Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lenka Hamšíková, MF DNES

Místo vojáků hosté. Armádní lázně sloužily i komerčním účelům, zjistil NKÚ

  • 7
Veřejné zakázky rozdělené na několik menších, porušená rozpočtová kázeň, špatně vytvořené rezervy a relaxujících vojáků méně než jiných hostů. Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu odhalila, že téměř polovina lázeňských a rekreačních zařízení pro armádu v minulosti sloužila komerčním účelům. Resort obrany míní, že se organizace chovala jako řádný hospodář.

NKÚ prověřil hospodaření příspěvkové organizace ministerstva obrany Vojenská lázeňská a rekreační zařízení (VLRZ) v letech 2012 až 2015. Organizace má ve své správě vojenské zotavovny a lázeňské léčebny, Vojenský rehabilitační ústav či Domov pro válečné veterány Karlovy Vary.

V posledních čtyřech letech ale vojáci a zaměstnanci ministerstva podle zjištění úřadu využívali jen 36 procent jejich kapacity, zatímco pro komerční činnost bylo využíváno 46 procent. Zbytek zůstal neobsazený.

„Ministerstvo navíc využívání kapacit pro hlavní a jinou činnost nesledovalo ani nevyhodnocovalo odděleně. Nemělo tak přehled, jestli lázně a rekreační zařízení slouží svému účelu, tedy k rekreaci vojáků a zaměstnanců ministerstva,“ uvedl NKÚ.

Podle ministerstva obrany se však VLRZ chovají správně. „Celková kapacita zdravotnických, lázeňských a rekreačních zařízení organizace zohledňuje to, že by byly plně využity při řešení krizových stavů souvisejících se zabezpečením obrany státu. VLRZ se tak chovají jako řádný hospodář a nevyužité kapacity nabízejí ke komerčnímu využití,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí resortu Petr Medek.

Dodal, že „85procentní naplněnost je v tomto oboru celorepublikově nadprůměrný výsledek“ s tím, že aktuálně probíhají nábory nových vojáků z povolání a do budoucna lze očekávat vyšší využití objektů armádou.

Tendr rozdělený na čtyři zakázky získala jedna firma

Podle kontrolorů organizace v roce 2012 nesprávně účtovala výnosy a chybně tvořila rezervy. „Nedostatky v účetnictví ovlivnily hospodářský výsledek hlavní činnosti, který tak nebyl spolehlivý. I přesto jej ministerstvo schválilo a na základě výsledků schváleného hospodaření dostávali zaměstnanci VLRZ odměny,“ uvedli.

Organizace podle NKÚ použila téměř 60 milionů korun určených na mzdové a další osobní náklady z hlavní činnosti na mzdy z jiné činnosti. Podle NKÚ tak VLRZ porušila rozpočtovou kázeň.

Kontroloři objevili chyby i v tendru na rekonstrukci chodby a pokojů v hotelu Vranov. Organizace ji podle nich rozdělila do čtyř etap a každou zadala zvlášť jako zakázku malého rozsahu pokaždé stejné firmě. Celkem však stála rekonstrukce téměř 23 milionů korun bez DPH, čímž překročila zákonem daný limit pro zakázky malého rozsahu.

„V oblasti zadávání veřejných zakázek byla přijata opatření, aby nedocházelo k situacím, které NKÚ ve svém kontrolním závěru popisuje. Zjištěné nedostatky v hospodaření VLRZ nejsou systémového charakteru a nemají vliv na plnění úkolů, pro které byla organizace zřízena. Plnění zřizovatelských povinností ze strany Ministerstva obrany probíhá plně v souladu s právními předpisy,“ sdělil Medek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video