Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nováčci napravo jsou jak generál bez vojska, odmítá obavy volební lídr ODS

  4:34
Lídr občanských demokratů pro evropské volby Jan Zahradil se konkurence nových pravicových stran nebojí. "Trpí syndromem generála bez vojska," říká na jejich adresu v rozhovoru pro iDNES.cz. Opravdovým soupeřem podle něj zůstává Paroubkova sociální demokracie.

Hlavním soupeřem ODS bude podle Zahradila v eurovolbách navzdory nové pravici ČSSD. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Kdo je pro ODS soupeřem? ČSSD, či nové pravicové euroskeptické strany? Nemáte strach, že vám přeberou voliče? Podle jednoho průzkumu by značka Libertas přitáhla až 22 procent hlasů.
Ten průzkum jsem viděl, ale nevěřím mu. My měli také jeden, který nám speciálně u Libertas ukázal asi čtyřikrát méně. Osobně si myslím, že nové pravicové strany trpí syndromem generála bez vojska. To je několik možná silných a viditelných osobností, z nichž každá chce hrát prim. Těžko si dokážu představit, že by byli schopni se sjednotit na jedné platformě, protože lídr může být jen jeden .

Navíc politickou stranu nezaložíte během tří měsíců. Potřebujete řadu dobrovolníků v regionech, silný aparát. To nemůže být jen záležitost posedávání v pražských kavárnách a sepisování deklarací. Takže já je moc neberu jako konkurenty, pro nás je a bude hlavním soupeřem sociální demokracie.

O soupeřích v eurovolbách

Pro nás je a bude hlavním soupeřem sociální demokracie, malé pravicové strany moc neberu jako konkurenty.

V čem může být ČSSD v nadcházející kampani silná? Nebojíte se, že současný růst vašich preferencí může zastavit třeba nějaká kauza vytažená před volbami?
Naše průzkumy dokazují, že sociální demokracie je považována za méně kompetentní z hlediska zahraniční a evropské politiky. Lidé považují za kompetentnější ODS, včetně toho, že je podle nich lépe schopna hájit národní zájmy. Takže ČSSD se asi bude snažit vyhnout těmto tématům a spíše bude hrát témata vnitropolitická. My se tomu rozhodně nebudeme vyhýbat a střetneme se s nimi i na vnitropolitickém poli. Ostatně v ekonomice jsme také kompetentnější.

Politologové se před zahájením českého předsednictví shodovali, že skoro každá vláda ho "odnese", protože během tohoto půlroku klesne její popularita doma. Čím si vysvětlujete, že u nás je tomu zatím naopak?
Vláda ukázala určitý leadership, schopnost řídit jednání evropské rady. I premiérovi to svědčí, je na něm vidět, že ho to baví, že mu tento styl politiky i nějak osobně vyhovuje a že s evropskými lídry dokáže najít nějakou společnou platformu. Skutečně se zdá, že vládě a ODS předsednictví prospívá.

Já sám jsem eurospektický až dost

Proč ODS na přední místa své eurokandidátky nedala spíš euroskepticky zaměřené kandidáty, aby vzala novým stranám vítr z plachet? Dvojkou je pan Tošenovský, jehož názory na EU nejsou známé, a trojkou ukázkový eurooptimista pan Vlasák.
Já sám jsem euroskeptický až dost a vždy jsem byl. Na pátém místě kandidátky máme pana Strejčka, toho bych si taky dovolil řadit do euroskeptického tábora. A na těch zbylých místech máme ty umírněnější kandidáty, takže to je celkem vyrovnané. Na osmém místě je pan Fajmon, další euroskeptik. Takže to není tak, že by byli euroskeptici vysunuti na periferii.

Europoslanec Jan Zahradil

Některá vaše sdružení nesouhlasí se jmény Tošenovský či Češková, neboť neprošli primárkami. Premiér Topolánek přiznal, že kandidátku sestavoval sám. Tím se někteří cítí podvedeni. Podle nich byly porušeny stanovy a kandidáti se vybírali podle zákulisních dohod.
Každý z kandidátů má regionální nominaci, takže stanovy porušeny nebyly. Má ji i pan Tošenovský, který byl nominován regionální radou.

Ale neprošel, stejně jako paní Češková, primárkami už od té nejnižší stranické úrovně...
To je jedno, protože ve stanovách se hovoří o tom, že ten člověk musí mít regionální nominaci. A tu může navrhnout oblastní sdružení, oblastní rada i jednotlivec. Druhá věc je, že pan premiér opravdu kandidátku nesestavoval sám...

Takhle mi to napsal do SMS, že ji sestavoval sám, podobně jako v roce 2004 a letos si prý do toho nechal "kecat trochu více"...
Ano, on to řekl, to je vyjádření pana premiéra. Ani posledně, ani teď, ji ale nesestavoval sám, sestavovalo ji grémium (užší vedení strany a předsedové klubů, pozn. red.) a každý mohl říci svůj názor.

Proč ji nesestavovalo širší vedení strany, tedy výkonná rada?
Odmítla to, k údivu některých z nás se této odpovědnosti vzdala a řekla, ať ji sestaví grémium. Máme v tomto ohledu čisté svědomí.

Hlas proti Lisabonu je hlasem proti vládě

Pane poslanče, vy jste prodělal zajímavý vývoj. Nejprve jste odmítal euroústavu, později jste jako šerpa vyjednával její nástupkyni Lisabonskou smlouvu. Při hlasování o ní v europarlamentu jste se zdržel. A nyní říkáte, že je nutné ji schválit a dokonce jste navrhl jakýsi obchod "Lisabon za americký radar".
Je to samozřejmě způsobeno tím, že jsme se z opozice přesunuli do vlády, kde máte svázané ruce částečně vládní odpovědností, částečně i kvůli koaličním partnerům. Měli jsme dva velmi eurooptimistické partnery - lidovce a zelené - a z toho vyplýval postoj vlády k Lisabonské smlouvě.

