NKÚ: Hrad i vláda hospodařily špatně

  • 100
Nákupy cígaret na jednání nebo jen přehazování odpovědnosti z úřadu na firmu. Nejen těchto prohřešků se podle Nejvyššího kontrolního úřadu dopustili úředníci Hradu a Strakovy akademie. Kontroloři přišli na to, že hlavně Úřad vlády zacházel s penězi daňových poplatníků jako s vlastními.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil detaily o hospodářské kontrole na obou institucích.

Úřad vlády obcházel podle NKÚ zákon o veřejných zakázkách, prohospodařil v letech 2000 a 2001 přes sedm milionů korun a nedodržoval předpisy pro odměňování zaměstnanců. - více ZDE

"Tehdejší vedení Úřadu vlády se příliš nezabývalo tím, aby se snažilo dodržovat předpisy, které jsou pro rozpočtové a příspěvkové organizace dány a které jsou pro ně i běžné," řekla Jana Krejčová z NKÚ, která kontrolu prováděla.

"Třeba na pracovní jednání byly pořizovány cigarety a alkohol. To jsem zatím ještě neviděla," dodala.

Statisíce létaly sem tam
Úřad vlády, který vedl v kontrolované době někdejší ministr bez portfeje Karel Březina, například neoprávněně použil 140 tisíc korun na pojištění, kupoval svým zaměstnancům léky a zdravotnický materiál nebo neoprávněně vyplatil 224 tisíc, když přiznal 13 svým zaměstnancům vyšší platové třídy.

Mezi další chyby, které NKÚ nalezl, patří rozdělování veřejné zakázky na více částí, aby se úřad vyhnul vyhlašování veřejné soutěže. Úřad také nedodržoval postup při vylučování uchazečů o veřejnou zakázku.

"Nebo nezdůvodnil výběr dodavatele, který neměl nejlepší nabídku, umístil se až na druhém místě," vysvětlila Krejčová. Vyloučila ale, že by za obcházením zákona viděla podezření z korupce.

Úřad také zjistil, že Strakova akademie neoprávněně vyplatila v mimořádných odměnách 638 tisíc korun zaměstnancům, kteří se podíleli na přípravě materiálu ke vstupu Česka do Evropské unie.

Nejvyšší kontrolní úřad se chystá předat zprávu o hospodaření finančním úřadům. Mohou uložit pokutu nebo požadovat vrácení peněz.

Strakova akademie ale závěry NKÚ odmítá a hodlá zpracovat vlastní stanovisko ke kontrolnímu závěru. NKÚ by měla zveřejnit i chyby v hospodaření ministerstva pro místní rozvoj.

Hrad dával své pravomoci jiným organizacím
Prezidentskou kancelář zase Nejvyšší kontrolní úřad viní z toho, že v letech 2001 a 2002 neoprávněně převáděla právo hospodaření na jiné organizace. - více ZDE

Prezidentská kancelář převedla například na Správu Pražského hradu právo hospodařit s majetkem, který měla spravovat sama.

Některé nemovité nebo movité kulturní památky pak neměla v účetnictví ani
jedna z organizací, zjistil NKÚ.

Řada problémů vznikla tím, že kompetence mezi Kancelář prezidenta republiky a jeho příspěvkovou organizaci, Správu Pražského hradu, nebyly rozděleny v souladu se zákony.

"A v důsledku toho se potom objevila řada problémů," vysvětlila novinářům Jana Krejčová.

"To asi bude největším problémem nebo největší otázkou před novým vedením, že budou muset rozdělení kompetencí mezi tyto dvě organizace asi zrevidovat, v každém případě asi z hlediska zákona o účetnictví," dodala.

Klausův tým: Pracujeme na nápravě
Hrad nyní, kdy Havla v prezidentské funkci vystřídal Václav Klaus, připravuje zásady, které by měly podobným nedostatkům zabránit.

"Na tom se samozřejmě pracuje. Je to věc rozpracování. Během měsíce se to narodí," řekl ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek.

NKÚ také našel závady v investiční výstavbě. Opravy na Hradě třeba neměly předepsanou dokumentaci.

Mathé: Je to nafouklé
Bývalý kancléř Ivo Mathé označil zprávu NKÚ pro MF DNES za "nafouknutou" a dodal, že by byl jistě spoustu věcí schopen vysvětlit.

Exprezident Václav Havel, který ještě jako prezident požádal NKÚ o prověrku hradního hospodaření, zatím závěrečnou zprávu kontrolorů neviděl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video