Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud s mačetáři pokračuje, po stížnosti je možná nebude hájit Samková

  14:28aktualizováno  14:28
U krajského soudu v Liberci pokračuje líčení s pěticí Romů obžalovaných z mačetového útoku v Novém Boru. Padl návrh, aby byla z jednání vyloučena advokátka obžalovaných Klára Samková. Zaslala do věznice dopis, ve kterém zpochybňuje zdravotní stav Antonína Sinua a jeho schopnost vypovídat.

Advokátka Klára Samková vede jedno z obžalovaných do soudní síně. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soudkyně Eva Drahotová sice návrh nové obhájkyně obžalovaného Sinua Romany Staňkové zamítla, ale ta si podala stížnost do protokolu. Celou věc tak bude muset vyřešit vrchní soud.

Samková Sinua neobhajuje od prosince, kdy obžalovaný napsal ve vězení dopis, kde částečně popsal, co se v srpnu 2011 v novoborském baru Pivní pomoc stalo. Tím se dostal do rozporu, protože další obžalovaní vypovídali něco jiného a jiní tvrdí, že na místě vůbec nebyli.

Mačetový útok v Novém Boru

Takzvaný mačetový útok se odehrál předloni 7. srpna v novoborském baru Pivní pomoc. Dva mladíci chtěli tehdy hrát na automatech a obsluha je kvůli věku požádala o občanský průkaz. Na barmanku byli drzí a pak se do záležitosti vložil jeden z hostů. Údajně jednoho z mladíků udeřil a vyhodil jej ven. Za pár minut vtrhli do herny Romové s mačetami. Tři napadení muži skončili po útoku v nemocnici s mnohočetnými sečnými poraněními. Jeden utrpěl těžká zranění a musel se podrobit operaci. Lékaři mu při ní nahradili část lebky platinovou destičkou. Čtyři z pěti obžalovaných jsou ve vazbě.
Státní zastupitelství viní čtyři z pěti útočníků z pokusu o vraždu a hrozí jim až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Pátý je obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví. Útok vyvolal bouři mezi veřejností, v Novém Boru se uskutečnilo několik demonstrací, déle než měsíc ve město hlídkovali policejní těžkooděnci. Velké manévry město zažilo i při mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti. Soud běží od začátku listopadu.

Sinu v pátek při neveřejném jednání poprvé vypovídal, což dříve před soudem odmítal. 

"Tvrdil, že v ruce nedržel žádnou zbraň a že do baru vstoupil, až když se tam všechno mlelo a že to byl on, kdo se zasadil o to, aby konflikt skončil. Nic ale nedokázal popsat s úplnou konkrétností. Bylo to prý ve velikém spěchu a byla tam velká skrumáž lidí," popsala soudkyně Eva Drahotová. Podle ní ani neuvedl, co který z pachatelů držel v ruce.

Vypovídala také jedna ze svědkyň, která viděla z okna skupinu Romů, jak vycházejí z baru. V ruce prý měli nějaké předměty, ale ty nepopsala jako mačety.

Obžalovaní celou dobu tvrdí, že zbraně do baru nepřinesli. Způsob, jakým se tedy mačety dovnitř dostaly, se zatím nepodařilo prokázat.

"Na záznamech z kamer městské policie není vidět, že by je někdo nesl v rukou. Ani nikdo ze svědků, kteří vypovídají, neříká, že je viděli s mačetami přicházet," upozornila dříve Samková.

Na páteční odpoledne soud naplánoval ještě výslech jednoho svědka, možná se dostane na čtení dalších svědeckých výpovědí.

"Byla bych ráda, kdyby na další líčení zbyly jen záznamy z kamerového systému. Pak už by se mělo rozhodovat," dodala Drahotová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním...

Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua...

Řidiči sjel při selfie vůz do lomu, z nějž policie lovila kradená auta

Vytažení dalšího auta ze dna Velké Vápenky 15. ledna 2018

Nečekané rozuzlení má případ pátého auta, které našli potápěči na dně zatopeného lomu Velká Vápenka v Lahošti na...

Soud s Bartošem provázejí průtahy. Opět navrhl předčítání svých knih

Adam B. Bartoš čeká na zahájení soudního jednání.

Soudní jednání s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem provázejí obstrukce. Po několika dnech, kdy se...

Najdete na iDNES.cz