Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nováčky čeká vztyčování vlajek

  12:00aktualizováno  12:00
Sedm nových členských zemí NATO čeká v pátek slavnostní ceremoniál přímo v bruselském sídle, při kterém aliance vztyčí jejich vlajky mezi dosavadní devatenáctku. Symbolický akt bude definitivním potvrzením přijetí nových členů.

"Oslavy nebudou nijak pompézní jako třeba počátkem týdne v Bílém domě ve Washingtonu," řekl Jan Michal ze stálé české delegace při NATO.

S přijetím sedmičky nováčků se změní tvář centrály NATO v Bruselu. Aliance už před časem otevřela budovu, kde budou sídlit národní delegace nových členských zemí.

Změnami projde i prostranství před vstupem do sídla NATO. Dosud byly vlajky členských zemí vztyčeny v kruhu před známou kovovou růžicí, znaku aliance. Dalších sedm vlajek se však již do kruhu nevejde a aliance je proto všechny přesune z přední části takzvaného čestného nádvoří na vnitřní dvůr o několik desítek metrů dále.

Jak informovala tisková služba v Bruselu, princip rozmístění zůstane stejný. "Všech 26 národních vlajek bude umístěno v kruhu dále od vstupu. V čele pak bude vlajka Severoatlantické aliance," popsal Jan Michal.

Vlajky budou ve stejné výšce, ve stejných odstupech a v abecedním pořadí. Tak, aby symbolizovaly rovnocenné postavení všech členů.

Slavnostního dopoledního ceremoniálu se zúčastní ministři zahraničí všech nových členských států.

Ještě před samotným vztyčením vlajek Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Slovenska a Slovinska přijme šéfy diplomacií generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer.

Střetnutí bude přímo předcházet aktu vztyčení vlajek. Ministři nových členských zemí se pak přesunou před sídlo aliance, kde je přivítá čestná stráž v doprovodu armádní hudby z Velitelství aliančních sil v Evropě.

Vlajky bude vztyčovat čestná jednotka, složená ze zástupců armád všech členských zemí. Vztyčování bude vždy doprovázet národní hymna dané země.

Po slavnosti by mělo následovat společné fotografování všech 26 ministrů zahraničí států NATO a jejich první zasedání v Severoatlantické radě.

V abecedním pořadí vystoupí s pětiminutovými projevy pouze ministři nových zemí. "Po skončení slavnostní části zasedání Severoatlantické rady bude následovat plnohodnotné jednání, poprvé za účasti 26 zemí," uvedl pro agenturu SITA slovenský zástupce při NATO Igor Slobodník.

"Předpokládá se, že na jednání aliance zaujme stanovisko k terorismu," Prozradil Jan Michal z české delegace při NATO.

Později odpoledne by se ministři měli sejít na neformálním jednání při zasedání Rady NATO-Rusko.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz