Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nová „amnestie“: z vězení se v lednu dostane přes tisíc lidí

  7:43aktualizováno  7:43
Tisíce českých vězňů se po Novém roce dočkají propuštění, nebo alespoň výrazného zkrácení trestu. Důvodem je nový trestní zákoník, který začne platit od 1. ledna 2010. Na svobodu se tak dostanou lidé, kteří řídili auto bez řidičského průkazu, pytláci nebo recidivisté odsouzeni za drobné krádeže.
Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto

Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Zákoník totiž ruší některé trestné činy a lidé, kteří už za jejich spáchání sedí ve vězení, budou muset být propuštěni," řekl Lidovým novinám prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník.

Pokud byl někdo odsouzen například za loupež a během tří let po odpykání trestu ukradl v obchodě lahev alkoholu, byl do letoška souzen za trestný čin krádeže jako recidivista. Nový zákoník však v tomto případě pohlíží na krádež lahve alkoholu pouze jako na přestupek, za který vězení nehrozí.

Na svobodu by se měli dostat i lidé odsouzeni za pytláctví. Od Nového roku se totiž vězení hrozí jen tomu, kdo pytláctvím způsobil škodu většího rozsahu.

Kolika lidí se bude "amnestie" týkat, není zatím jasné. Vězeňská služba mluví o 1 600 lidech, které čeká propuštění, možná to bude ale více. Několika tisícům vězňů se jejich trest zkrátí.

Některé soudy se kvůli novele trestního zákona obávají nárůstu agendy a tvrdí, že budou muset odsouvat projednávání nových případů. "S tím tvůrce zákona při koncipování příslušného ustanovení zřejmě nepočítal," řekl Lidovým novinám předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa.

Právě okresní soudy, které posuzující méně závažné trestné činy, zaměstná nový zákoník zřejmě nejvíce. Lépe na tom ale nebudou ani státní zástupci, kteří se jednání musí účastnit, aby se vyjádřili k rozsudku. Pokud by soudy nestíhaly včas projednávat propuštění vězňů, mohla by Česko čekat série žalob.

Od ledna 2010 se zároveň některé trestní sazby naopak zvýší. Odsouzení se však nemusí obávat, že by ve vězení museli strávit delší dobu, než k jaké byli odsouzeni. Změny zákonů musí vždy vyznít ve prospěch odsouzeného.

druhé největší propouštění v čr

Věznice se v současné době intenzivně připravují na to, že jejich brány po Novém roce opustí stovky až tisíce lidí. Podle Vězeňské služby se jedná o cca 1600 vězňů. Šlo by tak o druhý největší počet náhle propuštěných vězňů v novodobé historii státu. První a největší propouštění pro lidi ve vězení vyhlásil 1. ledna 1990 Václav Havel poté, co byl zvolen prezidentem. Na svobodu se tehdy dostalo více než 20 tisíc lidí z celkového počtu 30 tisíc.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz