Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové neschopenky zavalí specialisty a zvětší fronty v čekárnách

  4:26aktualizováno  4:26
Nová nemocenská, která platí od 1. ledna, není bičem jen na simulanty. Potrápí i skutečně nemocné pacienty, kteří kvůli novým tiskopisům prosedí v čekárnách u lékařů více času než dosud. Až do teď veškerou agendu s nemocenskou vyřizovali praktičtí lékaři. Od Nového roku je to jinak.
Zdravotníci mají pro zrušení nové nemocenské i velmi pragmatický argument. Několikačetné rozesílání doporučených dopisů jim sebere tisíce korun.

Zdravotníci mají pro zrušení nové nemocenské i velmi pragmatický argument. Několikačetné rozesílání doporučených dopisů jim sebere tisíce korun.

"Nejšpičkovější odborníci naší nemocnice musí od Nového roku povinně vyplňovat spoustu formulářů o pracovní neschopnosti. To dříve nedělali a ani na to nemají vyhrazený žádný čas. Doplatí na to pacienti, kteří budou na svého specialistu čekat o desítky minut déle," kroutí nad novým nařízením hlavou Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Rozhodnutí o pracovní neschopnosti má podle nového zákona v rukou ošetřující lékař. Pokud jde o chřipku, je to stále praktik. Ale pokud se pacient léčí se srdcem, vypíše mu neschopenku jeho kardiolog. Když utrpí úraz, formulář vyplňuje chirurg.

Jsou vytištěny téměř čtyři miliony formulářů

S novým formulářem není podle lékařů lehké pořízení. Místo čtyř listů, které plnili loni, vypisují šest. "Do standardní ani dlouhé obálky se nevejdou, ani po přeložení. Když zkusíte tento samopropisovací dokument propsat, nedokážete to. Vypisujeme tedy jednotlivé listy nebo zakládáme kopírák jako v minulém století," popisuje Jan Jelínek z Koalice soukromých lékařů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které nová pravidla vymyslelo, uznává, že se nepovedla. Špatný projekt už však nelze zastavit. "Vím o tomto problému a řešíme ho. Vytvořili jsme pracovní skupinu, kde jsou zastoupeni i lékaři. Zvažujeme i možnost, že by se nemocenská zasílala elektronicky," říká ministr Petr Nečas (ODS).

Podle něj se regule změní ještě letos, ale až poté, co budou spotřebovány už vytištěné blankety. I v tom je kámen úrazu. Letos totiž právě kvůli novému zákonu o nemocenské nechali úředníci vytisknout vysoký počet formulářů. "Na letošní rok bylo vydáno a rozesláno 3 790 500 kusů tiskopisů," upřesňuje Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení.

Vzhledem k tomu, že čeští lékaři vypíší ročně na tři miliony neschopenek, dočkají se změny nejdříve někdy na jaře příštího roku.

Nemocnice to stojí miliony

"Nikdo ze specializovaných lékařů to nevítá. Myslím, že v této podobě to nemůže zůstat. Na takovou obsáhlou agendu není v odborných ordinacích čas ani prostor," míní třebíčský chirurg Jaromír Šilhavý.

Když loni dělala Evropská unie průzkum spokojenosti pacientů, v jedné věci zdravotníci propadli. Nejvíc vadí pacientům právě to, že jsou čekárny přeplněné. "U mého kardiologa prosedím i hodinu, a to jsem objednaný," hrozí se dalších desítek minut navíc pacient Jaroslav Kozel.

Někteří specialisté připouštějí, že nová pravidla obcházejí. Raději se domluví s některým z praktických lékařů, aby za ně nemocenskou vedl on. "Musel bych ordinovat čtyřiadvacet hodin denně, nebo opustit půlku pacientů," říká onkolog, který v této souvislosti nechce být jmenován.

Zdravotníci mají pro zrušení nové nemocenské i mnohem pragmatičtější argument. Několikačetné rozesílání doporučených dopisů jim sebere tisíce korun. Například v motolské nemocnici se ročně vystřídá na osm set tisíc pacientů ambulantně, dalších osmdesát tisíc lidí je hospitalizováno.

"Máme zakázáno pod vysokou sankcí posílat formuláře jinak než doporučeně, ale nejsou zohledněny náklady. Ročně přijdeme o miliony," počítá ředitel Miloslav Ludvík.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz