Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzity nestihnou vyčerpat dotace až za 1,3 miliardy, varuje NKÚ

  8:33aktualizováno  8:33
Vysoké školy dosud nezačaly čerpat sedmnáct projektů s celkovou dotací 1,3 miliardy z evropských peněz. Projekty musí být však do konce roku uzavřené. Nejvyšší kontrolní úřad varuje, že se část dotací nestihne vyčerpat. Ministerstvo podle něj příjemcům dotací častými změnami pravidel ztěžovalo orientaci v pravidlech čerpání.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Celkem ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozdělilo v programovém období 2007 až 2013 v rámci kontrolované prioritní osy operačního programu Věda a výzkum pro inovace 12,6 miliardy korun. Evropské dotace šly především na výstavbu nových budov, nákup zařízení a přístrojů a na modernizaci starších objektů,“ popsala mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková.

Z kontrolovaného programu ministerstvo školství (MŠMT) podpořilo celkem 66 projektů. Právě u sedmnácti z nich hrozí, že se evropské dotace nepodaří dočerpat.

„Uděláme maximum pro to, abychom stihli vyčerpat co nejvíce finančních prostředků,“ komentovala výsledky prověrky mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. Kromě problémů s čerpáním dotací také kontroloři objevili u některých projektů chyby v zadávacích řízeních, které však byly podle mluvčí NKÚ jen formální a výběrová řízení neovlivnily.

Podle Bílé směřuje největší část připomínek do období let 2007 až 2013, tedy do doby předchozí vlády. „Kontrolovaný Operační program Výzkum a vývoj pro inovace patřil k jednomu z nejhorších evropských programů, které současná vláda převzala po svých předchůdcích. Po přijatých opatřeních, ke kterým ministerstvo školství přistoupilo už loni, se podařil výrazný posun.“

Ministerstvo podle NKÚ důsledně kontrolovalo přípravu i samotný průběh projektů, a to včetně veřejných zakázek. „Účinnost systému kontrol dokazuje i fakt, že NKÚ v zadávacích řízeních odhalil jen formální pochybení nebo chyby, které výběrová řízení neovlivnily,“ doplnila Málková.

38 pokynů, 15 verzí pravidel, sedm verzí příručky

Podle NKÚ však ministerstvo častými změnami v dokumentaci programu ztěžovalo příjemcům orientaci v pravidlech čerpání dotací. „Zvyšovalo tak administrativní zátěž pro příjemce prostředků i pro samotné úředníky ministerstva,“ podotkla Málková. Doplnila, že resort školství například do srpna 2014 vydal sedm verzí příručky pro žadatele, 15 verzí pravidel pro výběr dodavatelů a 38 metodických pokynů.

„Ministerstvo při rozhodování o tom, zda projekty podpoří, zohledňovalo jejich očekávané přínosy a dopady. Jednalo se například o využitelnost výsledků výzkumu, uplatnění studentů v praxi nebo zvýšení spolupráce s podniky. Naplnění těchto cílů ale ministerstvo nesledovalo,“ poznamenala mluvčí.

Přínos projektů ministerstvo podle ní měří prostřednictvím takzvaných monitorovacích indikátorů, tedy ukazatelů, jejichž hodnoty by měly být po jejich dokončení naplněny. Tyto ukazatele jsou celkem čtyři a patří mezi ně například počet studentů, kteří by měli mít prospěch z nových a zrekonstruovaných budov a nového vybavení vysokých škol.

„Takových studentů mělo být 100 tisíc, jenže v dubnu 2014 jich bylo pouze 15 a půl tisíce. Naplnit očekávané cíle se zřejmě podaří jen u jednoho ze čtyř zmiňovaných ukazatelů, a to počet podpořených projektů,“ podotkla Málková.

Kontrola, která se zaměřila na období mezi lety 2007 a 2015, se týkala sedmi projektů v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vedení radnic zřejmě čeká příští rok zemětřesení, napověděly letošní volby

(Ilustrační snímek)

Pokud budou příští rok na podzim výsledky komunálních voleb kopírovat ty letošní sněmovní, čeká většinu radnic velkých...

Vlaky jezdily celý den přes otevřené závory kvůli překopnutému kabelu

Na železničním přejezdu v Praze - Řepy nefungovalo několik hodin signalizační...

Na železničním přejezdu v pražských Řepích v pondělí nefungovalo přes celý den kvůli poruše signalizační zařízení....

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...Najdete na iDNES.cz