Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nová pojišťovna mu neplatí lékaře, k jiné může přejít až po roce

  7:52aktualizováno  7:52
Roman Lukáč se bojí letních prázdnin. Od 1. července přestane platit jemu, jeho manželce a dvěma dětem pojištění u stávající zdravotní pojišťovny. Všichni čtyři se přihlásili k nové pojišťovně Média, která vznikla před čtvrt rokem. Mají však problém. Lékařka, ke které léta chodili, smlouvu s novou pojišťovnou nemá. A nejbližší je desítky kilometrů daleko.
Klienti nové pojišťovny Média zpětně zjišťují, že nemá smlouvu s lékaři. K jiné podle zákona mohou přejít až po roce. Ilustrační foto

Klienti nové pojišťovny Média zpětně zjišťují, že nemá smlouvu s lékaři. K jiné podle zákona mohou přejít až po roce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Nechal jsem se nachytat. Slibovali mi různé dárkové balíčky. Ale zatajili, že nemají podepsané smlouvy s doktory," říká Lukáč.

Teď všem členům rodiny hrozí, že i když si platí zdravotní pojištění, budou muset za ošetření u lékaře, který nemá smlouvu s pojišťovnou, zaplatit. Anebo cestovat daleko za jiným.

Lukáčovi se tak dostali do pasti. Ze zákona totiž může každý změnit zdravotní pojišťovnu pouze jednou do roka. Je to proto, aby klienti nepřecházeli k jiným pojišťovnám jen kvůli bonusům nebo proto, že mají u pojišťovny dluh.

Pojišťovna slibuje, že lékařů bude mít dostatek

Ještě hůř než Lukáčovi jsou na tom klienti, kteří se k pojišťovně Média přihlásili před koncem března. Podle zákona lze změnit pojišťovnu jen k prvnímu dni čtvrtletí, a smlouva s bývalými pojišťovnami jim tak vypršela hned 1. dubna.

"Víme o nich. Takových lidí jsou asi tři stovky a většinou jsou mezi nimi přímo zaměstnanci pojišťovny nebo nějak spřátelení klienti," míní tiskový mluvčí zdravotní pojišťovny Média Radim Jung.

Co platit u nesmluvního lékaře

I u nesmluvních lékařů mají pacienti právo na nutnou neodkladnou zdravotní péči.

Fakturu za výkon zašle lékař pacientově pojišťovně. Ta ji však proplatí pouze v případě, že ji uzná jako neodkladnou péči.

Pokud by nemocný péči v ordinaci zaplatil, nemohla by mu ze zákona pojišťovna zpětně péči proplatit.

Podle něj má dnes pojišťovna už 23 tisíc klientů a zároveň příslib 83 procent lékařů a zdravotnických pracovišť, že smlouvy s pojišťovnou podepíší. Zatím však jen ústní. Novým klientům – mezi nimi i rodině Lukáčových – vyprší smlouva se starou pojišťovnou koncem tohoto měsíce. A Média ujišťuje, že v tu chvíli už bude mít lékařů dostatek.

"Všem lékařům píšeme nebo telefonujeme a nabádáme je, aby se přihlásili. Máme ústní příslib i od všech klíčových nemocnic a zdravotních ústavů. Chceme, aby měl s námi smlouvu i praktický lékař v té nejzapadlejší vesnici," vysvětluje Jung.

"Sebrali 10 chlapů na stavbě"

Nová pojišťovna musí podle zákona vypsat v každém kraji výběrové řízení pro lékaře a nemocnice. "Lhůty jsou už vypsané, ve většině krajů jsou do konce června nebo začátku července," říká Jung.

Teprve pak mohou lékaři smlouvy podepisovat, a tak se řada klientů obává, že o prázdninách zůstanou bez lékařské péče. "Důležité je říct, že ne všichni naši klienti půjdou k lékaři hned 1. července," hájí se Jung. Někteří klienti mají jiný názor.

"Zjistil jsem, že moje lékařka s Médiou smlouvu nemá. Na stavbě, kde dělám, sebrali najednou podpisy od deseti chlapů. Nějak jsem se k tomu přichomýtl, a teď hořce lituji," říká Michal z Berouna.

Stejně snaživě jako o lékaře totiž pojišťovna usiluje o klienty. Její agenti chodí za lidmi domů, oslovují je na ulicích. "Slečna mě lákala, že pro mě má balíček za 4 800 korun. Ale chtěla hned podepsat smlouvu, na to jsem nekývl," říká Jan Vojtěch z Prahy.

Zákon, který chránil práva klientů, padl kvůli nestabilitě vlády. Stávající nařízení je jen velmi obecné. "Žádný zákon teď neříká, k jaké péči se má pacient dostat a za jak dlouho. A tak nejsou vyřešeny ani sankce pro pojišťovnu, když své závazky nedodrží. Zůstává nadále na pacientovi, aby se na všechno třikrát přeptal," říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Jinými slovy: než někdo změní pojišťovnu, měl by si nejprve u svého lékaře ověřit, že s ní má smlouvu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Policie znovu udělala razii u Rittigových právníků kvůli krácení daní

Protikorupční policie zasahuje v sídle právnické kanceláře MSB Legal, která

Policie po letech znovu vyrazila do právní kanceláře MSB Legal. Podle Vrchního státního zastupitelství to souvisí s...

Pardubický hejtman otočil a podpořil Drahoše, chce strhnout i další

Prezident Miloš Zeman rozmlouvá s hejtmanem Martinem Netolickým při návštěvě...

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický před pěti lety jednoznačně vyjádřil podporu Miloši Zemanovi a při jeho...

Najdete na iDNES.cz