Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Noční oblohu rozzáří Perseidy

  18:44aktualizováno  18:44
Chvíle jako stvořená pro astronomy a romantiky se blíží. Noční oblohu rozzáří nezvykle velké množství "padajících hvězd". Tradiční letní podívané - průletu Země rojem Perseid - tentokrát přeje postavení Měsíce i počasí. Během hodiny před půlnocí může být vidět až sto meteorů.

Roj Perseid se objevuje pravidelně každé léto.

Meteory zdánlivě vylétají ze souhvězdí Persea, které jim dalo jméno. Lidově se jim říká také slzy svatého Vavřince, podle data, kdy se nejčastěji objevují.

Letošní maximum nastane v noci ze středy 11. na čtvrtek 12. srpna. Oproti loňskému srpnu, kdy ztížil pozorování úplněk, vyjde tentokrát úzký srpek Měsíce až po půlnoci. Meteorologové očekávají jasnou noc.

Rojů lze během roku pozorovat víc, ale Perseidy jsou zřejmě nejznámější. "Jsou totiž velmi dobře vidět," řekl iDNES Jiří Kordulák z úpické hvězdárny. Vysvětlil, že roj tvoří drobné kamínky, částice nejčastěji o velikosti hrachu.

Je to materiál z komety Swift-Tuttle, objevené v roce 1862, která obíhá kolem Slunce po dráze s periodou 130 let. Její poslední návrat mohli lidé pozorovat před dvanácti lety.

PADAJÍCÍ HVĚZDY

Vletí-li některý meteroid, tedy těleso pohybující se v meziplanetárním prostoru, do zemské atmosféry, stane se z něj meteor. Začne se tavit a nechává za sebou stopu, která vzniká ionizací a excitací atomů plynů v ovzduší.

Meteory jasnější než Venuše se označují jako bolidy, meteory jasné jako hvězdy jsou létavice. Dopadne-li zbytek takového tělesa na zemský povrch, nazývá se meteoritem. Větší balvany ve vesmíru ale zpravidla nebývají součástí meteorického roje.

K jiným známým rojům patří Leonidy, které se objevují v polovině listopadu. Občas se projevují takzvaným meteorickým deštěm, kdy atmosférou prolétne i přes 1000 meteorů za hodinu.

"Kamínky se zhruba sto kilometrů nad zemským povrchem střetnou s atmosférou, proletí jí, a tak vzniká světelný efekt meteoru zvaný ´padající hvězda´," uvedl hvězdář.

Astronomové očekávají, že Země projde proudem částic ve 22:54. "Přibližně v tu dobu bychom mohli pozorovat první maximum. To hlavní nastane ve čtvrtek dopoledne, je možné sledovat ho ještě před východem slunce," řekl Kordulák.

Noční oblohu rozzáří sto nebo i víc meteorů za hodinu, odhadují astronomové. Záleží podle nich na tvaru a složení "vlákna" vesmírných částic. Na rozdíl od podívaných jako je zatmění Slunce k pozorování Perseid stačí pouhé oči.

KOMETA, CO MĚLA NARAZIT DO ZEMĚ

V roce 1980 si astronomové začali dělat starosti. Kometa Swift-Tuttle je stejné velikosti jako asteroid, který vyhubil dinosaury před 65 miliony let, a zdálo se, že by se mohla srazit se Zemí už 14. srpna 2126.

Nová data o dráze komety, vracející se do přísluní každých 135 let, a přesnější výpočty Briana Marsdena z roku 1992 nakonec ukázaly, že všechno je jinak a žádné nebezpečí nejméně další tisíciletí nehrozí.

V roce 2126 projde kometa okolo Země ve vzdálenosti 24 milionů kilometrů. V roce 3034 už to bude téměř "přesný" zásah. Kometa projde okolo Země uvnitř pásma 1,6 milionu km, tedy jen zhruba 4x dál, než je Měsíc.

"Meteor letí hodně rychle, dalekohledem ho vlastně nelze zachytit," vysvětlil úpický astronom. Zájemcům o pozorování Jiří Kordulák radí vylézt na kopec, kde neruší umělé světlo z měst a odkud je rozhled na celou oblohu.

Několikasekundové záblesky budou vycházet od východu, kde bude nad ránem souhvězdí Persea. "Výjimečně trvají i několik desítek sekund. Někdy se dá pozorovat i stopa po meteoru, ale to je spíš vzácnost," říká astronom.

Rozšířené víře v to, že padající hvězdy plní lidská přání, se hvězdář jen usmívá. "To už je mimo astronomii. Pozorovatel si může přát cokoli, ale je otázka, jestli se mu to vyplní." Zároveň připouští, že jasné meteory Perseid jsou přeci jen něčím výjimečným.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...Najdete na iDNES.cz