceme, zničí přírodu, bouří se lidé v Liberci

  7:56aktualizováno  7:56
Další dvě sídliště tady nechceme, bouří se lidé v libereckých Vratislavicích. Nová zástavba má vyrůst téměř před jejich okny a podle starousedlíků zničí rozsáhlý pás krajiny. Před nevratnými škodami varují i ekologové.

Pavel Červinka z občanského sdružení Nová Ruda sedí před pozemky, na nichž má vyrůst nové sídliště. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Je to jedinečný kout Liberce s krásnou a nedotčenou přírodou. Všechno se tady zničí. Dotkne se to přímo i nepřímo tisíců lidí. Sídliště se tady nikdy stavět nemělo," upozorňují lidé.

"Zastupitelé se zatím kloní na naši stranu, ať se tam staví malé domy a ne paneláky. Nejistota ale trvá a my budeme bojovat dál," řekl Josef Sedlář, předseda občanského sdružení Nová Ruda, které proti stavbě bojuje.

petice proti sídlišti

Budování sídliště, které chce v lokalitě Sladovnická na Nové Rudě postavit firma Imobilien AG, se obyvatelé liberecké městské části Vratislavice brání také peticí. Podepsaly ji zatím na dvě stovky lidí.

Majitel pozemku chce na místě postavit až 390 bytů. Domy mají dvě podzemní podlaží a až osm nadzemních, vysoké budovy by zastínily výhled.

V klidném koutě Liberce by ale hlavně přibyly stovky nových nájemníků a nebývale by narostla automobilová doprava na silnicích, které pro to nejsou konstruovány.

To ale úředníkům stavebního úřadu nevadilo. Magistrát původně vydal se záměrem souhlasné stanovisko. Zrušil ho až krajský úřad v rámci odvolání.

"Úředníci nebrali v potaz, že je území zastavěno rodinnými domy, nezajímala je ani vypracovaná urbanistická studie. Nezohlednili, že tam výstavba odpovídá bydlení spíše venkovského typu. Je to úplně nepochopitelné," přiblížil vratislavický zastupitel Vladimír Braun.

Druhého sídliště se bojí rybáři

Vratislavice ještě v roce 2007 prodaly pozemky za pivovarem za více než 45 milionů korun. Majitel, který paradoxně ani nenabízel pro obec nejvýhodnější podmínky, je dodnes splácí. Posunutí splátek je jedním z dodatků smlouvy, které chce, aby zastupitelé na lednovém zasedání odsouhlasili.

Jde mu ale i o zrušení klauzule, podle které město může od smlouvy odstoupit v případě, že nedodrží některou z podmínek. Tou je například dostavba do roku 2013. Tu podle všeho nestihne.

"Doufám jen, že jsou zastupitelé rozumní a že tuto šílenost nepovolí," myslí si Pavel Červinka, další člen občanského sdružení Nová Ruda.

Velký zásah čeká místní také u druhé chystané stavby obytných domů. Příprava budování nedaleké rezidence Na Lukách už také podstatně pokročilo. Investor má územní rozhodnutí. V lokalitě mají vyrůst až šestipodlažní domy se dvěma podzemními patry a 270 byty.

Obrovského ekologického problému se v souvislosti s výstavbou v lokalitě Na Lukách bojí také Český rybářský svaz. Podle rybářů stavba ohrozí šest jejich sportovních rybníků.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz