Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nova káže vyznavačům své vlastní desatero

  23:52aktualizováno  23:52
Nova není jen televizí, institucí, obchodní značkou; Nova se stala, podle výzkumů snad pro polovinu národa, i novou vírou. A svým vyznavačům vtlouká denně do hlavy vlastní desatero.

1. NEZAKRNÍŠ. Co nesvedl příval jazykových lektorů ze zahraničí, dokázala Nova. Do provinčního slovníku televizního lidu, jenž chudičce sahal jen od večerníčku přes reklamy pana Vajíčka k inscenaci, rázně vnesla a úporným tréninkem zakotvila světácké výrazy: rating, share, telenovela, soap-opera, promotion.


2. NEVZBOUŘÍŠ SE. Nova ví, že pár reptalů je ničím proti televizní věčnosti a zvyknout se dá i na šibenici. Komu ještě dneska chybějí hlasatelky v kostýmku, s kytičkou na stole? Kdo se ještě bouří kvůli reklamám uprostřed filmu? Pokrok nezastavíte.


3. NEZESTÁRNEŠ. Kult mládí má na Nově vývojovou laboratoř. Čím svěžejší, dětinštější tvářička, tím líp. Čtyřicátníkovi už se přebrepty neodpouštějí, ale škobrtá-li sladké mládě, překypuje divák soucitem: Božínku, vždyť je to roztomilé, však se doučí.


4. NEZAPLÁČEŠ. Jeden z pilířů Novy spočívá v úsměvu. Den co den, za všech okolností, od ucha k uchu. Pohoda jako zákon a zábava coby její prováděcí předpis sepsaly kuchařku: legrace spočívá v tom, že herci zpívají, zpěváci hrají, sportovci tančí, tanečníci recitují, zkrátka že lidé předvádějí to, co neumějí; škodolibost v nás se baví. Žertovné převleky a jadrný jazyk korunují dílo.


5. NEZABLOUDÍŠ. Programová změna znamená v Nově sprosté slovo; pravidelnost, návyk, řád, stereotyp se ctí jak evangelium. Divák musí mít v rozkolísaném světě aspoň nějakou jistotu: náročnější filmy dopoledne či po půlnoci, odpolední šňůra seriálů, dlouhý nedělní spánek, kdy děti zabaví animovaná smečka od Disneyho k Pokémonům. Pevný bod ve vesmíru, jenž pohne zeměkoulí, toť Nova.


6. NEPOKRADEŠ - VYHRAJEŠ. Soutěží se sice i na jiných stanicích, ale jaksi bez šťávy: vítěz si tam může odnést knížku o hradech a zámcích nebo trčet na jazykovém kursu. Zato na spolehlivé Nově se nikdy nehraje o nic menšího než o peníze. Divák pak usíná s blaženou nadějí: kdyby bylo nejhůř, kdyby o práci přišel, žebrat nechtěl a krást neuměl, vždycky se dá pár milionů vyhrát.


7. NEZŮSTANEŠ SÁM. I na poušti, pustém ostrově, severním pólu dodá Nova svému diváku pocit, že je součástí jedné velké rodiny. Stále tíž lidé procházejí z pořadu do pořadu a svěřují se, jak žijí, co vaří, kolik mají dětí a psů, co jim visí v šatníku, kam vyrazí na víkend. Jako by všichni bydleli v jediném činžáku a vyměňovali si recepty i poté, co obrazovka zhasne. Mluví spolu o čemkoli, i o sexu - jen ne o politice, hladomoru, Temelínu.


8. NEZAPOMENEŠ. Navzdory své moderní tváři, počítačové grafice, laserovým show a skotačivým dorostencům Nova brzy pochopila, že "hezké české retro" se nedá odpískat ze dne na den.

Kupuje tedy pamětnické domácí filmy, i ty nejhloupější komedie a nejkrotší esenbácké krimi, když už nemá vlastní archiv s bývalou hereckou elitou. A podobně, protože dřevní silvestrovské veselice leží v regálech na Kavčích horách, vyrábí Nova jejich staronové verze: oprášené, nablýskané, nicméně tytéž mumifikované estrády.


9. NEODOLÁŠ. Obsah nerozhoduje, forma je vším. Nova ztělesňuje moderní marketing založený na lákavosti obalu: pětioscarový film v krabici od bot propadne, kdežto tuctová detektivka ve zlatém celofánu se prodává jedna báseň. Vemlouvavou prezentaci umí Nova skvěle. Tak dlouho opakuje, že třítónová zpěvačka z okresního baru je světová hvězda, až tomu uvěří každý včetně dotyčné dámy; tak nadšeně líčí nový pořad, až nás trkne, že bez něj nelze žít.


10. NEPOŽÁDÁŠ TELEVIZE JINÉ. Navenek Nova velebí volný trh, ale ve skutečnosti hraje na věrnostní strunu. Mimo publikum Novy už jiné neexistuje, "její" divák je na světě jediný, spokojený, hýčkaný, oddaný. Nepřepíná - a když to náhodou zkusí, zalituje a pokorně se vrací. Je mu vlídně odpuštěno - a že občas zanadává? Názor není slyšet; počítá se jen "divák-kus" pro peoplemetry.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zkomplikoval dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz