Americký prezident Barack Obama

Americký prezident Barack Obama | foto: AP

Nová kniha odhaluje, jak se Obama pře s armádou kvůli Afghánistánu

  • 53
Nechci v Afghánistánu utrácet miliardy dolarů a nechci posilovat vojenský kontingent, dohaduje se už přes rok americký prezident Barack Obama s Pentagonem. Nová kniha reportéra Boba Woodwarda, který čerpá z utajovaných dokumentů o jednání, poukazuje na spory šéfa Bílého domu s armádními představiteli.

Obama se podle Woodwarda, který se v 70. letech proslavil odhalením aféry Watergate, vyhnul tomu, aby mezi strategickými požadavky zmínil vítězství v konfliktu, který trvá už devět let. "Musí to být plán, jak se konfliktu zbavíme a dostaneme se z Afghánistánu," cituje kniha Obamovo prohlášení.

"Všechno, co děláme, musí být zaměřeno na to, jak se dostat do bodu, kdy začneme stahovat naše jednotky. Je to v zájmu naší národní bezpečnosti," tvrdil dále americký prezident.

Odmítal požadavek na posílení kontingentu

Podle Woodwardových poznatků Obama také odmítl požadavek armády na posílení amerického kontingentu v zemi o 40 tisíc vojáků a přistoupil pouze na kompromisních 30 tisíc. Armádní plán, který větší posily vyžadoval, totiž podle prezidenta nesledoval rychlé ukončení amerického angažmá v Afghánistánu. (více zde)

"Nebudu se pouštět do dlouhodobého budování v Afghánistánu. Nebudu utrácet miliardy dolarů," řekl podle Woodwarda prezident na schůzce s ministry obrany a zahraničí Robertem Gatesem a Hillary Clintonovou loni v říjnu. "Nedělám to na deset let," zdůraznil.

Obama si také podle knihy dal záležet na tom, aby při určování strategických cílů dal jasně najevo, co armáda nesmí dělat. Woodward předpokládá, že tak chtěl zamezit dalšímu rozšíření afghánské mise.

Pentagon se opakovaně pokusil téma znovu otevřít a Obama údajně oznámil nejvyšším vojenským představitelům, že v letošním roce s nimi nehodlá o afghánské strategii diskutovat, pokud mu nebudou chtít navrhnout plán na urychlení amerického odchodu. První jednotky by se měly začít stahovat v polovině roku 2011.

Vláda není připravena na hrozbu jaderného útoku

Kromě samotného afghánského konfliktu se Woodward věnuje i možnosti spáchání dalšího teroristického útoku na území USA. "Dokážeme zvládnout teroristický útok," tvrdil Obama v červencovém rozhovoru s reportérem.

"Uděláme všechno pro to, abychom mu zabránili. Ale i 11. září 2001, ten vůbec největší teroristický útok, jsme zvládli a jsme po něm silnější," poukázal prezident na atentáty na New York a Washington, které si vyžádaly na tři tisíce obětí.

Woodward ale uvádí i závěry tajného protiteroristického cvičení, které se konalo v květnu. Jeho scénář předpokládal odpálení malé jaderné bomby v Indianapolisu a hrozbu dalším jaderným výbuchem v Los Angeles. Cvičení ale ukázalo, že vláda není připravena na hrozbu jaderného terorismu reagovat.

KNIHA OBAMOVA VÁLKA TEPRVE VYJDE

Woodwardova kniha vychází příští týden a The Washington Post získal s předstihem její výtisk. Spis nazvaný Obama's War (Obamova válka) je ve Washingtonu netrpělivě očekáván, protože Woodward, který se proslavil odhalením aféry Watergate v 70. letech, se v minulosti důkladně zabýval i předchozím prezidentem Georgem Bushem a jeho vedením války v Iráku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video