Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nizozemský politik, který srovnal Korán s Mein Kampfem, stanul před soudem

  13:19aktualizováno  13:19
V Amsterodamu proběhlo předběžné slyšení s radikálním nizozemským politikem Geertem Wildersem, který je obviněn z vyvolávání nenávisti vůči muslimům a jejich diskriminace. Chystaný soud mnozí pozorovatelé považují za důležitý test svobody slova v tradičně tolerantním Nizozemsku.

Šestačtyřicetiletý Wilders, šéf protiimigrační Strany svobody, stanul před soudem, přestože sám státní zástupce už dříve tento proces odmítl. Tvrdí totiž, že politik je chráněn zákonem o svobodě projevu. Soud ale by jiného názoru a nařídil, že se jednání musí konat.

Wilders je stíhán kvůli svému filmu z roku 2008 Fitna. V něm obvinil Korán, svatou knihu islámu, z podněcování násilí. Přitom sestříhal snímky teroristických útoků s citacemi z Koránu. Film končí sloganem "Zastavte islamizaci! Braňte naši svobodu!"

Demonstrace na podporu Wilderse v Amsterodamu

Demonstrace na podporu Wilderse v Amsterodamu

Politik je rovněž žalován kvůli některým výrokům zveřejněným v médiích, jako je například přirovnání islámu k fašismu a Koránu k Hitlerově knize Mein Kampf. "Nevzdávám se a jsem stále přesvědčen, že tento politický proces může vést pouze ke zproštění viny," uvedl na svých webových stránkách Wilders.

Při zahájení dnešního přelíčení soudce Wildersovi řekl, že jde o procedurální řízení s tím, že vlastní proces začne později. "To, že byl nařízen soud s vámi, neznamená, že by bylo něco předem rozhodnuto," podotkl soudce. "Vážím si toho," opáčil Wilders. Podle místních médií by mohl soud začít po komunálních volbách v zemi, které proběhnou 3. března.

"Wilders všechny své komentáře pronesl z titulu poslance," řekl před soudem Wildersův právník Bram Moszkowicz. Dodal, že politik pouze komentoval vývoj společnosti.

Demonstrace na podporu Wilderse v Amsterodamu

Demonstrace na podporu Wilderse v Amsterodamu

Před soudní budovou se shromáždili Wildersovi příznivci s transparenty typu "Ano svobodě" či "Soud s Wildersem je politický".

Nizozemské hnutí proti rasismu naopak umístilo na webové stránce www.watwilwilders.nl stovku Wildersových výroků, které podle nich podporují obvinění, že poslanec vyvolává nenávist vůči imigrantům a vyzývá k diskriminaci.

Wildersova strana získává v Nizozemsku body

Wilders coby tvrdý odpůrce islámu v evropské kultuře v posledních letech získal v Nizozemsku značnou popularitu. V zemi rostou obavy z růstu imigrace a jejího dopadu na nizozemskou společnost.

V loňském roce při volbách do Evropského parlamentu získala Wildersova Strana svobody v Nizozemsku druhý nejvyšší počet hlasů a poslední průzkumy naznačují, že v parlamentních volbách chystaných na květen 2011 má strana šanci být vůbec nejsilnější.

Loni v listopadu měl Wilders přijet na přednášku do Česka, pozval ho mimo jiné senátor Jiří Oberfalzer. Po protestech a poté, co se nepodařilo najít místo, kde by mohl Wilders vystoupit, byla jeho návštěva zrušena.  - více viz Wilders do Česka nepřijede

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz