Podnikatel Tomáš Pitr.

Podnikatel Tomáš Pitr. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Nova: Zatykač na Pitra chtěla po soudci rozvědka

  • 356
Soudce Petr Novák přiznal, že vydal zatykač na podnikatele Tomáše Pitra na základě dodnes nepotvrzených informací od civilní rozvědky. Tu obvinil, že se pokoušela v tomto případě ovlivňovat nezávislost justice. Rozhodl se proto podat trestní oznámení, uvedla televize Nova.

"Jednalo se o informaci bezpečnostní složky, u níž není zrovna tedy obvyklé, že by se obracela do řad justice... Cítil jsem se být zahnán do kouta... Proč mě oslovili, naprosto nechápu," řekl soudce Nově.

Podle Nováka ho lidé z Útvaru pro zahraniční styky a informace dvakrát navštívili a přesvědčovali, aby vydal na Pitra zatykač.

Na stůl podle Novy dostal dopis podepsaný šéfem civilní rozvědky. V něm byly informace, že Pitr opustí na začátku roku republiku a už se nevrátí. Tajná služba prý soudci slíbila, že pro tato tvrzení má konkrétní důkazy, jenže dosud je nedostal.

Stejně tak mu není jasné, jak se informace o zatykači dostala do médií. Vše považuje za nátlak a podává trestní oznámení, uvedla Nova. "Tím, že unikla ta informace, bylo způsobeno, že pan Pitr byl varován," uvedl soudce. Na otázku, zda se domnívá, že informace unikla z policejních orgánů, odpověděl: "Nedovedu si to představit jinak."

Stíhaný Pitr již dříve v médiích tvrdil, že se o něj civilní rozvědka zajímá. V nedělních Otázkách Václava Moravce v ČT naznačil, že zpravodajská hra může souviset s privatizací Unipetrolu, při které se civilní rozvědka podle něj postarala o vyřazení několika vážných zájemců.

Ministr vnitra František Bublan Nově potvrdil, že o jednání lidí z tajné služby ví. "Ten úřad může dát informace té instituci, která ji potřebuje," vysvětlil.

Postup rozvědky ovšem kritizoval stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. "Na mě to dělá dojem práce jedné zpravodajské služby na základě jasně definované politické objednávky," řekl.

Podobný postup tajných služeb se odehrál na městském soudu poprvé, a proto soudce o všem ihned informoval ministra spravedlnosti. "S takovým postupem jsme byli konfrontováni poprvé. Příslušný soudce při posuzování neporušil trestní řád," uvedl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Soud vydal na Pitra zatykač 23. prosince, protože hrozilo, že by mohl uprchnout. Podnikatel však tvrdí, že utéct nechtěl. Byl s rodinou na plánované dovolené v Alpách.

V lednu se Pitr dobrovolně vrátil z ciziny a složil u soudu kauci 15 milionů korun, díky čemuž mohl zůstat na svobodě. Slíbil, že bude chodit na soudní jednání, soudu odevzdal i cestovní pas. - více zde

Pitr byl koncem loňského listopadu nepravomocně odsouzen k osmi a půl roku vězení za 11 let staré daňové delikty. K soudu se vždy dostavil. Čeká jej ještě odvolací jednání u pražského vrchního soudu.

Ten již jednou zrušil rozsudek, který Pitra osvobodil. Podnikatel je údajně stíhán za další daňové trestné činy.


Rozvědka: Nátlak jsme nevyvíjeli

8. února 2005 - Civilní rozvědka odmítá, že by nutila soudce Petra Nováka k vydání zatykače na podnikatele Tomáše Pitra. Reaguje tak na jeho prohlášení v TV Nova. Novák zvažuje trestní oznámení.

Rozvědka podle Nováka tvrdila, že má důkazy o Pitrově snaze zůstat v zahraničí, které ale dodnes nepředložila.

"Tvrzení o nátlaku na vydání zatykače ze strany služby se nezakládají na pravdě, právě tak jako tvrzení o slibu dodání dodatečných informací," uvedl mluvčí zpravodajské služby Bohumil Šrajer.

Služba podle něj do soudního řízení nijak nevstoupila. Šrajer tvrdí, že rozvědka postupovala podle zákona o zpravodajských službách, který jí ukládá předávat státním orgánům i policii informace náležející do oboru jejich působnosti.

"Medializaci celé věci považujeme za velmi nešťastnou. Nemůžeme a nechceme se na ní podílet především proto, že respektujeme příslušné zákony," uvedl Šrajer. Služba se podle něj také nebrání tomu, aby byla celá aféra prošetřena.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video