Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nová brigáda má ve znaku kamzíka

  0:01aktualizováno  0:01
Topolčany - Slavnostním nástupem na náměstí ve slovenských Topolčanech zahájila ve čtvrtek odpoledne činnost nová česko-polsko-slovenská brigáda, na jejímž vzniku se loni v září dohodli ministři obrany Česka, Slovenska a Polska. Ve znaku mezinárodní brigády je kamzík. "Vyskytuje na území všech tří států. Je to zvíře tvrdé a odolné, a taková by měla být i tato brigáda," prohlásil před vojáky český ministr obrany Jaroslav Tvrdík.
Prvním velitelem brigády byl jmenován slovenský plukovník Mikuláš Regula. Čtyřiačtyřicetiletý Regula byl podle náčelníka generálního štábu Milana Cerovského vybrán na základě vojenských zkušeností a jazykových znalostí.

"Plukovník Regula je rovněž absolventem americké školy generálního štábu," řekl Cerovský.

Protože dohoda zavazuje, aby velitel jednotky byl v hodnosti generála, vedení slovenského resortu obrany podle Cerovského požádá v nejbližších dnech prezidenta Slovesnké republiky, aby byl do této hodnosti povýšen.

Jak u slavnostního nástupu velitelství brigády na topolčianském náměstí řekl slovenský ministr obrany Jozef Stank, myšlenka vzniku mnohonárodní brigády vzešla na jaře uplynulého roku od polského ministra obrany. "Brigáda se dvěma zeměmi, které už jsou součástí NATO, navíc se sídlem na Slovensku, nám otevírá prostor pro společné obranné plánování," řekl ministr a zdůraznil význam jednotky pro Slovensko jako kandidáta na členství v alianci.

Slavnostního aktu se kromě ministrů obrany tří zainteresovaných zemí zúčastní i jejich resortní kolega z Maďarska a 51 českých, 49 polských a stejný počet slovenských vojáků. Maďarský ministr obrany byl pozván jako host.

"Společná mnohonárodní brigáda má zvýšit schopnost zúčastněných zemí přispět k řešení krizových situací a překonávání konfliktů v mezinárodním prostředí, jakož i pomoci v přípravě Slovenska na členství v Severoatlantické alianci. Brigáda bude připravena zúčastnit se mezinárodních operacích pod vedením NATO a EU v souladu s Chartou OSN a s vnitrostátními právními předpisy smluvních stran," uvádí se v tiskovém prohlášení slovenského ministerstva obrany.

Brigáda bude složena z velitelství, štábu a tří operačních jednotek. Počet členů štábu nepřevýší 22 vojáků: deset Slováků, šest Čechů a šest Poláků. Důstojníci ve funkcích budou po dvou letech obměňováni. Kompletní organizační struktura velitelství a štábu bude mít 62 osob.

Prvního slovenského velitele vystřídá v čele jednotky po dvou letech velitel brigády z Polska, poté z České republiky.

Národní jednotky brigády budou dislokovány na vlastním území. Brigáda o síle asi 2500 mužů by měla být schopna nasazení v letech 2004-2005. Předpokládá se, že Slováci do jednotky vyšlou elitní prapor rychlého nasazení z Martina, Polsko bude reprezentovat prapor horských střelců a Českou republiku zřejmě dělostřelecký oddíl.

Podle plánu se příští rok vyčlení brigádní jednotky a do konce roku 2005 se uskuteční výcvik, včetně účasti na cvičeních vyčleněných jednotek armád Slovenska, České republiky a Polska. V témže roce by brigáda měla dosáhnout plné pohotovosti k plnění úkolů.

Ke vzniku brigády měla výhrady poslanceká sněmovna. Až po značných komplikacích se podařilo vládě premiéra Miloše Zemana získat souhlas poslanců. Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jiří Payne (ODS) varoval, že vznikem brigády Česko politicky překračuje rámec Severoatlantické smlouvy. Payne soudí, že vznik brigády neodpovídá fungování NATO.

Souhlas s dohodou o vzniku česko-polsko-slovenské brigády nakonec vyslovilo ze 103 přítomných poslanců 55, přičemž nutný byl souhlas nejméně 52 zákonodárců. Dohodu podpořila většina sociálních demokratů a jedinci z většiny dalších poslaneckých klubů.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz