Nizozemský senát dal zelenou eutanázii

Nizozemský senát udělal další krok k legalizaci takzvané eutanázie. Země je po schválení zákona horní komorou opět blíže k tomu, aby se stala prvním státem světa, kde bude "milosrdná smrt" z rukou lékaře povolena. K legalizaci stačí už jen podpis královny Beatrix. Zákon povoluje usmrcení pacienta za přesně vymezených podmínek. Nizozemská dolní komora parlamentu podle očekávání bez problémů schválila normu v listopadu. S legalizací eutanázie souhlasila i nizozemská vláda.

Nový zákon povoluje usmrtit člověka za těchto okolností:

- pacient trpí nesnesitelnou bolestí, kterou již nelze utišit
- člověk čekající na smrt musí o eutanázii požádat opakovaně, nutná je rovněž dvojitá lékařská kontrola pacientova zdravotního stavu
- život nemocného člověka musí být ukončen pod lékařským dohledem adekvátním způsobem

Proti eutanázii demonstrovaly tisíce lidí
Proti povolení milosrdné smrti demonstrovaly před budovou nizozemského senátu tisíce především věřících lidí.

Mnozí z nich svírali v rukou ikony s Ježíšem a další křesťanské symboly.

Eutanázie byla v Nizozemsku tolerována
I když byla eutanázie v této zemi už řadu let tolerována, lékařům, kteří pacientům dali smrtící injekci, dosud teoreticky hrozil soudní postih.

Podle průzkumu veřejného mínění podporuje uzákonění eutanázie většina Nizozemců. Proti je jen menší část respondentů, většinou z náboženských či etických důvodů.

Přáli byste si, aby eutanázie - milosrdná smrt za asistence lékaře - byla legální?

Kontroverzní část zákona, která povolovala usmrtit i děti mladší dvanácti let byla nakonec z návrhu, o němž bude parlament hlasovat, vypuštěna. Zákon zavádí minimální věkovou hranici, pod niž milosrdná smrt není povolena. Je jí věk 16 let.

V praxi se toho po přijetí zákona vlastně mnoho nezmění. Eutanázie je totiž v Nizozemsku aplikována už nyní. Očekává se však, že počet milosrdných usmrcení prudce stoupne, protože mnoho lékařů je z obav před postihem nyní tají. Podle odhadu ministerstva zdravotnictví je evidována nejvýše polovina všech případů.

Glosu iDNES Eutanázie je omyl čtěte ZDE
I odebrání léku je eutanázie
Vědci z univerzit v Belgii, kde se eutanázie podílí na všech úmrtích podle odhadů až deseti procenty, provedli mezi lékaři anonymní průzkum. Ptali se jich na okolnosti takzvané asistované smrti. Vyšlo najevo, že lékaři pacientům pomáhají zemřít především třemi způsoby: předávkováním léků na opiátové bázi, které tlumí bolest, nepředepsáním léků prodlužujících život a podáním jedu.

Při hlasování v parlamentu jde vlastně jen o vyjmutí eutanázie ze skupiny trestných činů.

nizozemský ministr spravedlnosti Wijnand Stevens

Z průzkumu také vyplynulo, že v malém procentu případů lékaří usmrtili pacienta bez jeho osobního souhlasu, jen po dohodě s příbuznými.

Zhruba ve třetině všech případů milosrdné smrti pacient údajně jasně řekl, že chce zemřít, ale kvůli tomu, že je v Belgii eutanázie nelegální, nebylo možné jeho souhlas s milosrdnou smrtí z rukou lékaře potvrdit.

Drtivá většina všech pacientů, kteří byli usmrceni za asistence lékaře, trpěla konečným stádiem rakoviny, která byla kombinována s další smrtelnou chorobou.

Před budovou nizozemského senátu, který se zabýval zákonem povolujícím eutanázii, demonstrovaly tisíce zejména věřících lidí (10. dubna 2001).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video