Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita koupila za dotace domy v Praze a nevyužívá je, zlobí se NKÚ

  8:49aktualizováno  8:49
Ministerstvo školství je příliš laxní při kontrole projektů, na které dává peníze, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Podmínky pro získání peněz na zázemí univerzit byly podle NKÚ příliš volné a ministerstvo málo prověřuje, jak školy peníze využily. To ale ministerstvo školství odmítá.
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil pochybení v poskytování dotací vysokým školám (ilustrační foto).

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil pochybení v poskytování dotací vysokým školám (ilustrační foto). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

NKÚ se zaměřil na dva programy, které měly pomoci s rozvojem a obnovou materiálně technické základny veřejných vysokých škol. Oba programy resort spravoval v letech 2006 až 2011.

Ministerstvo podle úřadu například po žadatelích o dotace nepožadovalo, aby vyhodnotili efektivnost investice. Resort také údajně nebyl schopný kontrolorům doložit, jak investiční záměry posuzoval.

"Podpořil tak například nákup dvou budov Univerzitou Karlovou v Opletalově ulici v Praze za 372,5 milionu korun. Tyto budovy přitom v době ukončení kontroly byly už rok a půl prázdné," upozornila mluvčí NKÚ Olga Málková. Už v červnu Hospodářské noviny informovaly, že předražený nákup budov řeší i protikorupční policie.

Resort prý u většiny investičních akcí účastníky programů nezavázal, že majetek pořízený z dotace budou alespoň po určitou dobu využívat k účelu, na který tuto podporu dostali. Stejně tak jim nezakázal převést dotovaný majetek na někoho jiného. Úřad kontrolu provedl od listopadu 2011 do letošního června.

Ministerstvo tvrdí, že o zjištěních NKÚ ví a už je začalo dříve řešit. "V novém programu byly zpřísněny podmínky pro poskytování dotací, včetně ustanovení povinností využívat majetek po dobu stanovenou správcem programu, nepřevádět předmět podpory na jinou osobu, uchovávat doklady a písemnosti a vést samostatnou analytickou evidenci," říká mluvčí resortu Marek Zeman.

Původní dokumentace programů podle něj vznikly za nepřehledných podmínek a bez jasných osnov. "Nesouhlasíme ale s názorem NKÚ, že se resort připravil o možnost zpětně vyhodnotit efektivnost investice. Kontrolujeme činnost veřejných vysokých škol průběžně a máme informace o účelném využívání investice," dodal Zeman.

Univerzity výrazně překročily rozpočty u svých projektů

NKÚ také zkontroloval 14 konkrétních investičních akcí, na které školy získaly od státu celkem 4,4 miliardy korun. Nedostatky odhalil u pěti z nich. "Příjemci chybovali v počátečních fázích přípravy projektů i v zadávání veřejných zakázek," uvedla Málková. 

Například Univerzita Palackého v Olomouci kvůli chybám v zadávací dokumentaci stavěla pavilon Přírodovědecké fakulty Envelopa o tři roky déle, než plánovala, a rozpočet stavby se vyšplhal na dvojnásobek (miliardu korun). Univerzita také porušila zákon, když vícepráce zadávala v jednacím řízení bez uveřejnění, přestože jejich objem přesáhl zákonem stanovený limit 20 procent hodnoty původní zakázky.

Plánované rozpočty se nepodařilo dodržet ani Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. U Technologického pavilonu CPIT výdaje překročily původní rozpočet o téměř čtvrtinu, u Pavilonu velkých poslucháren FAST pak o necelou polovinu.

V posledních měsících našel Nejvyšší kontrolní úřad v resortu školství chyby i v účetnictví nebo poskytování dotací na mimoškolní aktivity dětí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz