Nová Kaledonie rozhodovala v referendu. Pryč od Francie chtějí hlavně domorodci

  22:30aktualizováno  4. listopadu 9:27
Malý kousek Francie v Tichém oceánu v noci ze soboty na neděli zažil důležité referendum. Obyvatelé Nové Kaledonie se v něm rozhodovali, zda chtějí i nadále patřit k Paříži, nebo se vydají na cestu k získání nezávislosti. O tu usilují především původní obyvatelé ostrovů.

Nová Kaledonie svou mateřskou zemi nezapře. K snídani si lidé dávají croissanty, k obědu palačinky a odpoledne hrají pétanque. Mluví francouzsky a nakupovat chodí do hypermarketů neboli „hypermarchés“, píše list The Guardian.

Už brzo by se však trs ostrovů mohl ze seznamu francouzských zámořských území vymanit. Referenda, které skončilo v neděli v osm ráno SEČ, se nemohli dočkat především obyvatelé hornického městečka Thio. Francouzská státní společnost SLN tam začala těžit nikl už v roce 1880 a město celá léta platilo za klenot koloniální Francie.

Původní obyvatelé Nové Kaledonie Kanakové však tvrdí, že z bohatství získaného v horách kolem města nic nemají. Právě oni se proto chtějí od Francie odtrhnout. „V Thiu jsme přetrpěli 165 let vykořisťování a pořád žijeme v bídě. Kdybychom byli nezávislí, zisky z těžby by mohly patřit nám,“ říká na mítinku pár desítkám diváků zastánce nezávislosti Aurélien Calixte. 

Francie říká, že až 60 procent příjmů z těžby zůstává na ostrovech, Kanakové to ovšem vidí jinak. V samotném městečku je nezaměstnanost až třicetiprocentní a téměř nikdo z místních nedodělal střední školu. Ostrovní stát se také potýká s vysokou mírou alkoholismu a kriminality mezi mladými.

Kanakové za nezávislost bývalé trestanecké kolonie začali bojovat už před čtyřiatřiceti lety. Protest tehdy přerostl v čtyřletou občanskou válku, která si podle francouzské stanice Europe1 vyžádala osmdesát obětí. Kanakové stáli proti „Kaldošům“, evropským osadníkům. 

Fotogalerie

Dnes domorodci v Nové Kaledonii tvoří asi 40 procent z celkových 279 tisíc obyvatel. Zbytek jsou etničtí Evropané a potomci přistěhovalců z dalších asijských zemí a okolních pacifických území. 

Ze všech zámořských území Francie požívají ostrovy v jihovýchodní Melanésii nejvyšší míru autonomie. Kanakům to však nestačí a přidávají se k nim i někteří potomci „Kaldošů“. Přesto se úspěch plebiscitu nečeká. V referendu se mohlo vyjádřit zhruba 175 tisíc Kaledonců a podle odhadů bude většina proti nezávislosti.

Referendum začalo v sobotu ve 22:00 SEČ (neděle 08:00 místního času) a skončilo v neděli v 08:00 SEČ (18:00 místního času). Pokud voliči nezávislost odmítnou, může podle smlouvy z roku 1998 Nová Kaledonie uskutečnit do roku 2022 ještě další dvě hlasování.

Vyhlášení nezávislosti by mohlo vést k napětí a střetům mezi Kanaky a silně pravicovými etnickými Evropany, kteří na souostroví žijí. Francouzský nacionalismus je mezi potomky Evropanů na Nové Kaledonii velmi silný. 

Žádná amnestie pro vrahy. Macron na Korsice mírní touhy po větší autonomii

V loňských prezidentských volbách zde volilo soupeřku Emmanuela Macrona Marine Le Penovou až 30 procent evropských obyvatel. Stávající hlava státu tam v prvním kole získala pouhých 12 procent hlasů.

Poslední územní ztráty zaznamenala Francie v 70. a 80. letech 20. století. V roce 1977 se od ní odpojilo africké Džibutsko a v roce 1980 vyhlásil samostatnost melanéský ostrov Vanuatu.

Legenda ke grafice:

Korsika administrativně patří k pevninské, takzvané Metropolitní Francii. Francouzská zámořská území se pak dělí podle toho, do jaké kategorie patří. Réunion, Martinik či Guadeloupe jsou takzvaná Zámořská Francie neboli „Département et région d’outre-mer“ (DOM). 

Francouzská Polynésie nebo Svatý Martin jsou Zámořská společenství čili „Collectivité d’outre-mer“ (COM). Zvláštní status má Nová Kaledonie, která je „Collectivité  sui generis“. 

Pod souhrnnou zkratkou TAAF se pak skrývá francouzská část Antarktidy spolu s několika skupinami ostrovů. Těmi jsou Ostrovy Svatý Pavel a Amsterdam, Crozetovy ostrovy, Kerguelenovy ostrovy a Roztroušené ostrovy. Přímo pod správu francouzského prezidenta pak spadá neobydlený Clippertonův ostrov.

Francouzská území ve světě

Francouzská území ve světě

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Lukašenko: Moskva chce, aby se Bělorusko za ropu začlenilo do Ruska

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko hovoří během parlamentních voleb s

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se v pátek neobvykle ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z pokusů zničit jeho...

Belgický premiér pokáral země V4. Pohrozil i vyobcováním ze Schengenu

Belgický premiér Charles Michel na summitu EU v Bruselu. (14. prosince 2018)

Podle belgického premiéra Charlese Michela země visegrádské čtyřky svým tvrdohlavým postojem k migrační otázce...

Propusťte posádku, jinak nebudeme vypovídat, říkají ukrajinští velitelé

Ukrajinské lodě v přístavu Oděsa v Černém moři (26.11.2018)

Dva ukrajinští velitelé námořnictva, které minulý měsíc zadržela v Kerčském průlivu ruská armáda, odmítají vypovídat....

Najdete na iDNES.cz