Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové monitory šetří zrak i místo na stole

  15:32aktualizováno  15:32
- Nejrozměrnější součástí počítače bývá monitor. Nejenže zabírá značnou část stolu, ale také se například špatně přenáší, zvláště když má úhlopříčku větší než sedmnáct palců. Ovšem technologický pokrok přinesl změnu i do této oblasti v podobě ploché obrazovky,která poskytuje dokonale ostrý i kontrastní obraz a navíc je šetrná k očím uživatele.
Jaký monitor zvolit
  • Analogové modely - Staré analogové monitory je lepší využít pro počítače, které fungují jako servery a lidé u nich nepracují moc dlouho. Pro dlouhodobější práci nejsou vhodné.V bazarech je možné obstarat je v cenách 500 až 3000 Kč podle úhlopříčky.
  • Digitální 14" - Nejlevnější alternativa, která je určena pro velmi levné počítače a nenáročné používání. Stojí pod 5000 Kč.
  • Digitální 15" - Levná domácí alternativa pro nenáročnou práci a hraní her.Stojí kolem 6000 Kč.
  • Digitální 17" - Vhodné pro běžnou práci i hraní her, představují velmi dobrý kompromis užitné hodnoty a ceny - stojí kolem 10 000 Kč.
  • Digitální 19" - V současné době nejzajímavější třída monitorů, které nabízejí velkou pracovní plochu za částku o málo vyšší než 17" monitory - jejich cena v poslední době klesla nejvíce ze všech kategorií. Stojí kolem 15 000 - 20 000 Kč.
  •  Digitální 20" a 21" - Profesionální monitory pro použití v oblasti CAD či DTP, kde je třeba mít co největší pracovní plochu. Stojí kolem 30 000 Kč.
  • LCD panely 15" - Ploché monitory pro uživatele vyžadující vysokou kvalitu obrazu při dlouhodobé práci. Stojí 25 000 - 35 000 Kč.
  • LCD panely 18" - Jsou určeny pro profesionální inženýrské a medicínské aplikace, někdy jsou vyráběny na zakázku, jako jsou například zdvojené a ztrojené LCD obrazovky.Jejich cena je velmi vysoká a pohybuje se od 70 000 Kč výše.
S myšlenkou plochých monitorů, podobných destičce nebo obrazu, přišli nejprve autoři sci-fi filmů. Ale podobně jako v mnoha jiných případech se fantazie spisovatelů začaly stávat skutečností a plochý monitor je dnes na trhu běžně k mání, byť zatím stále za poměrně vysokou cenu.

Drahý, ale zdravý

Ploché monitory TFT (Thin Film Transistor) znají lidé už z notebooků, kde je prostorová nenáročnost obrazovky dokonce nezbytná. Cena TFT displejů dříve dosahovala stovek tisíc korun - jejich výroba je totiž technologicky velmi náročná. Na sklo je třeba nanést tenkou fólii aktivních prvků, tranzistorů, které zaručí, že obraz bude ostrý, a to nejen při práci s texty,ale i při spuštění animací či hraní her. Ovšem velkou obrazovku s mnoha miliony aktivních prvků je téměř nemožné vyrobit bez chyb,a proto je na TFT displeji vždy několik bodů vadných malou chybu však většina uživatelů nikdy nepostřehne. Teprve v poslední době umožnil pokrok v oblasti technologie trochu snížit ceny plochých displejů: za patnáctipalcový monitor zájemce zaplatí 30 až 40 tisíc korun. Je to mnohem více, než by stál klasický monitor téže úhlopříčky,ale TFT displej za to nabízí nezanedbatelné výhody. Jeho zobrazovací plocha je větší než u běžného monitoru, poskytuje naprosto kvalitní obraz a nevyzařuje vůbec žádné škodlivé záření. Tyto monitory jsou ideální pro dlouhodobou práci s texty nebo pro kancelářskou práci. Jejich obraz je absolutně stabilní, a nezatěžuje tolik zrak. Ploché displeje ale trpí takzvaným paměťovým efektem zobrazovacích prvků: ten způsobuje, že barva pohybujících se objektů je šedivější, než by měla být. Nejsou proto ideální pro hraní her nebo sledování videa. Díky malým prostorovým nárokům, ergonomii a futuristickém u elegantnímu tvaru se uplatní ploché displeje hlavně v kancelářích. Podle Stanfordského výzkumného ústavu používalo plochý monitor v roce 1998 pouze 5 % vyrobených počítačů, ale očekává se,že tento podíl v roce 2003 vzroste až na 15 %.

Klasický a levný

Nejrozšířenější jsou dosud displeje typu CRT (Cathode Ray Tube). Fungují na podobných principech jako televize a podobně jako ona mají i běžné monitory objemnou obrazovku. Dělí se na starší analogové typy a modernější digitální, které dovolují nastavovat celou řadu parametrů zobrazení přímo tlačítky na ovládacím panelu nebo pomocí menu zobrazovaného na obrazovce. Tyto monitory současnému trhu jednoznačně dominují - jednak díky ceně, ale také kvalitním u obrazu, který umožnily technologie Trinitron a Delta. Oproti TFT displejům jsou však CRT monitory mnohem těžší. Navíc je u nich nezbytné nastavit správně obnovovací kmitočet (refresh rate). Základní obnovovací kmitočet je 60 Hz, který způsobuje viditelné blikání obrazu, a to zvláště na velkých bílých plochách. Někteří uživatelé pracují s tímto kmitočtem, i když značně zatěžuje oči. Přitom u většiny monitorů je možné nastavit v ovládacích panelech (Settings) Windows obnovovací kmitočet mnohem vyšší: pro komfortní práci je třeba alespoň 75 Hz, ale nové monitory běžně umožňují i 100 Hz. Obraz je pak mnohem stabilnější a šetří oči. Mimo kmitání obrazu jsou klasické monitory citlivější na přítomnost elektromagnetického pole,které je ruší a způsobuje zkreslení obrazu.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Najdete na iDNES.cz