Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Normální investice

  21:55aktualizováno  21:55
Toyota a Peugeot postaví u Kolína továrnu na nový malý vůz. Žádná investice větší než tato k nám nikdy nepřišla a možná ani nepřijde. Program lákání investic má včerejším dnem svůj zenit za sebou. Naštěstí. A zároveň: za jeho úspěchy díky. Celý program byl totiž rozporuplný. Investice velkých zahraničních společností nám pomohly rychle a účinně. Mohou pohánět hospodářství i v době, kdy okolní Evropa stagnuje. Jedna velká zahraniční továrna dá totiž práci i mnoha malým českým firmám.

Kdo navíc okusil naši levnou a kvalitní pracovní sílu, ten možná zůstane o mnoho déle, než původně plánoval. Doufejme, že i další generace francouzsko-japonského autíčka se bude vyrábět právě u nás. Ale pozor, jsme u prvního z rozporů. Titíž politici, kteří ještě před volbami strašili osudem levné dílny Evropy, lákají dnes cizí investory právě lácí českých dělníků.

Výhody vnesly velkou nespravedlnost do podmínek podnikání. Nový investor si užívá daňových prázdnin, stát pro něj vykoupí a připraví pozemky a vyškolí zaměstnance. Druhou stranu idyly znají ostatní podnikatelé, kterým nikdo nic zadarmo nedaroval.

Aby mohlo být jednomu podniku pomoženo, museli jiní odvést vyšší daně.
A tak zatímco statistiku investic známe, statistiku těch, kdo kvůli vysokým daním zkrachovali, odešli jinam nebo vůbec nepřišli, pro nás nikdo nepočítá. Slova o rovných podmínkách hospodářské soutěže totiž na kabinet nezabírají. Priority stojí jinak. Dokonce tak, že majitelku pozemku pod budovanou továrnou, která nejevila ochotu jej prodat, "navštívil" náměstek policejního ředitele a premiér ji veřejně ostouzel.

Takovou daň za nové pracovní příležitosti jsme vůbec platit nemuseli. Můžeme tedy směle tvrdit, že cena za rychlý úspěch investičních pobídek byla vysoká? Vůbec ne. Když chtěl Václav Klaus co nejrychleji tržní hospodářství, byl daní za rychlost fatální krach práva, který se podepsal i na ekonomice.

Miloš Zeman sliboval rychlou prosperitu, která si také vybrala své, ale zdaleka ne tolik jako jiné kapitoly transformace. Přesto se chce říci: Cenu za umělé urychlení jsme zaplatili nejmíň dvakrát. To stačilo. Mohli bychom být konečně taky normální?

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz