Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové jízdní řády přináší vylepšení

  21:29aktualizováno  21:29
Jihlavský kraj - Co přinesou nové jízdní řády vlaků? Názory samotných železničářů se různí: někde jsou s novými spoji spokojeni, jinde litují, že se vedení drah rozhodlo některé zrušit, či oblíbené nadstandardní rychlíky vést jinou tratí. Nové řády začnou platit od 10. června a tentokrát budou - aby se přiblížily Evropské unii - výjimečně platné celého půldruhého roku, tedy až do 14. prosince roku 2002.

"Zrušené spoje nemáme, naopak přibylo asi pět spojů," hlásil Miroslav Novotný, technický náměstek Železniční stanice Jihlava. Všude však stejný optimismus nesdílejí. Například cestující z Havlíčkova Brodu se musejí smířit s tím, že už zde nebudou moci sednout na rychlíky Saxonia jedoucí z Německa na jih, které se německá strana rozhodla zrušit.

Nepojedou zde už také oblíbené moderní nadstandardní rychlíky Slovenská strela. "Jsou nahrazeny normálním vnitrostátním rychlíkem, který jezdí sice ve stejnou dobu, ale komfort pro cestující je v něm mnohem horší," řekl technický náměstek havlíčkobrodské železniční stanice Milan Hyliš.

Podle Hyliše se lidé, odpovědní za železniční dopravu v regionu, do budoucna budou snažit mnohem úžeji spolupracovat s krajskou reprezentací, která už bude moci výrazně zasáhnout do tvorby příštích grafikonů. Význam havlíčkobrodského železničního uzlu totiž podle něj nynější jízdní řád značně oslabil. "Například veškeré nadstandardní vlaky, které jezdily přes Havlíčkův Brod, už pohltil železniční koridor přes Českou Třebovou," řekl Hyliš.

A které spoje tedy přibyly? Novým je například ranní rychlík z Jihlavy do hlavního města, který do Prahy přijíždí o půl osmé ráno. "Je to spojení, které vyjíždí relativně později z Jihlavy a do Prahy přijíždí velice brzy, což by mohlo cestující nalákat," řekl náměstek Novotný.

Z Jihlavy do Českých Budějovic budou nyní rychlíky odjíždět  pravidelně po přibližně čtyřhodinových intervalech. Přibyl také rychlíkový spoj mezi Brnem a Jihlavou, který bude z Brna odjíždět ve 14 hodin. Na trati mezi Jihlavou a Prahou přibude rychlík s odjezdem z Jihlavy před čtrnáctou hodinou.

Pro letní období přibudou víkendové přímé vlaky z Brna přes Jihlavu do Českých Budějovic a zpět. Z Prahy do Jihlavy bude jezdit také nový vlak: jeho odjezd z hlavního města bude v 17.25 hodin. Z Prahy do Havlíčkova Brodu a s následným přípojem do Jihlavy však odjíždí ještě další vlak - nyní oproti minulosti až v 18.34 hodin.

Změny nastaly také v regionální dopravě. Školáci a pracující zřejmě uvítají ranní školní vlaky z Horní Cerekve na Jihlavu: jeden z nich bude mít příjezd ráno o půl sedmé a druhý o hodinu později. Na stejné trati přibyl odpolední vlak, který vytvořil přípoj na spěšné vlaky na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Znojmem.

Nový je také osobní vlak, který dříve jezdil z Okříšek na Jihlavu. "Nyní bude jezdit až z Třebíče, přičemž do Jihlavy přijíždí v 5.05 hodin. Lidé by možná přivítali o pár minut pozdější příjezd, ale snažili jsem se jím umožnit přestup na rychlík na Prahu, odjíždějící v 5.10 z Jihlavy," řekl Novotný.

Železničáři chtěli vytvořit chybějící přímá spojení některých okresních měst v kraji, ale to se podařilo prozatím jen částečně. Z Jihlavy do Žďáru nad Sázavou přes Havlíčkův Brod bude jezdit jen jeden přímý odpolední vlak v obou směrech.
Nově bude v pondělí a v pátek jezdit ranní vlak ze Znojma na Okříšky, který bude v Okříškách ve 4.16 hodin a bude přípojem k rychlíku z Brna na Jihlavu, Prahu a České Budějovice.

Cestující ze Žďáru nad Sázavou jistě uvítají rychlík, odjíždějící v 19.45 hodin na Prahu. "Na naši trať byl také převeden rychlík Děčín - Brno, naopak ubyla Slovenská strela, která bude jezdit koridorem přes Českou Třebovou," řekl přednosta žďárské železniční stanice Jiří Vítek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hannig a Kulhánek by znovu zavedli povinnou vojenskou službu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v přímém přenosu na iDNES.cz....Najdete na iDNES.cz