Nová ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Foglová

Nová ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Foglová | foto: Michal Doležal, ČTK

Z ústavu pro studium totalit odejdou exředitel Žáček i šéfka archivu

  • 195
Nedávno instalovaná ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Foglová pokračuje v ostrém kursu, který v instituci zavedla. Poté, co kvůli ní odešla celá vědecká rada a ona osobně dala výpověď prvnímu náměstkovi Eduardu Stehlíkovi, oznámila, že chce propustit také prvního ředitele Ústavu Pavla Žáčka a šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou.

Pavel Žáček, který byl v letech 2008 až 2010 prvním ředitelem Ústavu a nyní pracuje jako šéf kanceláře, podle Foglové s novým vedením nekomunikuje a proto ho odvolá z funkce.

"Jestliže odmítá komunikovat, nereaguje na telefonáty ani esemesky, tak to považuji za naprosto nekorektní způsob jednání a komunikace nebude pravděpodobně vůbec možná," vysvětlila ředitelka s dodatkem, že Žáček má do 3. května dovolenou, ale služební telefon by u sebe mít měl.

Ještě jasnější to je u ředitelky Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánové. "Ano, mám zájem ji odvolat," potvrdila Foglová. Kukánovou by měla nahradit Světlana Ptáčníková, která v archivu pracuje jako ředitelka odboru archivních fondů Státní bezpečnosti a Ministerstva vnitra. A praktickou jistotu odvolání má i ekonomický náměstek René Schreier.

Ptáčníková měla lepší výsledky, hájí Foglová svou favoritku

Foglová uvedla, že Ptáčníková je odbornice s dlouhou praxí. Na tom se shodují i někteří historici, kteří se zájmem sledují dění v Ústavu. Podle nich by právě jmenování Ptáčníkové mohlo být zárukou objektivity práce archivu.

Podle Foglové také původně Ptáčníková měla být ředitelkou archivu, jelikož měla při výběrovém řízení nejlepší hodnocení. Do křesla šéfky ale nakonec usedla Kukánová. "S paní Ptáčníkovou jsem hovořila nesčetněkrát, znám její názory. Na to místo je lepší člověk," řekla Foglová. Připustila však, že se dosud vůbec nesetkala se Zlatuší Kukánovou.

Právě Ptáčníková podle Foglové vytýká Archivu bezpečnostních složek to, že zpřístupněné archiválie nemají potřebná metadata (tedy informace, podle nichž jsou tříděné a podle nichž je badatelé mohou hledat - pozn. red.).

"Kdyby se mělo stát to, že klíče od ABS budou někomu předány, tak já okamžitě končím. To není naším cílem, opak je pravdou," slíbila ředitelka ústavu.

Foglová vede Ústav týden

Foglová se stala ředitelkou minulý týden, když rada Ústavu odvolala z funkce Daniela Hermana. Podle nich nezvládal řízení ústavu.

Herman i vládní ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem to považují za politický krok, za kterým stojí politici ČSSD a KSČM. Předseda vlády v pondělí uvedl, že personální změny v ústavu jsou přípravou na jejich spoluvládnutí po volbách v roce 2014. Opoziční strany to odmítají (více čtěte zde).

Na protest proti odvolání Hermana rezignovala patnáctičlenná vědecká rada, která je odborným poradním orgánem ředitele (více čtěte zde).

Otázku, jestli se zúčastní i výběrového řízení, protože její mandát je provizorní, Foglová ponechala bez jasné odpovědi. "Myslíte, že teď, s tím, co tu zažívám, na něco takového pomýšlím? To mě vůbec nenapadlo," řekla v závěru svého setkání s novináři.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video