Jeden z masových hrobů poblíž Srebrenice.

Jeden z masových hrobů poblíž Srebrenice. | foto: Profimedia.cz

Nizozemsko a OSN čelí kvůli Srebrenici další žalobě, tentokrát bosenských Srbů

  • 37
Bosenští Srbové žalují u civilního soudu v nizozemském Haagu OSN a Nizozemsko za to, že nedokázaly během občanské války v Bosně v 90. letech ochránit Srby z okolí Srebrenice před útoky muslimů. Konflikt mezi etniky vyvrcholil masakrem, v němž bosenskosrbská armáda povraždila 8 tisíc muslimských chlapců a mužů. Jejich pozůstalí už žalobu na Nizozemsko a OSN podali v roce 2007.

Novou žalobu podala organizace Srebrenický historický projekt, jejímž cílem je upozornit na srbské oběti války v Bosně, a na osud šesti bosenskosrbských rodin. Obviňují nizozemské jednotky sil OSN, které byly rozmístěné v době bojů ve Srebrenici s cílem chránit obyvatele města, z toho, že nedokázaly zabránit Muslimům v útocích na srbské vesnice v okolí.

"Vše, čeho chceme dosáhnout, je, aby se srbským obětem ze Srebrenice dostalo stejné pozornosti jako muslimským obětem," prohlásil předseda asociace Stefan Karganović.

Rakve obětí ze SrebreniceBosenští Srbové obléhali Srebrenici, muslimskou enklávu na srbském území v Bosně, téměř po celou válku. Město ostřelovali a konvojům s potravinami bránili ve vstupu. Muslimové na oplátku podnikali noční výpady do okolních srbských vesnic s cílem zmocnit se zásob jídla. Podle Srbů přitom zabili okolo 3 500 obyvatel.

V létě 1995 spáchali bosenští Srbové v Srebrenici největší brutality od druhé světové války. Během několika dní povraždili a ukryli do masových hrobů na 8 tisíc místních chlapců a mužů.

Pozůstalí po zavražděných muslimech podali už v roce 2007 u stejného soudu v Haagu žalobu, ve které požadují od OSN a Nizozemska odškodné. Také oni je viní z nezajištění ochrany - v tomto případe ale z toho, že nedokázali ochránit obyvatele Srebrenice před bosenskými Srby. - Pozůstalí ze Srebrenice zažalovali Nizozemsko a OSN

Proces, v němž půjde o sumu přibližně čtyř miliard dolarů (asi 90 miliard Kč), začal loni v červnu.

Mladič, karadŽič a srebrenica

Za hlavního viníka masakru je považován bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič, který je stále na útěku. Z podílu na vraždění muslimů v Srebrenici v roce 1995 je obviněn mimo jiné někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžič. Ten byl loni zatčen a je ve vězení v Haagu, kde se bude zodpovídat před Mezinárodním trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video