Jesse Klaver

Jesse Klaver | foto: Reuters

Vítá běžence a oslavuje EU. Volební úspěch slaví i „nizozemský Trudeau“

  • 200
Jedním z vítězů středečních parlamentních voleb v Nizozemsku je i třicetiletý Jesse Klaver. Jeho Zelená levice se stala největší levicovou partají v zemi. Do voleb šel mladý energický politik s programem podporujícím přijímání uprchlíků a proevropským smýšlením. Popularitu si budoval zejména na sociálních sítích.

Zelená levice podle dosavadního průběhu sčítání získá v parlamentu 14 křesel. V minulých volbách se přitom strana krčila v ústraní se čtyřmi mandáty. Velkou část úspěchu má na svědomí Klaver, kterého nejen kvůli jeho zevnějšku mnozí označují za nizozemskou obdobu kanadského premiéra Justina Trudeaua. „Všem našim levicovým přátelům po celé Evropě bych chtěl vzkázat: Nesnažte se obelstít váš lid,“ prohlásil po volbách.

Kanadský premiér Justin Trudeau.

Předseda Zelené levice Jesse Klaver.

Receptem na úspěch je podle něj jasný program. „Stůjte si za svými principy. Buďte čitelní. Buďte pro pomoc uprchlíkům. Buďte proevropští. To je zpráva, kterou musíme vyslat do celé Evropy. Můžeme zastavit populismus,“ dodal nejmladší nizozemský předseda ze všech politických stran.

KOMENTÁŘ: Wildersovo obehrané strašení na vítězství nestačilo

Úspěch si začal budovat od května 2015, kdy převzal vedení partaje. Zprvu sázel na malá setkání s příznivci, která svolával přes sociální sítě, píše The Guardian. Krátce před volbami už na mítincích pravidelně vítal tisíce lidí. V Amsterodamu se na jeho proslov přišlo podívat pět tisíc příznivců. Stejný počet sledoval přímý přenos na Facebooku. Chválu sbíral také za televizní debaty. Nebál se v nich ani tvrdých střetů s Geertem Wildersem. V jedné z televizních rozprav, kterou sledovalo 1,6 milionu lidí, například sdělil, že nizozemské tradice nepodrývají muslimští přistěhovalci, ale pravicový populismus.

Na protipřistěhovaleckou notu se nenechal zlákat ani po referendu o vystoupení Velké Británie z EU a úspěchu Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. „Hodnoty Nizozemska stály po mnoho staletí na svobodě, toleranci a empatii. Populisté se to snaží zničit,“ vysvětlil v jednom z rozhovorů během předvolební kampaně.

„Je strašné, když se lidé narození v Nizozemsku cítí, jako že nejsou součástí společnosti. Zároveň je zlé, že se cítí jako přítěž a ne někdo, na koho je společnost pyšná. To bych chtěl změnit,“ dodal. V rámci kampaně jeho strana zveřejnila stylizovaný černobílý klip, který se snažil bojovat s narůstajícím strachem ve společnosti, jehož obětí jsou z velké části přistěhovalci.

Podívejte se na klip Zelené levice:

Klaver se ostatně dokáže do přistěhovalců dobře vcítit. Jeho otec má marocké kořeny, matka se narodila do nizozemsko-indonéské rodiny.

On sám se narodil 1. května 1986 v nizozemském Roosendaalu. V dětství se o jeho výchovu velkou měrou zasadili prarodiče. K politice poprvé přičichl už během studií. Mezi lety 2006 a 2009 byl členem rady mládežnické organizace Zelené levice. Na Avans University studoval obor sociální práce, navazující magisterské studium však nedokončil.

V roce 2009 byl zvolen do čela mládežnické odnože křesťanské odborové organizace Christelijk Nationaal Vakverbond. Ve funkci prosazoval odklon od křesťanských hodnot, podpořil také růst věku pro odchod do penze.

O rok později byl spoluautorem volebního manifestu Zelené levice, na kandidátce strany byl uváděn jako číslo sedm. Po volbách se stal mluvčím partaje pro sociální otázky, školství, zaměstnanost a sport. V témže roce se stal také politickým talentem roku podle novinářů, kteří se zaměřují na oblast politiky.

První kroky v parlamentu

Do parlamentu se poprvé probojoval po volbách v roce 2012, kdy zelení získali čtyři mandáty. Klaver měl tehdy štěstí, na kandidátce figuroval na čtvrtém místě. S politickým úspěchem hvězda mladého politika dál stoupala. Klaver spolupracoval na sepsání manifestu „Nádherné Nizozemsko“ společně s předními představiteli strany D66 a Strany práce. Dokument vyzýval k větší ochraně přírody.

Volby v Nizozemsku vyhrála strana premiéra Rutteho, Wilders uznal porážku

Největším zlomem pro něj i Zelenou levici byl květen 2015. Tehdejší předseda strany Bram van Ojik předal pomyslné žezlo právě Klaverovi. Coby hlavní tvář strany si během několika měsíců vysloužil výše zmíněné přirovnání k Trudeaovi. Sám je velkým fanouškem bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

Za dva roky ve funkci se mu podařilo stranu přiblížit lidem. Zelená levice v Nizozemsku má totiž poněkud netradiční minulost. Vznikla před 25 lety spojením celé řady názorově odlišných lidí. Strana slučovala komunisty, pacifisty, evangelíky a samozvané politické radikály. Na rozdíl od většiny „zelených“ stran v Evropě, Zelená levice vždy tlačila také na sociální témata.

O aktuálním směřování zelených má Klaver jasnou představu. „Netajím se tím, jakou mám představu o vládě. Chtěl bych středo-levou vládu se sociálními demokraty, socialisty, křesťanskými demokraty a dokonce i liberály z D66,“ popsal před volbami. „Věřím, že spolupráce je klíčová, abychom dosáhli našich cílů. Jediná oblast, kde nebudu dělat kompromisy, jsou moje principy,“ dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video