Vít Bárta podezření z černých fondů odmítá.

Vít Bárta podezření z černých fondů odmítá. | foto: Petr Topič, MAFRA

Věci veřejné platily miliony hotově, mimo své účetnictví

  • 412
Strana Věci veřejné měla v minulých letech mimo své oficiální účetnictví zřejmě černý fond, z něhož v hotovosti vyplácela svým spolupracovníkům, ale i funkcionářům desítky milionů korun. Dohromady šlo z nejasných fondů, které stály mimo oficiální účetnictví, 41,5 milionu korun.

V pořadu Na vlastní oči to uvedla TV Nova. Dokumenty, které obsahují výpisy plateb jak různým zaměstnancům, tak politikům VV z let 2010 až 2011, získala Nova od nejmenovaného zdroje. Správnost údajů jí potvrdilo několik spolupracovníků a jeden člen strany.

Přes 182 tisíc korun v obálkách z tohoto fondu získala například poslankyně Kristýna Kočí, jež se však později s neformálním lídrem strany Vítem Bártou dostala do sporu a z VV odešla. Kočí hotovostní platby přiznala s tím, že šlo o jakési "dorovnávání" oficiálního platu. Dalších více než 256 tisíc korun získal v uvedeném období poslanec Viktor Paggio, který z VV později přešel k LIDEM. Hotově mu "véčka" proplácela nájemné a dávala výplatu 35 tisíc korun.

Vít Bárta označil informace Novy za hru, která ho má poškodit.

O vyplacených částkách si strana vedla databázi, jakési neoficiální účetnictví, které TV Nova předal nejmenovaný zdroj. Platby sloužily například k úhradě cestovného, nájemného či k jakémusi "dorovnávání" výplat.

Například exposlankyně VV Lenka Andrýsová (dnes LIDEM) potvrdila údaj z neoficiálního účetnictví, že v první polovině roku 2010, tedy před parlamentními volbami, dostala proplaceny v hotovosti náklady na "roadshow". Konkrétně šlo o 2 850 korun. "Nepamatuji si přesnou částku, ale možné to je. Ano, bylo to v hotovosti," uvedla Andrýsová.

Peníze nosil přímo ze sejfu

Už mnohem větší sumu získala v uvedeném období 2010 až 2011 další bývalá poslankyně VV Kristýna Kočí (dnes nezařazená). V "obálce" dostala celkem 182 320 korun. V jejím případě šlo o úhradu nájemného za byt a část výplaty.

Kočí vysvětlila hotovostní platby tak, že než se za VV dostala do parlamentu, pracovala pro ni v různých firmách "spřízněných" s Bártovou agenturou ABL. V nich dostávala oficiální plat za práci pro stranu a k tomu ještě jakýsi bonus v hotovosti. Z dokumentů TV Nova například vyplývá, že v únoru 2010 dostala "mzdu" 16,5 tisíce korun.

Obálky s výplatou podle Kočí rozdával Radim Vysloužil, tehdejší finanční manažer VV. "Radim si nás vždycky zavolal, šel do místnosti, kde byl sejf, a přinesl peníze," popsala praktiky strany Kočí. Radim Vysloužil je další poslanec, který z VV odešel a nyní je nezařazený. Ke kauze se odmítl vyjádřit.

Komentovat podivné praktiky strany odmítl i Vít Bárta. Na svých webových stránkách pouze s předstihem uvedl, že se jedná o hru s cílem ho poškodit.

Bylo to vylepšování platu

Hotovostní výplatu mzdy potvrdil i další bývalý véčkař a dnes člen LIDEM Viktor Paggio. Z hotovostních fondů inkasoval v letech 2010 až 2011 celkem 256 713 korun. "Dostával jsem mzdu, bylo to 35 tisíc korun," potvrdil. Kromě toho mu strana hradila i nájemné bytu.

Další statisícové platby jako doplatek ke mzdě potvrdil TV Nova zdroj, který pro VV stále pracuje a nepřeje si být jmenován. "Žádný dokument jsme na to neměli, byla to ústní dohoda," uvedl s tím, že zpočátku mu to nepřipadalo divné a bral to jako příjemné zpestření oficiální výplaty. "Pak vám to ale začne docházet," dodal.

Hotovostně byl vyplácen také poslanec Jaroslav Škárka, který byl loni souzen společně s Vítem Bártou za údajnou obálkovou "půjčku" ve Sněmovně (soud letos oba zprostil obžaloby s odkazem na imunitu).

Dokumenty o fondech VV nyní ukázaly, že Škárka vyinkasoval - opět v obálkách - v minulých letech téměř 230 tisíc korun. "Na podzim 2010 jsem dostal třikrát 55 tisíc a stejnou částku ještě jednou v lednu 2011," přiznal Škárka. Potvrdil, že šlo o hotové peníze, které mu vylepšovaly plat. "Záměrem bylo, aby to nešlo přes účetnictví VV," uvedl.

Lidé oslovení TV Nova většinou tvrdili, že i když šlo o hotovostní platby, uvedli je dříve či později v daňovém přiznání. Odkud se desítky milionů korun v neoficiálních fondech braly, zatím není jasné.

Financováním strany se už zabývá protikorupční policie. Ta loni v listopadu obvinila sedm lidí z krácení daní při obchodech s pohonnými hmotami. Právě v této věci podle mluvčího Jaroslava Ibeheje prověřuje určité "aspekty financování politické strany Věci veřejné".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video