Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ: Antimonopolní úřad včas nevymáhal pohledávky a neplatil za televizi

  9:31aktualizováno  9:31
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nesledoval důsledně kolik kdo dluží státu a peníze nevymáhal včas, ukázala kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta zjistila i nedostatky v účetnictví či v interním auditu. Antimonopolní úřad tak podle kontrolorů například neplatil televizní poplatky. Kontrolovaný úřad oznámil, že přijal nápravu.
Při kontrole, která proběhla od ledna do července, pracovníci NKÚ prověřili majetek a finanční prostředky ve výši přes 1,7 miliardy korun. (Ilustrační snímek)

Při kontrole, která proběhla od ledna do července, pracovníci NKÚ prověřili majetek a finanční prostředky ve výši přes 1,7 miliardy korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podle kontroly Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) důsledně nesledoval pohledávky a laxně tak uplatňoval právo státu. V jednom ze zjištěných případů dokonce až 43 měsíců po splatnosti, sdělil v tiskové zprávě Jaroslav Broža, ředitel odboru komunikace NKÚ.

V dalším případě zaslali pracovníci ÚOHS výzvu k úhradě nedoplatku 28 měsíců po splatnosti, u jiného 14 měsíců po splatnosti.

Kontroloři rovněž zjistili, že ve vnitřním kontrolním systému antimonopolního úřadu jsou nedostatky v oblasti interního auditu. "V roce 2012 nebyl proveden audit dle ročního plánu a jeho neprovedení nebylo ani řádně zdůvodněno. Tento postup nebyl v souladu se zákonem o finanční kontrole," doplnil Broža.

Závěrečná zprávy NKÚ upozorňuje rovněž na to, že nebylo možné stanovit odpovědnost některých lidí za obsah účetních záznamů. NKÚ odhalil i nedostatky v účetnictví úřadu, a to jak v jeho vedení, tak i v rámci přechodu na nové účetnictví státu.

Úřad neplatil za televize v autech

Jindy ÚOHS účtoval výdaje za elektřinu do účetního období roku 2010, přestože je uhradil až v roce 2011. Předplatné časopisů za téměř 300 tisíc zase bylo v účetním období roku 2012, přestože ho ÚOHS uhradil až v roce 2013. "V obou případech tak účtoval do účetního období, s nímž výdaje časově ani věcně nesouvisely, a nadhodnotil účty aktiv i pasiv v účetních závěrkách příslušných let," uvádějí kontroloři ve své zprávě.

Kontroloři rovněž zjistili, že ÚOHS nehradil televizní poplatek ze čtyř přijímačů ve svých autech, zároveň neoznámil v zákonem termínu změnu počtu televizí.

U některých zakázek malého rozsahu do 300 tisíc korun bez daně antimonopolní úřad nezdokumentoval dostatečně výběr dodavatele. Zejména podle NKÚ neuváděl nabídkové ceny jednotlivých dodavatelů. Nelze tak podle kontrolorů zpětně ověřit, zda se úředníci rozhodovali správně.

Při kontrole, která proběhla od ledna do července, pracovníci NKÚ prověřili majetek a finanční prostředky ve výši přes 1,7 miliardy korun. Prověřovali hospodaření antimonopolního úřadu v letech 2010 až 2012.

"Po pečlivém prozkoumání závěrů NKÚ přijal ÚOHS nápravná opatření spočívající v úpravě vnitřních organizačních směrnic. Některá pochybení z roku 2010, jež spadala na vrub konkrétního jednotlivce, byla napravena ještě téhož roku a s dotyčným zaměstnancem byl rozvázán pracovní poměr," uvedl tiskový mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

"NKÚ prověřoval majetek a finanční prostředky v celkové výši téměř 1,8 miliardy korun, pochybení byla přitom zjištěna u položek v řádu tisíců korun," poznamenal k závěrům kontroly mluvčí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz