Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové jízdní řády přináší vylepšení

  21:29aktualizováno  21:29
Jihlavský kraj - Co přinesou nové jízdní řády vlaků? Názory samotných železničářů se různí: někde jsou s novými spoji spokojeni, jinde litují, že se vedení drah rozhodlo některé zrušit, či oblíbené nadstandardní rychlíky vést jinou tratí. Nové řády začnou platit od 10. června a tentokrát budou - aby se přiblížily Evropské unii - výjimečně platné celého půldruhého roku, tedy až do 14. prosince roku 2002.

"Zrušené spoje nemáme, naopak přibylo asi pět spojů," hlásil Miroslav Novotný, technický náměstek Železniční stanice Jihlava. Všude však stejný optimismus nesdílejí. Například cestující z Havlíčkova Brodu se musejí smířit s tím, že už zde nebudou moci sednout na rychlíky Saxonia jedoucí z Německa na jih, které se německá strana rozhodla zrušit.

Nepojedou zde už také oblíbené moderní nadstandardní rychlíky Slovenská strela. "Jsou nahrazeny normálním vnitrostátním rychlíkem, který jezdí sice ve stejnou dobu, ale komfort pro cestující je v něm mnohem horší," řekl technický náměstek havlíčkobrodské železniční stanice Milan Hyliš.

Podle Hyliše se lidé, odpovědní za železniční dopravu v regionu, do budoucna budou snažit mnohem úžeji spolupracovat s krajskou reprezentací, která už bude moci výrazně zasáhnout do tvorby příštích grafikonů. Význam havlíčkobrodského železničního uzlu totiž podle něj nynější jízdní řád značně oslabil. "Například veškeré nadstandardní vlaky, které jezdily přes Havlíčkův Brod, už pohltil železniční koridor přes Českou Třebovou," řekl Hyliš.

A které spoje tedy přibyly? Novým je například ranní rychlík z Jihlavy do hlavního města, který do Prahy přijíždí o půl osmé ráno. "Je to spojení, které vyjíždí relativně později z Jihlavy a do Prahy přijíždí velice brzy, což by mohlo cestující nalákat," řekl náměstek Novotný.

Z Jihlavy do Českých Budějovic budou nyní rychlíky odjíždět  pravidelně po přibližně čtyřhodinových intervalech. Přibyl také rychlíkový spoj mezi Brnem a Jihlavou, který bude z Brna odjíždět ve 14 hodin. Na trati mezi Jihlavou a Prahou přibude rychlík s odjezdem z Jihlavy před čtrnáctou hodinou.

Pro letní období přibudou víkendové přímé vlaky z Brna přes Jihlavu do Českých Budějovic a zpět. Z Prahy do Jihlavy bude jezdit také nový vlak: jeho odjezd z hlavního města bude v 17.25 hodin. Z Prahy do Havlíčkova Brodu a s následným přípojem do Jihlavy však odjíždí ještě další vlak - nyní oproti minulosti až v 18.34 hodin.

Změny nastaly také v regionální dopravě. Školáci a pracující zřejmě uvítají ranní školní vlaky z Horní Cerekve na Jihlavu: jeden z nich bude mít příjezd ráno o půl sedmé a druhý o hodinu později. Na stejné trati přibyl odpolední vlak, který vytvořil přípoj na spěšné vlaky na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Znojmem.

Nový je také osobní vlak, který dříve jezdil z Okříšek na Jihlavu. "Nyní bude jezdit až z Třebíče, přičemž do Jihlavy přijíždí v 5.05 hodin. Lidé by možná přivítali o pár minut pozdější příjezd, ale snažili jsem se jím umožnit přestup na rychlík na Prahu, odjíždějící v 5.10 z Jihlavy," řekl Novotný.

Železničáři chtěli vytvořit chybějící přímá spojení některých okresních měst v kraji, ale to se podařilo prozatím jen částečně. Z Jihlavy do Žďáru nad Sázavou přes Havlíčkův Brod bude jezdit jen jeden přímý odpolední vlak v obou směrech.
Nově bude v pondělí a v pátek jezdit ranní vlak ze Znojma na Okříšky, který bude v Okříškách ve 4.16 hodin a bude přípojem k rychlíku z Brna na Jihlavu, Prahu a České Budějovice.

Cestující ze Žďáru nad Sázavou jistě uvítají rychlík, odjíždějící v 19.45 hodin na Prahu. "Na naši trať byl také převeden rychlík Děčín - Brno, naopak ubyla Slovenská strela, která bude jezdit koridorem přes Českou Třebovou," řekl přednosta žďárské železniční stanice Jiří Vítek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Slunce rozpálí Česko až na 31 stupňů, dorazí další silné bouřky

Polsko v úterý zaznamenalo nejteplejší den roku, teploty ve Varšavě vyšplhaly k...

Tropické letní počasí vydrží i v tomto týdnu. Teploty dosáhnou až 31 stupňů. Meteorologové očekávají bouřky, které...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

Najdete na iDNES.cz