Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nová příručka pro učitele: o sexu mluvte s dětmi už v první třídě

  6:30aktualizováno  6:30
Ministerstvo školství připravilo pro učitele základních škol příručku, která jim pomůže, jak mají s dětmi mluvit o sexu. Kantoři by o tomto tématu měli začít mluvit už s prvňáky, shodují se odborníci. "Nejlepší je to do devíti let věku, do té doby se totiž děti nestydí. Penis a ucho pro ně vyjde nastejno," řekl iDNES.cz sexuolog Petr Weiss.

Sexuální výchova trvá od narození do smrti, myslí si jeden z autorů příručky, Radim Uzel. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sexuální výchova na českých školách je zatím různorodá, většinou závisí na osvícenosti pedagogů, domnívá se jeden z autorů metodické příručky pro učitele, sexuolog Radim Uzel. "Na některých školách je to pole neorané, jinde studují pedagogové sexuální výchovu i postgraduálně," uvádí zkušenosti z praxe.

Osnovy jsou u nás volné, každá škola může zvolit svůj postup. "Toto jim pomůže. Materiál sjednotí sexuální výchovu na školách," domnívá se.

Sedmdesátistránková metodická příručka pro učitele se věnuje sexuální výchově v širším kontextu. "Cílem je upozornit na širší souvislosti sexuální výchovy, na její sociální, psychologické, biologické i etické aspekty," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová.

V příručce učitelé najdou téma sexuálně přenosných nemocí, deviací či dysfunkcí, ale i sexuální výchovy ve vztahu k médiím, hlavně internetu, nebo legislativě.

PŘÍRUČKU SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Informace na papíře ale nejsou všechno. Ne každý učitel je schopný dětem problematiku správně podat. "Podle výzkumů není schopen sexuální výchovu učit každý třetí pedagog. Je to třeba tím, že sám s tím má nějaké problémy, nedokáže to sdělit," míní Radim Uzel.

Podle něj se ale na každé škole najde jeden, dva osvícení pedagogové, kteří to dokáží. "V rámci svých osnov to může učit kdokoli, třeba matematik," myslí si odborník.

S informováním dětí by se mělo začít co nejdřív. Příručka obsahuje témata, která se mají probrat od prvního do posledního ročníku základek. Nejmenší se mají poučit o obezřetnosti vůči neznámým lidem, ti starší si zase osvětlí, jak se vyhnout manipulaci ze strany vrstevníků nebo sekt a médií.

Podle Petra Weisse ze sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se má se sexuální výchovou začít co nejdřív. "Už od školky by děti měly dostat základní informace. "Třeba že nikdo nemá právo na ně sahat, pokud to samy nedovolí. Měly by umět říkat ne."

Stejný pohled zastává i Radim Uzel. "Sexuální výchova by měla probíhat od narození do smrti," konstatoval lékař a ředitel Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Podle něj nejde jen o sdělování informací, ale děti si vytvářejí postoje ke dvěma hlavním tématům, prevenci sexuálních neocí a nechtěného těhotenství. A samozřejmě i ke vztahům.

Malé děti podle Uzla zajímá, jak přicházejí na svět. Prvňáci třeba vůbec netuší, že je matka kojila, protože jsou většinou jedináčky. Informovanost nejmenších zdůrazňuje stejně jako jeho kolega hlavně kvůli prevenci zneužívání.

Pro větší děti je zase důležitá osvěta pro zachování reprodukčního zdraví a jako prevence nechtěného těhotenství. "Stále u nás ročně zaznamenáváme pár třináctiletých těhotných," poznamenal Uzel s dovětkem: "Jak se říká, je lepší s prevencí začít o dva roky dříve než o pět minut později."

Rodiče se před vlastními dětmi stydí

Výchova v oblasti sexu ovšem není jen v kompetenci škol. O sexuální výchově by měli mluvit se svými dětmi především rodiče. Mužské a ženské vzory navíc stejně dítě nalézá většinou doma, ne v neosobním prostředí školy.

"V rodině i škole by měla jít ruku v ruce," myslí si Uzel. "Cizím dětem se to ale říká lépe než vlastním. Rodiče mají před vlastními dětmi ostych," konstatoval a s nadsázkou dodal: "Nejhorší je sexuální výchova v rodinách sexuologů. Buď si myslí, že je to všechno jasné, nebo jsou vysíleni problémy jiných lidí, že jim na vlastní rodinu nezbývá energie."

Považujete za dobrý nápad, aby učitelé mluvili o sexuální výchově už s prvňáky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

NE 6447
ANO 3586
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Výstupy po jednání poslanců ve Sněmovně

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna si v pátek zvolila čtyři místopředsedy, pátého najde až při opakované volbě. Jednotlivé kluby nyní...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Bentley Continental GT 6,0...
Bentley Continental GT 6,0...

r.v. 2014, naj. 83 400 km, benzín
3 123 200 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz