Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU dává hladové Namibii stamiliony ročně, země staví zbytečné paláce

  15:33aktualizováno  15:33
Namibie hodlá vybudovat třináct nových "minipaláců", aby prezident Hifikepunye Pohamba nemusel bydlet v hotelu při svých cestách po státu. Jen tento rok má projekt odčerpat z kasy v přepočtu asi 406 milionů korun, což je jen o málo více, než činí roční rozvojová pomoc poskytovaná Evropskou unií.

Prezident Namibie Hifikepunye Pohamba | foto: Profimedia.cz

Celý projekt "minipaláců", o němž informoval deník The Daily Telegraph, bude stát Namibii v přepočtu zhruba 2,9 miliardy korun. Výstavba přichází navíc čtyři roky po vybudování nového prezidentského sídla v namibijském hlavním městě Windhoek, které stálo v přepočtu asi 1,4 miliardy korun.

Šetření v Africe

Naprostým protikladem namibijského plánu je úsporné opatření nové malawijské prezidentky Joyce Bandové, která prodala tryskáč a šedesát mercedesů, které koupil její předchůdce.

Prezidentka Malawi Joyce Bandaová

Prezidentka Malawi Joyce Bandová

Nové budovy si prezident při svých návštěvách krajů zaslouží, řekl regionální poslanec Cletius Sipapela v Národní radě. Podle něj by neměl zůstávat v hotelových pokojích, protože se tam stalo "mnoho zlých věcí." 

Kritici namítají, že je to plýtvání penězi. Prezident může vždy letět zpět do hlavního města svým soukromým letadlem či vrtulníkem a peníze by měly být raději využity na nákup léků pro nemocnice, učebnic pro školy, nebo na zvýšení nízkých důchodů, jejichž průměrná výše je v přepočtu necelých dvanáct set korun.

Plán na vybudování třinácti nových prezidentských sídel musí schválit parlament, kde drží dvoutřetinovou většinu Lidová organizace jihozápadní Afriky. Tato strana návrh podporuje, proto se neočekávají při schvalování žádné problémy.

"Je to závažné zneužití státních zdrojů. Namibie má okolo čtyř set tisíc občanů, kteří jdou každý večer spát s prázdným žaludkem," protestuje proti návrhu bojovník za lidská práva Steven Mvula.

Evropský rozvojový fond ve svém posledním hodnocení Namibii chválí, řadí ji mezi pět nejméně zkorumpovaných zemí Afriky a vítá stabilní makroekonomické výsledky, zároveň však upozorňuje na nutnost reformy veřejné správy, která je dvaapůlkrát větší než průměr zemí subsaharské Afriky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Najdete na iDNES.cz