Na byty dostavěné před dvěma lety se už nemusí vztahovat záruka.(Ilustrační snímek)

Na byty dostavěné před dvěma lety se už nemusí vztahovat záruka.(Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pražské novostavby nabízejí stovky neprodaných bytů s nejistou zárukou

  • 146
Po Praze jsou stále stovky neprodaných nových bytů postavených před více než dvěma lety. Z průzkumu vyplynulo, že investoři konečně pochopili, že bez velkých slev se těchto bytů nezbaví. Kvůli jejich stáří se na ně už nemusí vztahovat standardní dvouletá záruka. Lidé si proto musí ohlídat, co podepisují.

"Na začátku roku jsme upozornili, že se nejhůře prodávají právě takto staré byty. Tehdy to bylo 29 procent ze všech ležáků, nyní podíl klesl na 19 procent," vysvětlil Marcel Soural, ředitel developerské společnosti Trigema, která zmíněný průzkum provedla.

I tak je v nabídce stále téměř 900 pražských bytů dokončených už v letech 2009 a 2010. "Bez dalších slev se budou prodávat jen obtížně," upozornil Soural a nepřímo tak kupcům poradil, aby tlačili na investory a požadovali výhody.

Ale pozor: lidé, kteří se zaměří na "pražské ležáky", by si měli ověřit jednu zásadní věc - platnost záruky, která právě u starších bytů může hrát důležitou roli. Standardní délka záruky bývá kolem dvou až tří let a měla by nabíhat od okamžiku převzetí bytu majitelem. Někteří makléři ale varují.

Dost často se totiž stává, že developeři tuto lhůtu odpočítávají od okamžiku podání návrhu na kolaudaci domu. Ale to může být už ve chvíli prvního "kopnutí do země". Záruka pak netrvá dva tři roky, ale podstatně kratší dobu - někdy jen několik měsíců.

Záruka musí být dva roky od převzetí, říká právnička

A co na to říká právo? "Na koupi bytu se vztahuje ustanovení občanského zákoníku o prodeji zboží v obchodě. To znamená, že bude vždy platit 24měsíční záruka od převzetí věci," uvedla Markéta Holíková z pražské advokátní kanceláře BLTS.

Záruka na byt

Když vlastník zjistí tzv. skrytou vadu, jíž si jako laik při předání bytu nemohl všimnout, je nutné, aby ji nejpozději do 6 měsíců od převzetí bytu reklamoval. Pak má právo na to, aby prodávající bezplatně a v přiměřené době zjednal nápravu. Má právo zvolit si způsob nápravy: buď výměnou koupené věci za jinou, nebo její opravou. Pokud by takový postup nebyl možný, může žádat přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo přímo od smlouvy odstoupit.

Zdroj: Markéta Holíková, advokátní kancelář BLTS

"Před nebo v průběhu výstavby stanovujeme záruční lhůtu 36 měsíců od předání dokončené stavby. U již dokončených nemovitostí se tato lhůta počítá od kolaudace," řekl za společnost Central Group obchodní ředitel Jiří Vajner.

Stejnou metodu volí i další velký investor, Skanska. "Záruku poskytujeme od okamžiku kolaudace na tři roky, což je o rok delší, než ukládá zákon. V případě prodeje bytu v déle zkolaudovaném domě pak klientům při dalším prodloužení záruky vycházíme vstříc individuálně," tvrdí vedoucí marketingu Ondřej Svatoň.

Samozřejmě lze sjednat i delší záruku, ale je nutné, aby si kupující smlouvu pořádně přečetl. "Pokud zjistí, že záruka je například na 3 roky od kolaudace, ale ta byla vydána již před dvěma roky, měl by se pokusit vyjednat lepší podmínky nebo zvážit, zda do obchodu vůbec jít," řekla právnička Holíková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video