O Lisabonské smlouvě

Kdo hlasuje proti Lisabonské smlouvě, hlasuje proti premiérovu podpisu a tedy i proti premiérovi a vládě...

Lisabonská smlouva ale nebyla zmíněna v koaliční smlouvě, takže lidovci a zelení mohli vyhrožovat, ale ODS se k její ratifikaci nezavázala...
Nebyla sice v koaliční smlouvě, ale zvláštním ujednáním k ní byla definovaná vládní pozice. A tam žádné právo veta pro premiéra nebylo. Kdyby byla vláda tvořena jen ODS, tak by určitě Lisabonská smlouva v této podobě nikdy nebyla přijata a premiér by ji nikdy nepodepsal.

Ale v situaci, kdy byla vláda menšinová, pro něj bylo obtížné smlouvu vetovat, protože by vláda padla. Takže on ji podepsal a vládu zavázal k ratifikaci, protože když podepíše jménem vlády nějakou smlouvu, pak je vláda povinna ratifikaci provést.

Ale premiérův podpis přece není žádným slibem. On musí smlouvu předložit parlamentu a teprve ten rozhodne. Což premiér ovlivnit nemůže.
To je v pořádku, nemůže to ovlivnit, ale nemůže smlouvu k ratifikaci nepředložit. A jak se k tomu postaví parlament, to ještě uvidíme. Hlas pro smlouvu je hlasem, kterým ten který poslanec zároveň podporuje i tuto vládu a tohoto premiéra, protože když někdo hlasuje proti této smlouvě, tak hlasuje proti premiérskému podpisu a do jisté míry tím vyjadřuje jakousi nedůvěru vládě a premiérovi, což je kuriózní postoj.

Říkali jste, že nebudete o smlouvě hlasovat, dokud nebudou novely jednacích řádů, a nakonec jste k hlasování přistoupili, i když novely ještě nejsou. Proč ODS ustoupila sociální demokracii a co za to dostala?
Uvědomte si, že tato vláda je v tuto chvíli menšinová a máme ještě dva koaliční partnery, lidovce a zelené, kteří by kdykoli a jakkoli pro tu smlouvu hlasovali. Takže ODS neměla dost hlasů, aby tomu zabránila.

Je to přece naopak. Kdyby ODS trvala na svém, že nedodá své hlasy, pak by lidovci, zelení a ČSSD, kteří podporují Lisabon, neměli potřebnou většinu 120 hlasů.
Určitě v ODS byla část lidí, kteří byli také ochotni jít na tento kompromis.

Někteří představitelé ODS tvrdili, že Jiří Paroubek nemůže počítat ani s jedním hlasem z ODS.
Ale část ODS je byla ochotna dodat.

O radar stojíme a chceme projekt dokončit

Vždy jste prosazoval orientaci na USA. ODS obchod "radar za Lisabon" obhajovala slovy, že jsou to dvě nohy naší zahraniční politiky - vazba na EU skrze Lisabon a vazba na USA přes radar. Teď to ale vypadá, že radar nebude a Lisabon ano. Neselhal trochu váš obchod? A nebude česká zahraniční politika s jednou nohou kulhat?
Určitě bude kulhat. Mně by bylo velmi líto, kdyby Spojené státy od myšlenky radarové základny ustoupily, ale je to záležitost, která je v tuto chvíli v rukou nové administrativy. A s tím bohužel nemůžeme nic dělat. Můžeme jen trvat na tom, že jsme to dojednali podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí a že stojíme o to, aby ten projekt byl realizován a dokončen. (Rozhovor vznikl před úterním stažením smluv vládou ze Sněmovny, o němž se více dočtete zde)

Europoslanec Jan Zahradil

Byl jste stínovým ministrem zahraničí ODS, který mohl být po volbách ministrem skutečným. Málokdo ale věřil, že Topolánkova vláda obstojí, a tak jste zůstal v Bruselu. Nelitujete teď toho, když vidíte, jaké důležité věci řeší ministr Karel Schwarzenberg a přitom jste u toho mohl být vy?
(Usmívá se) Ani ne. I kdybych do toho tehdy šel, nebylo jisté, že bych dnes byl ministrem zahraničí. Protože tady byly vlády dvě, napřed jednobarevná vláda ODS, která musela podat demisi, a pak teprve tento trojkoaliční projekt, ve kterém si strana zelených řekla o křeslo ministra zahraničí. Takže kdybych byl ministrem v první vládě, vůbec by to automaticky neznamenalo, že bych byl ministrem i v druhé vládě. A myslím, že i v Evropském parlamentu se zajímavých věcí děje také celá řada.

Pane poslanče, s čím byste chtěl, aby si lidé spojili pět let vašeho působení v Bruselu? Proč by vám měli dopřát i druhé volební období?
Byli jsme vidět a slyšet. Když se dnes v Evropském parlamentu řekne ODS, každý ví, co to představuje za program. Myslím, že i já jsem tam poměrně známý a neztratil jsem se tam. Osobně jsem působil hlavně v oblasti zahraniční rozvojové politiky, což tady zřejmě nikomu nic moc neřekne. Byl jsem také ve výboru pro občanské svobody, který se zabývá migrační a azylovou politikou, Schengenským prostorem, volným pohybem osob, tím, zda máme, nebo nemáme přijímat imigranty a podobně.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...