Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nosorožci mohou do Afriky, královédvorská zoo získala povolení

  12:09aktualizováno  14:32
Čtyři vzácní severní bílí nosorožci ze zoo ve Dvoře Králové mohou do Afriky. Zahrada totiž získala povolení CITES, které bylo pro vývoz zvířat do Keni potřeba. Ministerstvo životního prostředí je podepsalo v pátek a zoo si je dnes převezme. Zvířata by měla odjet do Vánoc.

Nosorožec tuponosý v zoo ve Dvoře Králové | foto: Zoo Dvůr Králové

Zoo plánovala převoz vzácných nosorožců déle než rok, akce má být pokusem o záchranu tohoto druhu. Dosud ale zahradě chybělo povolení CITES, které musí podepsat ministerstvo životního prostředí. - více o přesunu nosorožců čtěte zde

"Na základě všech podkladů a splnění podmínek, které předepisuje úmluva CITES, jsme v pátek 11. prosince ukončili správní řízení a vydali povolení pro vývoz těchto ohrožených druhů," potvrdil náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Náklady na transport a první tři roky projektu podle vedení zahrady činí asi 300 tisíc amerických dolarů, tedy asi 5,25 milionu korun. Zahrada už má vše připravené, včetně přepravních beden. Chybělo jen povolení, které dnes na ministerstvu vyzvedl pracovník královédvorské zoo.

Keňa zvířata uvítá ve velkém

"Podmínek pro převoz bylo více, vyřídili jsme poslední potřebnou záležitost. Doufám, že vše dobře dopadne," uvedl zástupce ředitelky královédvorské zoo Miroslav Špráchal. Nosorožci opustí zoo 19. prosince a do Keni dorazí o den později.

"Pro Keňu je to obrovská událost. Neskutečně to pomáhá našim vztahům a příjezdem nosorožců žije celý stát. Chystá se dokonce pompézní přijetí na letišti, zvířata budou vítat i lidé z ministerstva," informovala mluvčí zahrady Jana Myslivečková.

Nosorožci budou mít zajištěný speciální doprovod, který jim zaručí volnou cestu a průjezd bez komplikací až do rezervace. Pracovníci zahrady počítají s mrazivým počasím a čtveřici cestovatelů zajistili vytápěné kamiony.

"Odvoz do jejich domoviny dává zahrada nosorožcům jako vánoční dárek. Mají u nás sice úžasné pavilony, ale v chladném období jsou půl roku zavření ve vnitřní ubikaci," podotkla Myslivečková.

Úmluva hlídá druhy v přírodě i v zajetí

Nosorožci jsou mezinárodně chráněni Úmluvou o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

"Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody. Kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy," dodala mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Nosorožec tuponosý v zoo ve Dvoře Králové

S převozem nosorožců musela souhlasit Agentura pro ochranu přírody a krajiny, která také posuzovala, jaký budou mít zvířata na jiné nosorožce a okolí vliv. Ani jednomu prý dovezená zvířata neuškodí.

"Díky tomuto projektu můžeme zachránit kriticky ohrožený poddruh bílých nosorožců, kterých je na světě posledních osm kusů chovaných v zajetí. V přírodě už nejsou žádní volně žijící jedinci, tedy jejich existence nebyla prokázána. Pokud se v Keni podaří nosorožce rozmnožit, Česká republika přispěje k unikátnímu zachování rozmanitosti přírody naší planety. Přes určitá rizika by byl opačný postup v nadcházejícím Mezinárodním roce biodiverzity neobhajitelný," dodal Pelc.

Proti přesunu nosorožců vystupovalo občanské sdružení Safari Archa 2007. Sdružení svolalo na 16. prosince do Hradce Králové protestní akci. Přesun označuje za nesmyslný.

Nosorožec tuponosý

Je to druh kriticky ohrožený, patří tak do nejpřísněji chráněné kategorie podle Úmluvy CITES. Podle ní musí být pro udělení vývozního povolení z EU splněny 4 základní podmínky: exempláře musí být zákonného původu, stát dovozu musí vydat dovozní povolení, vědecký orgán CITES musí vydat kladné stanovisko a přeprava živých zvířat musí být zajištěna tak, aby se minimalizovalo riziko poranění, poškození na zdraví nebo krutého zacházení.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...Najdete na iDNES.cz