Krevní destičky. Pacientům s leukémií chybí, proto jim hrozí vykrvácení. Lékaři

Krevní destičky. Pacientům s leukémií chybí, proto jim hrozí vykrvácení. Lékaři jim je dokáží doplnit dodatečně. Z tohoto plastového obalu (8. října 2013). | foto: František Vlček, MAFRA

Leukémii půjde zcela vyléčit, slibují výsledky nové celoevropské studie

  • 1
Z dosud nevyléčitelné chronické myeloidní leukémie se zřejmě pacienti mohou zcela uzdravit. Naznačují to první výsledky celoevropské studie, jíž se účastní i česká centra. Dosavadní léčbou bylo možné projevy tohoto nádorového onemocnění krve pouze potlačit a pacienti tak léky museli brát trvale.

Biologická léčba se v praxi užívá od roku 2001, za rok platí zdravotní pojišťovna za jednoho pacienta 720 tisíc až 1,2 milionu korun. Dosud byla trvalá. Výsledky nové studie ovšem naznačují, že určitou část pacientů dokáže biologická léčba vyléčit úplně.

„To, co teď vidíme, je průlom. Ukazuje se, že zhruba u čtyřiceti procent nemocných, kteří dlouhodobě dobře reagovali na biologickou léčbu, jde léky vysadit, aniž se tím choroba znovu nastartovala,“ uvedla přednostka klinického úseku pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) Hana Klamová.

Pacienti se navíc díky léčbě nemusí nadále potýkat s vedlejšími nepříznivými účinky léků, jakými jsou například bolesti kloubů a svalů, otoky a únava. Právě kvůli těmto symptomům musela být u některých pacientů léčba na čas přerušena, a to i s rizikem zhoršení nemoci.

Nový přístup ověří celoevropská studie

Do studie se dobrovolně hlásí pacienti, kteří mají po třech letech od zahájení léčby leukémie laboratorní výsledky alespoň rok na úrovni zdravého člověka. Nový přístup k léčbě zkusili lékaři prvně v roce 2007 ve Francii na stovce pacientů a po třech letech zjistili, že 39 procent z nich se opravdu obejde i bez medikamentů.

Zjištění má nyní na větším souboru pacientů potvrdit celoevropská studie, která začala v roce 2012. Celkem zahrne 500 pacientů, dosud se jich zapojilo 260. Z Česka zájem projevilo 53 pacientů z center v Praze, Brně, Hradci Králové, Plzni a Olomouci. Předběžné výsledky představili vědci minulý týden na hematoonkologickém sjezdu v Miláně.

Helena Novotná například popsala, že se vysazení léků nebála a o zařazení do studie sama usilovala. Leukémii u ní lékaři zjistili v 35 letech. Léčila se pět let a výsledky z laboratoře měla v pořádku. Léky vysadila loni v listopadu. Hned první týden se jí výrazně ulevilo, opadly otoky, pominula trvalá únava a zimnice. V březnu se však její výsledky zhoršily, proto se musela k lékům vrátit. I přesto věří, že až se hodnoty znovu upraví, bude se do studie moci zapojit znovu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video