Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Noční můry, čtvrtě duchů. Katrina i po pěti letech děsí New Orleans

  3:33aktualizováno  3:33
Louisiana (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Je to už pět let, kdy New Orleans zdevastovala voda z protržených hrází během hurikánu Katrina. Mnozí obyvatelé se s tehdejší hrůzou dodnes vyrovnávají a vzpomínky je i rozpláčou. Tragédii připomínají i opuštěné domy. Některé mají ve střeše díru, kudy lidé prchali, jiné jsou popsané čísly, která znamenají počet obětí.

Sedmačtyřicetiletá Kaseddra Bahamová, která dnes pracuje v řeckém bufetu nedaleko Francouzské čtvrti, město před příchodem ničivého hurikánu neopustila. Do bezpečí se dostala až po několika dnech. Když svůj příběh po pěti letech vyprávěla, napjatě ji poslouchala kolegyně i jediný host v jídelně. Zatímco muž vyjadřoval úžas, spolupracovnice tu a tam přidala detail z vlastního života.

Kaseddra Bahamová v práci (7. srpna 2010)"Nejdříve to tak hrozné nebylo, přestala nám jít jen elektřina," popisovala Bahamová počátek přírodní katastrofy, která nakonec připravila o život skoro dva tisíce lidí. Hurikán svou ničivou sílu ukázal hlavně východně od New Orleans, městu samotnému se stalo osudným protržení ochranných hrází.

Voda zaplavila skoro 80 procent města, v některých částech dosáhla až sedmi metrů. Když se začala přibližovat i k domovu Kaseddry Bahamové, rozhodla se rodina odejít do Superdomu, místní sportovní arény, která poskytla přístřeší dvěma desítkám tisíc obyvatel města, kteří neuposlechli výzvu k evakuaci (mnoho lidí na odjezd z města ani nemělo peníze a veřejných dopravních prostředků se prý pro všechny nedostávalo).

Pět let po hurikánu Katrina

V New Orleans chybí nemocnice i levné domy

"Málem jsem se utopila, když jsem tam šla. Voda byla všude, měla jsem ji až po bradu a nemohla jsem plavat," vzpomínala po letech roztřeseně. Vrátila se tedy domů a z města uprchla až o dva dny později poté, co se situace ještě více zhoršila, a s rodinou proto vyzkoušeli jinou cestu. Zakotvila nakonec v Texasu, kde pak zůstala tři roky.

V New Orleans přišla o všechno. "Domácí vyházel naše věci, protože jsme se tam nedostali včas. Přišli jsme o nábytek i rodinné fotografie," vzpomínala.

Jedna z obětí Katriny v New Orleans. Odhaduje se, že řádění hurikánu si vyžádalo kolem 1800 lidských životů. (1. září 2005)

Jedna z obětí Katriny v New Orleans. Odhaduje se, že řádění hurikánu si vyžádalo kolem 1 800 životů. (1. září 2005)

Nyní je už spokojená, má hezké bydlení i práci. Jen se jí někdy vrací noční můra a ve snu se ocitá ve vodě. "Asi půl roku po Katrině jsem se trochu sesypala. Byla jsem v Houstonu v restauraci, když přišla bouře. Začalo pršet a vítr rozrazil dveře. V té chvíli jsem utekla do kuchyně," rozrušeně popisovala.

Nejvražednější hurikán

Katrina byla nejvražednějším hurikánem ve Spojených státech od roku 1928. Nejvíce obětí napočítali právě v Louisianě, kde leží i New Orleans, zemřelo tam přes 1 500 lidí. Následoval stát Mississippi, kde Katrina zabila přes dvě stě Američanů. Na 140 lidí se stále pohřešuje.

Virginia Landová v The Old Absinthe House, kde pracuje jako barmanka (7. srpna 2010)

Virginia Landová v The Old Absinthe House, kde pracuje jako barmanka (7. srpna 2010)

A o tehdejší zkáze hovoří ochotně téměř každý obyvatel New Orleans. Dramatické vzpomínky mají na hurikán snad všichni, byť ne každý z nich bojoval zrovna o život. Třeba Virginia Landová, která pracuje jako barmanka ve Francouzské čtvrti, krátce před Katrinou porodila, a nemohla proto odjet. Se svým přítelem zvolili úkryt v jednom z místních hotelů.

Americká národní garda evakuuje pomocí armádních vrtulníků obyvatele New Orleans ze střech jejich domů. (1. září 2010)"Byla v něm větší šance hurikán přežít, než v domě" vysvětlila a popisovala, jak v noci slyšeli v ulicích střelbu. To když místní rabovali zavřené obchody. Někteří v nich hledali nejnutnější věci k přežití jako jídlo a vodu. Další brali, co viděli. "Radili nám tehdy v noci vůbec nechodit na balkon," popsala.

Aby měli základní informace o vývoji situace, poslouchali rádio. "Nešlo se dovolat na 911 (tísňová linka v USA, pozn. red.), a tak lidé telefonovali do rádia. Volala tam o pomoc i jedna žena, byla s dětmi v domě a nemohla utéct. A voda už byla vevnitř," líčila se slzami v očích barmanka.

Vnučka zemřela ve 4:30, matka ve 13:00

Reportáž z místa, kde byla zkáza nejhorší

Nelehko je ve vzpomínkách i řidiči Mariovi, který žil nedaleko hrází, jež se protrhly. Unikl včas, ale o dům kvůli vodě přišel. Nyní žije mimo centrum New Orleans. "Když projíždím kolem míst, která byla pod vodou, vše se mi to vrací," svěřil se.

Profesorku na fakultě psychologie místní univerzity Monicu A. Marseeovou silné prožívání vzpomínek na Katrinu příliš nepřekvapuje. "Nejsem ale odborník na posttraumatickou stresovou poruchu. Ovšem děti, které byly vystaveny hurikánu Katrina ve větší míře, mají nyní větší emocionální problémy," podotkla.

Voda z protrženého jezera Ponchartrain se valí na New Orleans. (30. srpna 2005)Teprve potom, co voda opadla se ukázala pravá zkáza, kterou napáchala. (září 2005)Rok po ničivém hurikánu Katrina zůstalo místo u vnitrozemského kanálu stále neobydlené. (srpen 2006)

Voda se skrz protržené hráze valí z jezera Pontchartrain (vlevo). Poté, co opadla, se ukázala pravá zkáza (uprostřed). Rok po protržení hrází bylo místo stále neobydlené (vpravo)

New Orleans dosud není to, co bývalo. Byť v centru města se slavnou Francouzskou čtvrtí už moc stop po Katrině nezbylo, mimo střed nelze na devastaci nenarazit (jazzovou čtvrť uchránilo to, že leží výše než zbytek města).

V částech, kudy se prohnala voda z jezera Pontchartrain a městských odvodňovacích kanálů, dodnes ční mezi novou zástavbou prázdné zdevastované domy. Mnohé z nich mají na zdech - jako jakási razítka -poznámky záchranářů a členů národní gardy, kteří příbytky před pěti lety prohledávali a na zdi psali, kolik mrtvých zvířat nebo lidí v nich našli.

jeden z osudných kanálů, jehož ochranné hráze nevydržely nápor vody a protrhly se. na obrázku je vidět, že domy leží  níže než hladina vody (7. srpna 2010)opravený dům v New Orleans, který byl zaplaven vodou po protržení místních hrází během hurikánu Katrina (7. srpna 2010)Opuštěný dům po hurikánu Katrina, respektive po protržení hrází v New Orleans. (7. srpna 2010)

Pět let po Katrině. Jeden z osudných kanálů, jehož hráze nevydržely nápor vody (vlevo). Opravený dům (uprostřed). Opuštěný dům po Katrině, na kterém jsou stále nápisy záchranářů (vpravo).

Nejvíce je zkáza vidět ve čtvrti Lower Ninth Ward, kterou voda takřka smetla z povrchu zemského. Část okrsku působí jako město duchů, kde převládají prázdné pozemky, popřípadě z nich vyčnívají schody, které jako jediné katastrofu přežily.

Díry ve střechách opuštěných domů v Lower Ninth Ward, kudy lidé utíkali před stoupající vodouHrstka domů, které živel přestály, zůstala tak, jak je majitelé opustili. Mnohé ještě mají díry ve střechách, kudy se zoufalí lidé snažili před rychle přibývající vodou uniknout.

Ve městě dodnes chybí nemocnice, stěžují si obyvatelé New Orleans a upozorňují na fakt, jak po hurikánu podražily nájmy. A i když přesná čísla neexistují, odhaduje se, že tisíce lidí stále zůstávají v provizorních přístřešcích. Do města se vracejí jen pomalu: zatímco před Katrinou tam žilo více než 455 tisíc obyvatel, o rok později to bylo 208 tisíc. Letos úřady napočítaly asi 380 tisíc lidí.

Co se stalo během a po KatrinĚ

U Baham se 23. srpna 2005 zformovala tropická bouře, která přerostla v hurikán Katrina. 29. srpna se objevila nad Louisianou, kde zanechala nejvíce škod a hlavně obětí. New Orleans Katrina jen okrajově "lízla", osudnými se mu ale staly ochranné hráze, na některých místech nevydržely nápor a většina města skončila pod vodou.

Zemřely stovky lidí. Louisianské úřady napočítaly 1 577 obětí, většina z nich byla právě v New Orleans. Celkem Katrina zabila v USA přes 1 800 lidí - zasáhla kromě Floridy a Louisiany ještě Missisippi, Alabamu, Georgii, Kentucky a Ohio.

Cesta hurikánu Katrina

New Orleans zachvátil krátce po katastrofě chaos a rabování. Zatímco mnozí hledali v opuštěných obchodech jídlo a pití, běžné byly i rabující gangy. Policie město jen s obtížemi dostávala pod kontrolu.

Starosta Ray Nagin následně vyhlásil zákaz vycházení a do města se sjely tisíce členů Národní gardy. 6. září pak Nagin nařídil i ze zdravotních důvodů povinnou evakuaci pro všechny, kteří se nepodíleli na úklidu škod a zjednání pořádku ve městě.

Lidé tehdy kritizovali pomalou a nedostatečnou pomoc. Obrovská kritika se snesla na administrativu tehdejšího prezidenta George Bushe, kterému lidé vyčítali, že reagoval pozdě a neefektivně.

Z pozdějšího vyšetřování Sněmovny reprezentantů vyplynulo, že reakce na hurikán byla fiaskem na všech úrovních. Kritiku si vyslechl i Bush za to, že příliš pozdě rozpoznal závažnost situace a otálel s uvolněním pomoci. Loni americký soud rozhodl, že záplavy v New Orleans částečně zavinilo kvůli nedbalosti při údržbě důležitého navigačního kanálu americké ženijní vojsko. Bylo to vůbec poprvé, co soud přiřkl federální vládě přímou odpovědnost za záplavy.

Během evakuací po hurikánu Katrina si lidé nesměli brát sebou svá zvířata. Někteří proto nechtěli opustit své domovy (2. září 2005)

Během evakuací po hurikánu Katrina si lidé nesměli brát s sebou svá zvířata. Někteří proto nechtěli opustit své domovy (2. září 2005)

Americké úřady změnily po Katrině zákon, díky němuž si mohou lidé brát při evakuaci s sebou svá domácí zvířata. V roce 2005 to totiž nebylo možné a lidé museli nechávat mazlíčky v domech, do nichž se valila voda. Různé organizace nakonec zachránily kolem 8 tisíc domácích zvířat. Během hurikánu Gustav v roce 2008 už vypadala situace jinak - na evakuačních sběrných místech byly k dispozici klece a přepravky pro zvířata. Majitelé a jejich zvířata dostali shodné kódy, které se postaraly o to, aby všichni směřovali na stejné místo.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Najdete na iDNES.cz