Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nosorožci z dvorské zoo odjedou do Afriky ještě před Vánocemi

  16:54aktualizováno  16:54
Čtyři vzácní severní bílí nosorožci z dvorské zoologické zahrady se chystají do Afriky. Do rezervace v Keni možná odjedou ještě před Vánocemi 19. prosince. Zoo však zatím ke kontroverznímu vývozu zvířat nemá takzvané povolení CITES od ministerstva životního prostředí.

Nosorožci v královédvorské zoo. Ilustrační foto | foto: ČTK

Zoo plánuje přesun nosorožců více než rok. Transport má být pokusem o záchranu tohoto druhu.

Nosorožců severních bílých údajně žije ve volné přírodě posledních několik kusů, naposledy byly údajně viděny tři kusy v roce 2008 v jižním Súdánu. V zajetí vedle šesti kusů ve Dvoře žijí ještě samec a samice v americkém San Diegu. Nový domov by měli dvorští nosorožci nalézt v keňské rezervaci Ol Pejeta Conservancy.

Zoologové věří tomu, že v přirozeném volném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň, a mohly by zabřeznout.

"Všechny možnosti pro rozmnožení zvířat v zoo jsme zkusili. Vše ale bylo bez výsledku," řekla ředitelka zoo Dana Holečková. Připomněla, že poslední úspěšný odchov severního bílého nosorožce se zoo podařil před devíti lety.

Jenže zatím je zahrada bez potřebného povolení k transportu. A pokud zoo povolení nezíská, nosorožci do Afriky nepojedou.

Sdružení: Bez povolení je převoz nelegální

Proti přesunu nosorožců vystupuje občanské sdružení Safari Archa 2007. Sdružení na 16. prosince svolalo do Hradce Králové protestní akci. Přesun označuje za nesmyslný.

"Pokud chybí povolení CITES, přípravu transportu považujeme za nelegální a za nedovolené obchodování se zvířaty," řekl Roman Komeda ze sdružení.

Sdružení Safari Archa 2007 má k transportu řadu výhrad. Převoz s sebou údajně nese rizika a nedoporučují jej někteří světoví odborníci. Sdružení tvrdí, že není dostatečně zpracována a eliminována hrozba úhynu těchto vzácných zvířat dlouhým transportem, aklimatizací a vystavením novým mikroorganismům a parazitům. Podle sdružení by měla zoo připravit plán asistované reprodukce u jedinců chovaných v dvorské zoo.

Podle Komedy navíc v místě transportu severní bílí nosorožci nežijí, takže se dvorská zvířata nebudou mít s kým množit.

Ředitelka zahrady Holečková výhrady sdružení odmítla. Rezervace má podle ní dobré klimatické podmínky. Díky vysoké nadmořské výšce se v ní nevyskytuje spavá nemoc, jež je smrtelně nebezpečná pro nosorožce dovezené z mírného klimatu.

Nosorožci v královédvorské zoo (9. prosince 2009)

Prohlásila, že na 90 procent věří tomu, že projekt bude úspěšný. V případě narození mláďat by se některá z nich mohla vrátit do Dvora.

Zoo věří tomu, že povolení CITES do doby transportu získá.

Dvě samice a dva samci

Do Keni by měly odjet samice Nájin a Fatu a samci Sudán a Suni. Dvě samice zůstanou v zoo, jedna je už neplodná a druhá těžce nemocná.

Transport by měl trvat zhruba 25 hodin. Ze Dvora by nosorožce ve speciálních bednách převezla nákladní auta na pražské letiště. Odtud by je letadlo přepravilo do Nairobi. Z Nairobi trvá cesta do rezervace asi tři hodiny.

V rezervaci Ol Pejeta nyní žije 79 nosorožců černých a deset nosorožců bílých jižní formy. Zoologové nevylučují to, že by se v budoucnu jižní poddruh mohl se severním křížit. Dvorští nosorožci by měli žít v oploceném území uvnitř rezervace o rozloze 400 hektarů. V rozích na hlavě budou mít vysílačky pro trvalé sledování pohybu. Rezervaci, která má celkem 61 tisíc hektarů, nepřetržitě hlídá 80 strážců.

Cesta za pět milionů korun

Náklady projektu na transport a pro první tři roky podle Holečkové činí asi 300 tisíc amerických dolarů, tedy asi 5,25 milionu korun.

Zoo ale kvůli nosorožcům o návštěvníky nepřijde. "Nyní máme celkem 25 různých nosorožců. Chováme i jižní bílé, které od severního poddruhu poznat nejdou," řekla. Zoo ročně navštíví přes půl milionu lidí a je největší turistickou atrakcí regionu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Člen vedení AfD v Braniborsku konvertoval k islámu, strana problém nevidí

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se ráda staví do role nekompromisní bojovnice proti šíření islámu ve...

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Češka zadržená v Pákistánu kvůli heroinu zůstane ve vazbě, tvrdí MZV

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánský soud prodlouží vazbu Češce zadržené před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy...

Najdete na iDNES.cz