Výprava Roberta Falcona Scotta na jižním pólu, kam dorazila měsíc po Amundsenovi

Výprava Roberta Falcona Scotta na jižním pólu, kam dorazila měsíc po Amundsenovi | foto: Profimedia.cz

Norsko se znovu pokusí najít stopy po polárníku Amundsenovi

  • 7
Norské námořnictvo se spolu s civilními odborníky a vědci po více než 80 letech znovu pokusí najít stopy po zříceném letadle slavného norského polárníka Roalda Amundsena. Ten zahynul s pěti druhy 18. června 1928 u Špicberků, když se snažil najít a zachránit posádku ztroskotané vzducholodi Italia.

Pátrací akce bude za pomoci nejmodernějších přístrojů zahájena letos v srpnu, oznámilo v pondělí norské námořnictvo v Oslu.

Všechny dosavadní pokusy najít nějaké stopy po Amundsenovi nebo jeho letadle skončily bez úspěchu. Předpokládá se, že Amundsen se svým krajanem Leifem Dietrichsonem a čtyřmi Francouzi jako techniky francouzského hydroplánu typu Latham 47 ztroskotali na zpáteční cestě někde mezi Špicberky a severonorským městem Tromso, kam směřovali.

Za nejpravděpodobnější místo havárie se považuje okolí Medvědího ostrova na jižním konci Špicberků. Tam totiž spatřili o pět let později rybáři zbytky jakéhosi rozbitého vraku, který mohl být Amundsenovým letadlem, pozdější pátrači však už nic nenašli.

Zde chtějí v létě norští specialisté pomocí nejmodernějších vyhledávacích přístrojů a miniponorek pátrat po vraku letadla. Akce se má účastnit a dokumentovat ji také německá televizní firma Context-TV, která se již podobným způsobem podílela na pátrání po vracích Titaniku a bitevní lodi Bismarck. Na akci se bude podílet i norské muzeum letectví a norská námořní zbrojovka Konsberg.

Amundsen vyrazil v červnu 1928 na letecké pátrání do Arktidy po pohřešované výpravě italského polárníka Umberta Nobileho. Jeho vzducholoď dosáhla podle plánu severní pól, při zpáteční cestě však v důsledku námrazy na trupu havarovala.

Část posádky včetně Nobileho a také českého polárníka Františka Běhounka skončila na kře arktického ledu, zbytek posádky zmizel s odlehčeným vrakem vzducholodi v dálce a nikdy se po nich nenašla ani stopa.

Nobileho skupina však v troskách kabiny našla stan, trochu zásob a krátkovlnnou vysílačku, takže nakonec dokázala navázat spojení se světem a zachránila se.

Amundsen objevitel

Roald Amundsen (1872-1928) byl v době pátrání již polárníkem-veteránem, přesto se z kolegiality zapojil do pátrání po Nobileho výpravě. Vrcholným Amundsenovým výkonem, který jej proslavil po celém světě, bylo dobytí jižního pólu v roce 1911, kdy předběhl tragickou britskou výpravu Roberta Scotta. Amundsen totiž přes Antarktidu cestoval za pomoci psích spřežení, postupoval rychle a dokázal se dostat zpět.

Bohatěji vybavená výprava Scottova používala k přepravě nákladu sibiřské koníky. To se ale ukázalo jako špatná volba, koně hynuli a i když Scott s několika druhy pólu dosáhl, našel tam už vzkaz od Amundsena, který jej předběhl. Na zpáteční cestě pak zbytek Scottovy výpravy na vyčerpání, hlad a nemoci zahynul.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video